ANXHELA HAMATI: Muzikë me shumë dashuri (FOTO)

7

Në vitin 2017, Anxhela Hamati, publikoI videoklipin “Aman Djalo”. Muzika e këngës u punua nga Vani Rushiti, ndërsa teksti u shkrua nga Vojsava Alia. Videoklipi u prodhua nga kompania FRAME Pro, më pas publikoi projektin “Këmbana zemrës”, ndërsa vitin e kaluar nxori projektin “Luje aman”, dhe sot – ajo vjen në një intervistë për gazetën KOHA ku tregon më shumë rreth vetes si një këngëtare sharmante e skenës shqiptare që ecën ngadalë, por me hapa të sigurt në karrierë

Bisedoi: Blerand REXHEPI

KOHA: Është bërë pak si shume fresk këto kohë, kohë për risi. Ke një këngë në treg apo jo?

Një këngë dhe një klip. Tani së shpejti do vijë tjetri, e tjetri e kështu me radhë derisa të thoni, boll më.

KOHA: Pse duhet dëgjuar muzika jote?

Sepse është profesionale, e këndshme dhe këndohet me shumë dashuri…për këtë të fundit më shumë.

KOHA: Sa të madhe e ke dashurinë në ato momente kur futesh në një studio dhe hedh vokalin për një këngë të re?

Shumë të madhe… (qesh) 99%!

KOHA: Sa ka në muzikë pjesë nga jeta jote?

Jam unë që interpretoj, që këndoj por tekstin e bën tjetërkush kështu që në tekst mendoj së është jeta e dikujt tjetër e personifikuar në jetën e gjithkujt prej nesh.

KOHA: Cili nga personat publikë do të doje të të ftonte për darkë?

Nuk është se kam ndonjë fiksim, po kam simpati për Robert Berishën.

KOHA: Nga mënyra si e ke thënë duket që ke dobësi për të…

Më shumë se për të kam dobësi për mënyrën se si ka zënë vend në muzikën shqiptare.

KOHA: Po ai që nuk e ka humbur shansin për të të ftuar për darkë?

Akoma nuk më kanë ftuar për darkë, jo persona publikë të paktën.

KOHA: Më thuaj thashethemin e fundit që të ka rënë në vesh.

Kam dëgjuar që një person kishte thënë për mua: “Këtë e kam bërë unë këngëtare ….”edhe ca gjëra të tjera që ende nuk i di as unë për veten.

KOHA: Po ti me shoqet, çfarë muhabeti bën në tavolinë?

Lloje-lloje, varet! Qajmë hallet e njëra-tjetrës edhe na mblidhen hallet bashkë (qesh) edhe mbushet një thes me halle! Bëj shaka, libri “Sekreti” të zbukuron jetën kështu që ua këshilloj dhe juve nëse ende nuk e keni lexuar, që nuk besoj.

KOHA: Cili është halli që qëndron në grykë të thesit, ai më i freskëti?

Si t’i bëjmë njerëzit të mendojnë pozitivisht dhe të gjejnë gjëra pozitive edhe aty ku mendon se nuk ka.

KOHA: Ka receta?

Jo…

KOHA: Apo i merr edhe pa recetë?

Si të gjithë! (qesh)

KOHA: Çfarë di të bësh më mirë në jetë, përveçse të këndosh?

Shumë gjëra! Një ndër to të lexoj pa fund dhe te eksperimentoj me fusha të ndryshme të punës.

KOHA: Djali që do të rrëmbeje zemrën do doje të kishte para?

As të ketë, as të mos i mbarohen!

KOHA: Çfarë ke kundra parave?

Asgjë! Madje duhen se si do bëhen këngët e klipet, e gjërat me radhë…