Aeroplanë rusë tentuan të kapnin aeroplanë amerikan në afërsi të kufirit (VIDEO)

Moskë, 5 korrik – Aeroplanët rusë Su-27 të forcave të aviacionit në zonën jugore ushtarake tentuan të kapin Boing P-8 amerikan, i cili është afruar drejt kufirit rus,kumtoi sot Ministria ruse e Mbrojtjes.

Siç theksohet, ekuipazhi i aeroplanëve ushtarak rusë i është afruar metës ajrore në distancë të sigurt, duke e identifikuar si aeroplan të zbulimit amerikanë P-8A Posejdon, “i cili menjëherë e ka ndërruar drejtimin e fluturimit nga kufiri shtetëror rus”.

Incident i ngjashëm ka ndodhur edhe në mes të qershorit, kur Suhoj rus tentoi t’i kapë bombarduesit strategjik të SHBA-së të cilët fluturuan drejt kufirit rus nga Deti i Zi dhe Deti Baltik, njofton agjencia ruse TASS. (koha.mk)