Azerbajxhan-Kosovë, në Baku do të zhvillohet një ndeshje historike

0

Azerbajxhani (ekipi i 105-të në renditjen e FIFA-s) dhe Kosova (ekipi i 141-të në renditjen e FIFA-s) do të shkruajnë historinë në Baku, ku do të përballen për herë të parë në një ndeshje që është e vlefshme për Nations League.

Vendasit kanë fituar vetëm tri nga 12 ndeshjet e fundit (3 fitore, 2 barazime, 7 humbje), por dy nga këto fitore kanë ardhur në tre takimet e fundit. Miqtë, nga ana tjetër, nuk janë paraqitur mirë në kompeticionin e fundit ku kanë marrë pjesë, me gjashtë humbje të pësuara në 10 ndeshjet kualifikuese të luajtura për Kupën e Botës (3 fitore, 1 barazim, 6 humbje), duke zënë vendin e parafundit në grup.

Ndërkohë, Azerbajxhani nuk fiton dy ndeshje radhazi që nga tetori i 2016-ës. Kjo gjë mund të ndryshojë këtë të premte, duke parë se Kosova nuk ka fituar asnjë nga pesë ndeshjet e fundit zyrtare që ka luajtur në shtëpi (1 barazim, 4 humbje), duke shënuar vetëm një gol dhe duke pësuar nëntë.

Comments are closed.