Çfarë ndodhë me organizmin tuaj nëse hani arra çdo ditë?

50

Arrat janë të mbushura me vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore, gjë që i bën ato një domosdoshmëri për lëkurën me shkëlqim natyror dhe rinor

Konsumimi i vetëm gjysmë filxhani arra në ditë mund të ulë nivelet e kolesterolit dhe të përfitojë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Por përveç mbajtjes së zemrës tuaj të shëndetshme, arrat janë një superushqim i vërtetë kur bëhet fjalë për bukurinë e lëkurës tuaj. Arrat janë të mbushura me vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore, gjë që i bën ato një domosdoshmëri për lëkurën me shkëlqim natyror dhe rinor.

  1. Mund të parandalojë plakjen e parakohshme. Arrat janë më të larta në antioksidantë se çdo frut tjetër i thatë. Antioksidantët mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimet mjedisore, siç është ekspozimi në diell. Konsumimi i disa arrave në ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës suaj kundër plakjes dhe ta bëjë atë të duket më e re për më gjatë. Arrat janë gjithashtu të pasura me vitaminë B, e cila mund të zvogëlojë pigmentimin e lëkurës dhe të ndihmojë trupin tuaj të prodhojë qeliza të reja të shëndetshme të lëkurës.
  2. Krijojnë yndyra të shëndetshme në fytyrën tuaj. Arrat ofrojnë më shumë yndyra të shëndetshme omega-3 se çdo arrë tjetër. Marrja e mjaftueshme e omega-3 është thelbësore për shëndetin e lëkurës tuaj sepse ndihmon në balancimin e prodhimit të vajit, largimin e toksinave dhe bllokimin e lagështisë që i duhet lëkurës tuaj për të qëndruar e lëmuar dhe pa rrudha. Shtimi i arrave në dietën tuaj është një mënyrë e lehtë dhe e shijshme për të ndihmuar lëkurën tuaj të duket më e butë dhe të jetë e hidratuar mirë.
  3. Mund të parandalojë plasjet. Konsumi i disa arrave në mëngjesit mund t’ju ndihmojë të shëroni lëkurën tuaj nga brenda. Yndyrnat e shëndetshme në arra ndihmojnë në zbutjen e acarimit dhe madje mund të trajtojnë sëmundje të caktuara të lëkurës, të tilla si dermatiti. Disa elementë gjurmë në arra ndihmojnë në luftimin e inflamacionit nga brenda jashtë, duke ndihmuar lëkurën tuaj të qëndrojë me shkëlqim dhe pa akne.
  4. Mund të zvogëlojë qarqet e errëta dhe qeset e syve. Kur zgjoheni me qarqe të errëta ose sy të fryrë, natyrisht dëshironi të arrini një grup copëzash sysh ose disa kube akulli. Por siç doli, ngrënia e një grushti arrash mund të ketë një efekt të ngjashëm. Arrat përmbajnë vitaminë E, e cila është vërtetuar se zvogëlon rrathët e zinj dhe nuk do të shqetësoheni për njollat ​​e syve që rrëshqasin poshtë fytyrës tuaj.
  5. Ndriçon lëkurën tuaj. Ajo që hani ndikon në lëkurën tuaj dhe asnjë pluhur fytyre ose fondatinë nuk do ta bëjë atë të duket e bukur nëse zorra juaj nuk është e shëndetshme. Ushqimi i arrave ushqen zorrën tuaj dhe promovon baktere të shëndetshme, të cilat janë tepër të rëndësishme për tretjen dhe shëndetin e përgjithshëm. Kjo, nga ana tjetër, do të përmirësojë lëkurën nga brenda jashtë, duke e bërë atë natyrshëm të shëndoshë dhe me shkëlqim.
  6. Është e mirë për lëkurën e kokës tuaj. Shtimi i arrave në vaktet tuaja do të përfitojë edhe lëkurën e kokës tuaj. Antioksidantët dhe acidet yndyrore të shëndetshme në arra mund të ndihmojnë në stimulimin e folikulave të flokëve, duke i bërë flokët tuaj më të shkëlqyeshëm dhe më voluminoz. Ngrënia e arrave gjithashtu mund ta bëjë lëkurën tuaj më të shëndetshme, gjë që do të ndihmojë në mbajtjen e zbokthit dhe kruajtjes.