Bilanci global i pandemisë: 1.5 mln të sëmurë, 89,000 viktima, shërohen 330.000

14

Më shumë se 1.5 milionë raste të koronavirusit të ri janë regjistruar në të gjithë botën. 88,965 njerëz kanë humbur jetën që kur u shfaq epidemia, në 192 shtete.

SHBA, ka regjistruar raste, përfshirë 14,797 viktima. Bilanci më i fundit, nga SHBA, ngjason me një buletin lufte. Në 24 orët e shkuara u raportuan 1973 viktima me numrin total që shkon në afro 15 mijë.

Në SHBA ka 435,160 të infektuar. Evropa mbetet kontinenti më i goditur me 772592 raste dhe 61118 viktima. Spanja renditet e dyta në botë me 148,220 raste dhe 14,792 viktima. Atje numri është rritur sërish, 757 në një ditë të vetme.

Italia renditet e treta me 139,422 infektime dhe 17,669 viktima.

Në Britaninë e Madhe regjistrohet një tjetër rekord viktimash, 938 në 24 orë. Rritje të rasteve ka regjistruar edhe Gjermania, me 113,296 e po ashtu edhe Franca, me 112,950 raste. Dhe Kina, vendi ku edhe nisi pandemia, të paktën për sa i takon shifrave, renditet pas tyre. Shifrat tregojnë edhe se janë mbi 330 mijë të shëruarit në të gjithë botën.

Nga OBSH paralajmërojnë për kujdes në lehtësimin e masave. Komisioni Evropian ka vendosur që të shtyjë mbylljen e kufijve të jashtëm deri më 15 maj.

Në Afrikë ndërkohë numri i rasteve ka shkuar në mbi 10 mijë, ai i viktimave në më shumë se 500.

Comments are closed.