A janë proteinat të mira për humbje peshe?

Studiuesit zbuluan se dietat e pasura me proteina mund të çojnë në një shpenzim më të lartë të energjisë dhe kështu, më shumë humbje peshe. Me fjalë të tjera, nëse hani të njëjtin numër kalorish që hani tani, por rritni sasinë e atyre kalorive që vijnë nga proteinat, mund të përdorni më shumë energji dhe kështu të humbni peshë

 

Proteina është një makronutrient që luan një rol kyç në shëndetin dhe funksionimin normal të trupit tonë. Studimet kanë zbuluar se mund të ndihmojë gjithashtu për të na mbajtur të ngopur për më gjatë, duke luajtur potencialisht një rol në humbjen e suksesshme të peshës. Në një studim të botuar në The American Journal of Clinical Nutrition , studiuesit zbuluan se dietat e pasura me proteina mund të çojnë në një shpenzim më të lartë të energjisë dhe kështu, më shumë humbje peshe. Me fjalë të tjera, nëse hani të njëjtin numër kalorish që hani tani, por rritni sasinë e atyre kalorive që vijnë nga proteinat, mund të përdorni më shumë energji dhe kështu të humbni peshë. Një tjetër studim i botuar në Nutrition Journal zbuloi se njerëzit prireshin të hanin më pak ushqime mes vakteve kur ndiqnin një dietë të lartë proteinike. Plus, trupi e ka më të vështirë të ruajë proteinat si yndyrë – kështu, duke ngrënë një dietë me më shumë proteina, mund të zbuloni se trupi juaj ruan më pak yndyrë me kalimin e kohës.

SA PROTEINA DUHET TË HANI PËR TË HUMBUR PESHË? Për një person mesatar, zakonisht mjafton 0.8 g për kilogram çdo ditë. Për personat që ushtrojnë rregullisht, sasia e rekomanduar rritet në 1.2-1.7 g për kilogram. Përpiquni të rrisni ngadalë marrjen e proteinave duke zëvendësuar ushqimet e përpunuara ose karbohidratet ose yndyrnat e tepërta me ushqime të pasura me proteina.

Advertisements

A MUND TË HANI SHUMË PROTEINA? Nëse hani shumë proteina , efektet anësore mund të përfshijnë erën e keqe të gojës, kapsllëkun, diarrenë, dehidratimin dhe madje edhe disa kushte më serioze shëndetësore.

CILAT JANË USHQIMET E MIRA ME PROTEINA PËR HUMBJE PESHE? Ndërsa shumë prej nesh e lidhin menjëherë proteinën me mishin, ka shumë burime proteinash të përshtatshme edhe për veganët apo vegjetarianët. Këtu janë disa ushqime me proteina të larta për t’i provuar:

Mishrat: viçi, derri, qengji, viçi

Shpendët: pulë, rosë, gjeldeti

Peshku: salmon, murriz, karkaleca deti, midhje

Vezët

Qumështi

Kos

Djathë

Fasule

Thjerrëzat

bizele

Arra

Qiqrat

Tofu.