Çfarë është “Parler”, rrjeti social në të cilin po përqendrohet Trumpi!

26

Asgjë e re: kjo është ajo që është parë tashmë në një seri rrjetesh sociale të së djathtës – nga Gab në Wrong Think përmes Hatreon, e cila shpejt u bë e parëndësishme ose mbylli dyert në vetëm disa muaj. Parler rrezikon të bëjë të njëjtën gjë, duke i kthyer në boshe kërcënimet e stafit të Donald Trump. Para së gjithash, sepse Parleri mund do të ketë arritur 1.5 milion përdorues, por kjo shifër nuk është asgjë në krahasim me 330 milion përdoruesit e Twitter dhe mbi dy miliardët e Facebook

Twitter tani është armiku publik numër një i Donald Trump. Mosmarrëveshja arriti kulmin në fund të majit, kur platforma e themeluar nga Jack Dorsey vendosi të raportojë një mesazh në të cilin Trump kërcënoi të qëllonte ndaj personave që morën pjesë në protestat e lëvizjes Black Lives Matter. Është çështja më e njohur, por sigurisht jo e vetmja: Reddit ka vendosur të mbyllë pjesën më të madhe të seksioneve të mbështetësve të presidentit amerikan, Twitch ka pezulluar përkohësisht kanalin Trump për shkeljen e kushteve që lidhen me “sjellje që promovojnë urrejtjen, Snapchat muajin e kaluar tha se nuk do të promovojë më tweet-et e Trump në kanalin e saj Discover për të mos “forcuar thashethemet që nxisin dhunë racore “. Edhe më i njohuri nga rrjetet sociale, Facebook, më në fund mori një pozicion, duke bërë të ditur që nuk do të kishte përjashtime, qoftë edhe për politikanët, në zero tolerancë për postimet që nxisin dhunë.

Një problem i madh për dikë si Donald Trump, i cili ndërtoi një pjesë të pasurisë së tij politike përmes përdorimit të rrjeteve sociale. Dhe si reagoi stafi i komunikimit të Trump? E thjeshtë, duke kërcënuar për të braktisur Twitterin dhe për të lëvizur diku tjetër peshën (për sa i përket audiencës) të Presidentit të Shteteve të Bashkuara: “Hej Twitter, ditët tuaja janë të numëruara”, shkruante Brad Parscale, ish-shefi i komunikacionit të Trump.

Në postimin e Parscale ekziston një lidhje që i referohet Parlerit, ndjesia e re mes rrjeteve sociale kushtuar politikës dhe që premton të jetë fusha e lirisë së shprehjes, e lirë nga ato paragjykime të majta, e rregullave të mendimit dhe diktaturës se politikës korrekte që shumë komentues (në të djathtë) akuzojnë Twitter. E themeluar në vitin 2018 nga 27-vjeçari John Matze, Parler ka gëzuar një ekspozim të shkëlqyer nga mediat muajt e fundit, aq shumë sa që ka arritur në pesë të parat e aplikacioneve më të shkarkuara në Android në Shtetet e Bashkuara dhe gjithashtu ka arritur pozicione të rëndësishme në App Store.

Nëse kjo nuk do të mjaftonte, stafi përgjegjës i fushatës zgjedhore të Trump është duke menduar të hapë një kanal zyrtar të Presidentit në këtë platformë. Rezultati? Deri në fund të qershorit, Parleri kishte arritur 1.5 milion përdorues, përfshirë disa emra të njohur nga e djathta amerikane, të cilët iu bashkuan fushatës për #Twexit, e cila akuzon Twitterin për “censurimin e zërave konservatore”. Midis këtyre, ka mbi të gjithë komentatorin e Fox News, Dan Bongino (i cili gjithashtu ka aksione në Parler), parlamentarin Devin Nunes dhe mbi të gjitha ish-kandidatin kryesor republikan Ted Cruz, i cili njoftoi prezencën e tij në Parler sikur të ishte një çështje e gravitetit ekstrem.

Asgjë e re: kjo është ajo që është parë tashmë në një seri rrjetesh sociale të së djathtës – nga Gab në Wrong Think përmes Hatreon, e cila shpejt u bë e parëndësishme ose mbylli dyert në vetëm disa muaj. Parler rrezikon të bëjë të njëjtën gjë, duke i kthyer në boshe kërcënimet e stafit të Donald Trump. Para së gjithash, sepse Parleri mund do të ketë arritur 1.5 milion përdorues, por kjo shifër nuk është asgjë në krahasim me 330 milion përdoruesit e Twitter dhe mbi dy miliardët e Facebook. “Nuk ka asnjë zëvendësim për Facebook dhe nuk ka praktikisht asnjë zëvendësim për Twitter”, tha profesori për media dhe politikë David Karpf për Guardian. “Nëse ata lëvizin në platforma më të vogla, ata do të kuptojnë shpejt se nuk kanë më audiencë”.

Sidomos pasi, në Parler ose të tjerët, ata do të gjejnë vetëm tifozët e tyre më të zjarrtë, duke përfunduar në predikimin ndaj atyre që tashmë i kanë në radhët e tyre. Për më tepër, çfarëdo platforme që jep premtime për liri të plotë, atëherë do të përmbytet me përmbajtje të një cilësie shumë të dobët të imagjinueshme dhe në fund do të humbasë në ‘detin e madh’ mediatik. Nëse Trump dëshiron të përdorë rrjetet sociale për të komunikuar me pjesën tjetër të botës, sot ai duket se nuk ka zgjidhje tjetër përveçse të zbusë tonet e komunikimit të tij nxitës. Përndryshe ai mund të transferohet në Parler ose Gab dhe të shohë nëse me të vërtetë është në gjendje të ndryshojë ekuilibrin e botës së rrjeteve sociale. Në atë pikë, do të zbulojmë se kush në këtë betejë e ka ‘thikën në anën e dorezës’.

Comments are closed.