Barcelona shpreson të në  transferimin e një sulmuesi

Barcelona nuk heq dorë nga nënshkrimi i një sulmuesi të ri në këtë afat kalimtar të janarit, pavarësisht se drejtuesit ashtu edhe stafi stërvitor janë të vetëdijshëm se diferenca e pagave është minimale për të bërë ndonjë përforcim.

Pavarësisht gjithçkaje, menaxhmenti sportiv ka disa procedura të hapura dhe pret mundësitë e minutës së fundit kryesisht përmes detyrave. Është shumë e vështirë të gjesh një futbollist që përmirëson atë që është në skuadër, sepse diferenca e pagës është minimale dhe një transferim do të ishte i mundur vetëm me një kosto të ulët.

Xavi Hernandez ka theksuar ditët e fundit se është shumë i kënaqur me skuadrën dhe se nuk do ta kishte problem nëse do të qëndronte ashtu siç është, megjithëse do ta shihte pozitivisht shtimin e një futbollisti pas largimit nga Memphis Depay te Atletico Madrid.

Advertisements

Ajo që po kërkohet është një sulmues i gjithanshëm, i cili mund të luajë në të gjitha pozicionet sulmuese dhe që ka ‘erë’ për gol. Dhe ka opsione në tavolinë, megjithëse mungesa e një kufiri pagash ul shumë objektivat.

Ideja që Barça kishte ishte të avanconte disa operacione në këtë afat kalimtar të janarit për të ardhmen, por La Liga e ka paralajmëruar tashmë klubin se diferenca e tij operative është minimale dhe është vigjilente ndaj regjistrimeve që klubi Blaugrana mund të bëjë.

Pavarësisht këtij shqetësimi, klubi këmbëngul se ka lojtarë të rëndësishëm që do të ishin të gatshëm të bënin përpjekje ekonomike për të arritur në Camp Nou dhe po studiohen mundësi të ndryshme.

Pierre-Emerick Aubameyang tashmë mbërriti janarin e kaluar, duke ulur brutalisht pagën e tij dhe duke përfunduar transferimin nga Arsenali në ditën e fundit të afatit kalimtar, në mënyrë që numrat financiar të ishin të rregullt.

Sot me shumë gjasa Barça nuk do të arrijë dot objektivin e nënshkrimit, por gjithçka mbetet e hapur deri në fund. Dhe jo vetëm në aspektin e inkorporimeve.

Te klubi Blaugrana janë të bindur se do të mund të regjistrojnë disa nga kontratat e reja që erdhën nga rinovimet e muajve të fundit. Prioriteti është të jenë në gjendje të regjistrojnë Ronald Araujo dhe, më vonë, Gavi dhe Iaki Pena. Puna është duke u zhvilluar dhe gjithashtu gjithçka është ende e hapur, megjithëse klubi garanton se do të jetë e vështirë të regjistrohen të gjithë.