160 milionë euro, largim i dyfishtë nga Seria A

Në një sezon të destinuar të bëhet i paharrueshëm për Napoli-n, afër titullit të tretë në historinë e tyre 33 vjet pas herës së fundit falë avantazhit prej 18 pikësh ndaj Inter-it të vendit të dytë në renditje, Champions League mund të ofrojë gjithashtu kënaqësi të madhe për tifozët axurrë.

Shorti çerekfinaleve në Nyon dekretuan se Milan-i do të jetë kundërshtari i Napoli-t. Fituesi i këtij çifti do të duhet të përballet me Inter-in ose Benfica-n në gjysmëfinale.

Prandaj, rreziku i përballjes në raundin tjetër me rreziqet Manchester City, Bayern Munich dhe Real Madrid është shmangur. Pavarësisht se si ecën rruga europiane e napolitanëve, në fund të sezonit skuadra e Spalletti-t mund të humbasë disa pjesë të vlefshme.

Advertisements

Sipas raportimeve të Football Insider, Kim Min-jae dhe Victor Osimhen duket se kanë përfunduar në shënjestrën e Manchester United. “Djajtë e Kuq”, pas progresit të theksuar në krahasim me sezonin e kaluar, do të donin të investonin shumë në merkato për të krijuar një skuadër të nivelit të lartë dhe për të konkurruar për Premier League.

Prandaj ka ardhur ideja e çmendur për të bërë një ofertë të pakundërshtueshme për Napoli-n për dy yjet e saj. Prandaj, Manchester United do të ishte i gatshëm të investonte mbi 160 milionë për të rrëmbyer si Osimhen ashtu edhe Kim.

Interesimi i klubit anglez për qendërsulmuesin nigerian është i njohur prej muajsh dhe vetë sulmues ka komentuar zërat në merkato për të ardhmen e tij, duke zbuluar: “Nuk e di se çfarë mund të ndodhë të ardhmen. Mendoj se jam në rrugën e duhur. Në fund të sezonit, do të ulem me menaxherët e mi dhe do të diskutoj gjithçka”.

Një paralajmërim që, duke  iu shtuar klubeve kryesore që e duan, nuk e lë të qetë Napolin, pavarësisht lidhjes së ngushtë që është krijuar mes vetë Osimhen-it dhe skuadrës Axurre në sezonet e fundit.