Calabria ndihet i çliruar te Milani, zbulon dy ëndrrat e fëmijërisë

6

Një fillim i shkëlqyeshëm i sezonit për Davide Calabria, që e konfirmoi formën e tij që në javën e parë të Serie A. Ai ishte ndër më të mirët në fushë kundër Bologna. Mbrojtësi i Milanit foli për “DAZN”, duke nënvizuar momentin e mirë që po kalon ekipi kuqezi:

“Ne jemi të sigurt në atë që bëjmë. Kemi një ekip të shkëlqyeshëm dhe po e tregojmë në fushë. Duam të japim 100%, nuk vendosim asnjë kufi. E ndihmojmë shumë njëri-tjetrin në fushë, jemi fizikisht dhe mendërisht mirë, kështu që kjo na ndihmon të përmirësohemi dita-ditës”, pohon Calabria.

Pronarët e Milanit po krijojnë një grup të përbërë nga shumë lojtarë të rinj, me disa të tjerë më me përvojë:

“Gjithmonë ka pasur vazhdimësi në një projekt fitues. Jemi të lumtur që nuk duhet të fillojmë nga e para për herë të pestë. Jemi të kënaqur me trajnerin dhe menaxhmentin që ka mbetur, shpresojmë të vazhdojmë kështu. Ne jemi shumë të rinj. Gigio dhe unë kemi disa vite këtu. Kaq shumë të rinj na japin gjallëri. Senatorët e vërtetë na kanë dhënë një dorë, përzierja e duhur e grupit është e mirë për ne”, shtoi më tej Calabria.

Calabria zbulon një ëndërr, që e shoqëroi atë që fëmijë, Liga e Kampionëve me fanellën kuqezi:

“Të kesh rregulla është baza e një grupi të shëndetshëm. Respekti i ndërsjellë, puna e përditshme, arritja në kohë, stili i Milanos janë përbërës të suksesit. Tonali dhe letra nga Santa Lucia? Unë, gjithashtu, kam një të tillë, ku kam kërkuar të ngas një makinë specifike dhe të arrij në finalen e Ligës së Kampionëve me Milanin kundër Chelsea. Shpresoj që kjo ëndërr të mund të realizohet, makina është aty”.

Rritja progresive e sheh atë titullar në formacionin e trajnerit Pioli: “Në fillim isha më i bllokuar, më shumë mbrojtës qendror. Nuk isha mësuar me atë rol, tani jam më i lirë për të ecur përpara dhe më i lirë në kokën time, më i motivuar dhe i etur. Jam i lumtur që trajneri ma jep këtë shans”, përfundoi Calabria.

Comments are closed.