10 përfitimet që sjell birra për shëndetin dhe anën estetike

29

Birra, një nga pijet alkoolike më të njohura në botë, është një ritual i vërtetë për t’u konsumuar pas punës, para TV, në darkë, mes miqve.

E konsideruar si një institucion i vërtetë në vendet anglo-saksone si Gjermania dhe Anglia, është shumë e konsumuar edhe në Itali, ku pasioni për birrën cilësore ka favorizuar lindjen e shumë birrarive artizanale, nga veriu në jug. Sidoqoftë, si të gjitha pijet alkoolike, birra duhet të konsumohet me moderim për të shmangur efektet e pakëndshme shëndetësore.

Jo të gjithë e dinë, se sa e dobishme mund të jetë kjo pije nëse merret në doza të duhura: një ilaç i vërtetë për të gjithë trupin, nga koka tek këmbët!

Birra përbëhet nga 93% ujë dhe përbërës natyral si malti, HOPS dhe majaja. Në vijim zbulojmë 10 përfitimet më të mëdha shëndetësore dhe estetike:

I bën flokët të përsosur

Birra është përdorur nga shumë yje të Hollivudit si një përbërës bukurie. Aktorja Catherine Zeta Jones, për shembull, e përdor atë për t’u dhënë shkëlqim flokëve të saj. E gjitha falë vitaminës B dhe proteinave të pranishme në pije, aroma e saj mund të mbulohet lehtësisht me parfumet specifike për flokë.

Përmirëson lëkurën

Në disa vende të botës, birra përdoret gjithashtu në qendrat estetike. Maskat me birrë për fytyrën janë shumë të njohura në Gjermani, Austri dhe Republikën Çeke. Suksesi i kësaj teknike është për shkak të vitaminave që gjenden në pije, të cilat përmirësojnë shëndetin e lëkurës, duke e bërë atë më të re, më të butë dhe më fleksible.

Forcon sistemin imunitar

Konsumi i moderuar i birrës sjell gjithashtu përfitime të mëdha në sistemin imunitar, duke larguar sëmundjet ngjitëse si ftohjet dhe herpesin, ose të paktën lehtëson simptomat. Hops, përbërësi kryesor i birrës, në fakt ka shumë veti anti-inflamatore dhe antibakteriale, të cilat e bëjnë atë një ilaç efektiv kundër disa çrregullimeve shumë të zakonshme.

I bën kockat më të forta

Birra promovon shëndet të mirë të kockave. Si? Në këtë pije ka silikon, një mineral që ndihmon në përmirësimin e densitetit të eshtrave, duke i parandaluar ato të humbin dendësinë e tyre. Birra gjithashtu përmban fitoestrogene natyrale që parandalojnë osteoporozën dhe ndihmojnë në zbutjen e simptomave të menopauzës.

Mbron nga sëmundjet neurodegjeneruese

Sipas disa studimeve, pirja e birrës në sasi të moderuar zvogëlon mundësinë e vuajtjes nga sëmundjet neurodegjeneruese siç është, për shembull, Alzheimeri. Silikoni i pranishëm në këtë pije është në gjendje të zvogëlojë metalet toksike që grumbullohen në trup dhe që shkaktojnë patologji degjeneruese, duke përmirësuar gjithashtu kujtesën dhe përqendrimin.

Pengon shfaqjen e kancerit

Brenda birrës mund të gjeni edhe xanthohumol, një polifenol i pranishëm në HOPS. Përbërjet e këtij antioksidanti pengojnë dhe parandalojnë shfaqjen e qelizave kancerogjene, duke kryer një lloj terapie parandaluese.

Zvogëlon rrezikun e katarakteve

Veprimi i dobishëm i birrës shtrihet edhe në sy, veçanërisht për njerëzit me rrezik për t’u prekur nga katarakti. Për shembull, një gotë birrë bjonde në ditë është veçanërisht e përshtatshme për diabetikët, të cilët mund ta mbajnë shikimin në gjendje të mirë dhe të mos vuajnë nga glaukoma.

Parandalon aneminë

Këtu është një nxitje shtesë për të dalë dhe argëtuar për zonjat që nuk janë më të reja. Sidomos gjatë menopauzës, flavonoidet e pranishme në birrë u ofrojnë grave antioksidantë të fuqishëm që mund të rrisin aktivitetin qelizor, ndërsa përmirësojnë nivelin e hekurit.

Përmirëson shëndetin e stomakut

Birra është gjithashtu e përshtatshme për ata që vuajnë nga problemet e stomakut: duke rritur sasinë e acideve të stomakut, shpejtoni procesin e tretjes, duke ulur gjithashtu rrezikun e vuajtjes nga infeksionet e shkaktuara nga bakteri Helicobacter Pylori, i cili shkakton ulçera gastroduodenale.

Relakson këmbët

Birra është e mirë nga koka tek këmbët: pas një dite të lodhshme në punë, birra mund të ofrojë lehtësim të menjëhershëm, e cila falë flluskave, është në gjendje të rrisë efektin relaksues në këmbët e zhytura në një legen. Prandaj provojeni edhe ju: merrni një legen, mbusheni me ujë të nxehtë, në mënyrë që, pasi të keni zhytur këmbët, uji të arrijë deri tek kyçi i këmbës. Më pas derdhni të paktën gjysmën e një shisheje birrë. Në fund, lërini këmbët të zbuten për të paktën 10 minuta dhe do të mahniteni nga rezultati. / Revista Psikologjia.