30 minuta lexim në ditë dhe do të jetoni më gjatë!

Leximi e ndihmon trurin tonë të bëhet më i mirë në krijimin e modeleve të sakta të njerëzve të vërtetë dhe në parashikimin e asaj që ata mund të mendojnë, ndjejnë apo bëjnë. Studimet tregojnë se leximi është gjithashtu një nga mënyrat më të mira për të shpëtuar nga presionet e jetës moderne. Ankthi ka të bëjë me fokusimin e vëmendjes nga brenda, por leximi na detyron të përqendrohemi te fjalët dhe historia dhe kjo mund të na largojë nga mendimet dhe të na ndihmojë të relaksohemi

 

Të ndihesh më mirë me veten, të kesh më shumë motivim dhe të jesh më i shëndetshëm, nuk duhet të përfshijë ndryshimin e rutinës suaj të përditshme. Në pjesën e fundit të botimit të tij, Dr.Michael Mosley zbulon më shumë rregulla të thjeshta, të bazuara në shkencë për zakonet tuaja të përditshme që do të transformojnë jetën tuaj.

  1. VALLËZONI PËR PESË DERI NË DHJETË MINUTA ÇDO DITË.

Unë nuk jam një nga kërcimtarët më të mirë në botë, por shijoj mbrëmjet e salsa-s me gruan time, Clare. Nëse edhe juve ju pëlqen të bëni disa lëvizje, do të jeni të kënaqur të dëgjoni se kërcimi është më efektiv në përmirësimin e muskujve, ekuilibrit dhe shëndetit të trurit sesa ushtrimet tradicionale të fitnesit. Vallëzimi energjik mund të rrisë rrahjet e zemrës suaj deri në më shumë se 140 rrahje në minutë dhe ju ofron një kombinim të shkëlqyer të stërvitjeve me intensitet të ulët dhe me intensitet të lartë gjatë procesit. Mund të lehtësojë depresionin, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru, të forcojë kujtesën dhe të mbrojë kundër demencës. Studimet e imazhit të trurit tregojnë se mund të rrisë vëllimin e hipokampusit (një zonë e trurit që merret me kujtesën hapësinore) dhe të përmirësojë lëndën e bardhë (numrin e qelizave nervore) në zonat që lidhen me kujtesën dhe shpejtësinë e përpunimit. Me sa duket, ne jemi të gjithë kërcimtarë natyralë.

Advertisements

Dr.Julia Christensen nga “Max Planck Institute” në Gjermani, një ish-balerinë e ritrajnuar si neuroshkencëtare thotë se: Njerëzit, janë speciet e vetme me një lidhje specifike midis veshit dhe këmbës, që do të thotë se ne jemi të lidhur me ritmin e lëvizjeve tona. Nëse mundeni, kërceni me të tjerët. Lidhja në të cilën përfshiheni ka një efekt më të fuqishëm dhe reduktues të stresit. Vallëzimi me të tjerët madje mund të na ndihmojë të menaxhojmë dhimbjen, sepse shkakton lirimin e endorfinës, që e lehtëson atë.

  1. KUSHTOJINI 20 MINUTA AFTËSIVE TË REJA ÇDO DITË

Bërja e aktiviteteve të reja është shumë sfiduese, veçanërisht kur jeni në moshën time (65 vjeç) dhe pikërisht kjo është arsyeja pse ato kanë një efekt kaq të fuqishëm në mosplakjen e trurit, thotë Dr.Julia Christensen. Përpjekja për të fituar aftësi të reja më vonë në jetë mund të nënkuptojë që të gjeneroni qelizat e reja të trurit, sipas Alan Gow, një profesor i psikologjisë në “Universitetin Heriot-Watt”. Studimet e profesorit Gow, tregojnë se pas tre muajsh punë në një aftësi të re, njerëzit tregojnë përmirësime në aftësitë e të menduarit, veçanërisht në zonat e trurit më të prekura nga plakja.

Shpejtësitë e përpunimit dhe të të menduarit priren të jenë ndër fushat e para të funksionit të trurit që fillojnë të bien me moshën, por ne besojmë se janë pikërisht këto fusha që përfitojnë më shumë nga të mësuarit e një aftësie të re.

Ai mund ta kthejë atë ndjenjën e “ngadalësimit” që keni me kalimin e moshës dhe nëse vazhdoni të zotëroni aftësinë, ky përfitim mund të shtrihet edhe në aftësi të tjera të të menduarit dhe të përmirësojë kujtesën gjithashtu. Nuk është kurrë vonë për të provuar gjëra të reja dhe sa më gjatë t’i përmbaheni atyre, aq më shumë përfitime do të grumbulloni me kalimin e kohës. Njerëzit që ruajnë aftësitë e tyre, përgjithësisht jetojnë më gjatë, kanë jetë më të shëndetshme. Një nga gjërat më të mira që mund të bëni për trurin tuaj është të mësoni një gjuhë të re, sepse mashtrimi midis tingujve, fjalëve, koncepteve dhe rregullave gramatikore dhe sociale rrit rrjedhjen e gjakut dhe lidhjet në të gjithë trurin. Madje mund të përmirësojë inteligjencën. Por për përfitim maksimal, duhet ta praktikoni pesë orë në javë.

  1. BËNI NJË DUSH TË NXEHTË PARA GJUMIT

Një banjë e nxehtë relaksuese është një nga ato kënaqësitë e rralla në jetë që jo vetëm ju bën të ndiheni mirë, por në fakt ul edhe nivelet e sheqerit në gjak, duke ulur kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Një dush i nxehtë një orë e gjysmë para gjumit mund t’ju ndihmojë të flini më shpejt dhe të përmirësoni cilësinë e gjumit tuaj. Drejtori i “Northumbria Sleep Centre”, Jason Ellis thotë: Ndërsa temperatura juaj bazë bie, ajo imiton fillimin e gjumit, duke shkaktuar lirimin e melatoninës së hormonit të gjumit dhe duke dërguar një sinjal të fortë se është koha për të fjetur.

  1. LEXONI LIBRA PËR GJYSMË ORE NË DITË

Gjëja më e mirë për leximin është se ai vepron si një stërvitje për “të gjithë trurin”. Kur studiuesit në “Universitetin Stanford” skanuan trurin e njerëzve ndërsa po lexonin “Jane Austen”, ata gjetën një rritje dramatike të rrjedhjes së gjakut në të gjithë trurin. Kjo sepse kur zhytemi në një libër të mirë, truri ynë është i zënë duke imagjinuar cilësimet, tingujt, aromat dhe shijet e përshkruara dhe kjo aktivizon shumë zona të ndryshme të trurit që përpunojnë këto përvoja në jetën reale. Fjalë të tilla si “livando”, “kanellë” dhe “sapun”, për shembull, do të shkaktojnë një përgjigje jo vetëm në zonat e përpunimit të gjuhës së trurit tonë, por edhe në zonat e dedikuara për trajtimin e aromave. Dr.Raymond Mar, një neuroshkencëtar në Universitetin e York-ut, thotë se leximi mund të rrisë ndjeshmërinë dhe aftësitë tuaja ndërpersonale, sepse pjesët e trurit që përdorim për të kuptuar historitë mbivendosen me ato që përdorim për të kuptuar njerëzit e tjerë.

Leximi e ndihmon trurin tonë të bëhet më i mirë në krijimin e modeleve të sakta të njerëzve të vërtetë dhe në parashikimin e asaj që ata mund të mendojnë, ndjejnë apo bëjnë. Studimet tregojnë se leximi është gjithashtu një nga mënyrat më të mira për të shpëtuar nga presionet e jetës moderne. Ankthi ka të bëjë me fokusimin e vëmendjes nga brenda, por leximi na detyron të përqendrohemi te fjalët dhe historia dhe kjo mund të na largojë nga mendimet dhe të na ndihmojë të relaksohemi. Hulumtimet nga “Yale University” zbuluan se ata që lexonin për 30 minuta në ditë jetonin mesatarisht 23 muaj më shumë se ata që nuk lexonin.