Çavushogllu: Nuk ka marrëveshje për anulimin e furnizimit të C-400

Çavushogllu: Nuk ka marrëveshje për anulimin e furnizimit të C-400
Ankara, 15 maj – Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavushogllu sot mohoi se Turqia e anulon blerjen e sistemit raketor rus C-400, për shkak të marrëdhënieve të tendosura me SHBA-në, përcjellë KOHA.
Çavushogllu tha se “në këtë moment nuk vendoset në pikëpyetje kurrfarë anulimi ose ndërprerje”.
Ai përsëriti se furnizimi i sistemit të bërë në Rusi është “punë e kryer”, përcjellë KOHA.

Çavushogllu tha se Turqia dhe SHBA-ja kanë biseduar për propozimin e Turqisë për formimin e komisionit të përbashkët, i cili do t’i shqyrtojë rreziqet e mundshme të C-400 sipas programit amerikan F-35.
Blumberg paraprakisht publikoi se Turqia e shqyrton mundësinë e SHBA-së që ta anulojë furnizimin e sistemit kundër raketor rus C-400 deri në vitin 2020.
Siç bëri të ditur, administrata e presidentit amerikan Donald Tramp javën e kaluar kërkoi nga Ankaraja anulimin e pranimit të C-400, i cili sipas marrëveshjes duhet të dorëzohet në korrik.
SHBA-ja pohon se sistemi kundër raketor rus është dizajnuar që të përmbysin aeroplanë amerikanë, përfshirë edhe F-35, në përpunimin e të cilit ndihmojnë edhe prodhues turk. (koha.mk)