Australia goditet nga një tërmet i fuqishëm!

8

Një tërmet me magnitudë 5.6 është ndier në rajonin jugperëndimor të Australisë Perëndimore. Tërmeti ishte i përqendruar pranë Walpole, pak para orës 13:00 me orën lokale të dielën.

Banorët e Perthit, afërsisht 410 kilometra në veri të epiqendrës së tërmetit në Walpole, raportuan se kanë ndjerë lëkundjet.

‘Dritaret e mia filluan të tundnin siç bëjnë gjithmonë kur makineritë e ndërtimit ecin në rrugë. Duhet të ketë qenë tërmeti”, tha një burrë.

Një grua nga Harrisdale tha se shtrati i saj lëkundej dhe drita në tavan po lëvizte.

Tërmeti u ndje në Albany, si dhe në Perth, në periferi të Embleton dhe Victoria Park.

Nuk ka kërcënim për cunami ndaj kontinentit, ishullit apo territoreve të Australisë, thotë qendra meteorologjike.

Comments are closed.