Bilçik: Topi është në duart e Qeverisë së Kosovës

Raportuesi për Serbinë në Parlamentin Evropian, Vladimir Bilçik, derisa ka komentuar dështimin e raundit të ri të negociatave diplomatike nën kujdesin e Bashkimit Evropian (BE) mes Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se aktualisht “topi është në…

A e dini pse hapja e gojës është ngjitëse

A keni menduar ndonjëherë pse hapja e gojës është ngjitëse? Pse ndonjëherë mjafton të shohësh dikë duke e bërë në transport publik apo edhe në televizor për të na bërë ta hapim edhe ne gojën?Dr. Reyan Saghir nga Kolegji i Londrës thotë…

Si e humbi shkëlqimin ekonomia “e artë” gjermane

Për pjesën më të madhe të këtij shekulli, Gjermania korri suksese të njëpasnjëshme ekonomike, duke dominuar tregjet globale për produkte të nivelit të lartë, sikurse veturat luksoze dhe makineritë industriale, duke shitur aq shumë në pjesën…

Pse Erdogan nuk heq dorë nga roli i ndërmjetësit?

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron që lufta rraskapitëse e Moskës në Ukrainë të përfundojë “sa më shpejt të jetë e mundur”, tha lideri turk, pasi konflikti pothuajse 19-mujor nuk tregon shenja përfundimi.“Është shumë e qartë se kjo…

A do të ketë sukses aleanca e të dëbuarve?

Presidenti rus Vladimir Putin, kishte arsye të forta për ta pritur diktatorin koreano-verior.Kim Jong-un në Vostoçni, bazën e re ruse të lëshimeve të anijeve kozmike në Siberinë Lindore. Për shkak të luftës së tij të paligjshme të…

Vjeshta

Nga ASDRENIU zhduk vapa, shkoi vera,dhe bilbili më s’këndon.erdhi vjeshta me të tjera,syri ynë që i shikon.Teret koha, hapen retë,ngjyra plumbi përsëri,duket prapë tjetër jetë,që natyra…

“Çervishi” i Brukselit

Kurti e hapi zemrën dhe tregoi se çka po ndodh me dialogun dhe si po sillen emisarët evropianë... Edhe nëse nuk ndryshojnë gjërat, të paktën të mos mbetet pa u thënëNga Daut DAUTI1. E kam pas dëgjuar meselen për…