Demerxhiev në takim me ministrin Spasovski në Shkup

Shkup, 30 janar 2023 (MIA) – Zëvendëskryeministri i Rendit dhe Sigurisë Publike dhe ministër i Punëve të Brendshme i Bullgarisë, Ivan Demerxhiev, me një delegacion shoqërues, sot do të qëndrojë për vizitë pune në Maqedoninë e Veriut, gjatë…

Moti me vranësira të ndryshme dhe i ftohtë

Shkup, 30 janar – Moti sot do të jetë me vranësira të ndryshme dhe i ftohtë, pasdite me vranësirë pjesërisht të zvogëluar. Do të fryjë erë e lehtë deri në mesatare nga drejtimi veriperëndimor. Temperatura minimale do të jetë në interval…

Samsungu gati ta lansojë veçorinë One UI 5.1.

Pas një prezantimi të shpejtë të Android 13 me One UI 5, Samsungu po përgatitet për lansimin e veçorisë One UI 5.1. Përditësimi pritet të arrijë së pari në Galaxy S23 kur kjo seri të dalë diku në shkurt, por ende nuk është plotësisht e…

Pse aeroplanët kanë dritare të rrumbullakëta?

A nuk do të ishte më mirë sikur të shikonit nga dritarja e madhe katrore nga aeroplani dhe të shijonit pamjen “nga qielli” pa pasur nevojë të përkuleni dhe të shikoni nëpër dritaret e vogla të rrumbullakëta? Ndoshta mund ta shijonit një…

Netflixi ofron pagë marramendëse për një stjuardesë

Netflixi po punëson një stjuardesë për një nga avionët privatë - me pagën prej mbi 355.000 euro në vit. Gjiganti i transmetimit ka thënë se po shikon për kandidatë me “gjykim të pavarur, diskrecion dhe aftësi të jashtëzakonshme të shërbimit…

A mundet që gjendja ekonomike ta rrëzojë Erdoganin?

Erdogani e ka përmendur mundësinë e një Samiti me liderin sirian, Bashar al-Assad, si një hap i parë i mundshëm për të diskutuar për të ardhmen e refugjatëve. Në të njëjtën kohë, Ankaraja për muaj të tërë ka paralajmëruar se po përgatitet…

Në çdo rrugë të re do të vendosen hidrantë

Lulzim Shaqiri, përfaqësues i Ndërmarrjes Publike Komunale në Tetovë, nënvizon se vendosja e hidrantëve do të jetë një zgjidhje e mirë që në të ardhmen intervenimi të bëhet në kohë në rast të zjarreve. Nga njësia e zjarrfikësve thonë se në…

Kredi evropiane edhe për bërllokun

Mjetet dedikohen për rehabilitimin e deponive sanitare ekzistuese, si dhe për ndërtimin stacioneve të reja, infrastrukturës për grumbullimin dhe transportit e mbetjeve, si dhe qendrës për riciklim, thonë nga BERZHFisnik…