Filloi viti akademik në Universitetin e Tetovës

Me këtë rast janë ndarë edhe indeksat e parë në mënyrë simbolike për studentët e rinj që do të vazhdojnë studimet në këtë universitet. Dita e parë për studentët filloi me një minutë heshtje për humbjen e jetës së studentit të këtij…

Shtrenjtohen derivatet

Shkup, 3 tetor - Pas mesnate, çmimi i benzinës do të rritet për gjysmë denari, ndërsa nafta për 1,5 denarë. Çmimi i ri i EUROSUPER 95 do të jetë 86,5 denarë, ndërsa EUROSUPER 98 do të shitet për 89 denarë për litër. Sipas vendimit të ri,…

Finlanda dhe Polonia ftojnë në takime ambasadorët rusë

Finlanda dhe Polonia thanë se kanë ftuar në takime ambasadorët rusë në vendet e tyre, për të dënuar përpjekjen e Rusisë për aneksimin e paligjshëm të katër rajoneve ukrainase.Ministria e Jashtme e Finlandës tha në një postim në Twitter,…

27 vjet nga atentati ndaj ish-presidentit Kiro Gligorov

Shkup, 3 tetor - Në këtë ditë, 27 vjet më parë, u krye atentat i pasuksesshëm ndaj presidentit Kiro Gligorov. Gligorov i mbijetoi atentatit me lëndime të rënda në kokë.Në vendin e atentatit humbi jetën shoferi i tij Aleksandar…