Akademiku rus: Nuk ka rrezik nga radiacioni në rajonin Arhangelsk

22

Moskë, 12 gusht Sipas të dhënave nga Instituti për siguri bërthamore të Akademisë ruse të shkencave të marra nga sistemet për ndjekjen e rrezatimit, nuk ekziston rrezik nga rrezatimi tek popullata lokale pas incidentit gjatë testimit të motorit raketor në rajonin Arhangelski. Këtë e deklaroi mbrëmë akademiku dhe drejtori i Institutit Leonid Bolshov.

“Kemi të dhëna nga sistemi për vëzhgimin e radiacionit përmes internetit dhe të enjten kemi parë rritje të rrezatimit në prapavijë në Severodvinsk që ka zgjatur rreth një orë e gjysmë”, ka thënë Bolshov, duke shtuar se rrezatimi në prapavijë është mbajtur në nivel shumë të ulët.

Siç sqaroi ai, rrezatimi nga aparati i rentgenit është shumë më i madh.

“Rritja vëzhguese e radiacionit është një mijë herë më e vogël nga rrezatimi i një personi në aparatin e rentgenit ose nga ai që e pranon njeriu gjatë fluturimit me aeroplan. Nuk ka absolutisht kurrfarë rreziku për shëndetin e njeriut”, ka thënë ai.

Incidenti ka ndodhur të enjten në poligonin për teste ushtarake në veri të rajonit Arhangelsk, kur u djeg derivat raketor, ku e humbër jetën pesë persona të punësuar në korporatën Rosatom.

Comments are closed.