43 gola në 43 ndeshje, rekordi vjen nga Skocia dhe “Quagliarella” version tjetër

Plot 36 vjeç që duken sikur nuk është mosha por thjesht numra të vendosur ashtu kot… Ky është rasti i Fabio Quagliarellas për shembull, sulmues i Sampdorias që ka shkuar 25 gola në Serie A dhe një hap larg titullit si golashënues i kampionatit.

Por, nëse largohemi nga Italia dhe shkojmë në Skoci, do të zbulojmë se ka edhe më mirë… Stephen Dobbie quhet protagonisti, sulmues i Queen of the South FC, skuadra që luan në Championship skocez, pra kategoria e dytë.

Plot 18 transferime në karrierë, gjithmonë duke ndjekur golin. Ky është sezoni i tij i tretë me fanellën e Queen dhe po thyen çdo rekord të mundshëm. 26 gola të shënuara më parë, po aq te i dyti. Po i treti? 43 gola në 43 ndeshje të luajtura, plus edhe shtatë pasime për gol, duke përfshirë të gjitha kompeticionet. Numra të çmendur.

Skuadra tani ëndërron. Po, sepse – pasi ka dalë në vend të nëntë të renditjes – ka fituar gjysmëfinalen e play-off ndaj Montrosë. Barazim në vajtje, 5-0 te e dyta. Meritë e trigolëshit të Dobbie,  i treta e sezonit.

Skocezi ka kaluar 41 gola bashkë me Nicky Clark (sot zëvendës trajner) dhe Jimmy Rutherford (sezoni 1931-32): “Eshtë nder për mua, jam i lumtur që u futa në librin e rekordeve”.