Hyrje | Opinion | Lojërat Olimpike në 2012-ën

Lojërat Olimpike në 2012-ën

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Dejvid KAMERUN

Shou më i madh në botë - “Lojërat Olimpike 2012” do të fillojnë në Londër pas 100 ditëve. Dua t’i ndajmë këto lojëra fantastike Olimpike dhe Paraolimpike me popullin e Maqedonisë dhe për këtë porosia ime e sotme deri të ju është - MIRËSERDHËT.
Këto lojëra dhe kjo verë do të jenë koha e krenarisë për britanikët. Jo vetëm që do të organizojmë lojërat më të mira Olimpike deri më tani, njëherit do të festojmë edhe 60 vjetorin nga qeverisja e madhërisë së saj, Mbretëreshës. Ajo është Mbretëresha në vendin e dytë në botë sipas gjatësisë së qeverisjes. Një moment të këtillë të rëndësishëm për vendin tonë duam ta ndajmë edhe më popullin e Maqedonisë.
E di se Britania do të jap gjithçka që është e mundshme. Ndërtuam lokacione të reja–në kohë dhe në suaza të buxhetit.  Qyteti është i gatshëm, plani për transport është funksional dhe me padurim presim t’i themi botës mirëserdhe.
Çka ofron Londra 2012-të? Sipas meje, këto lojëra kanë dy çështje thelbësore. Sporti do të jetë baza e kësaj gare të madhe. Do të shohim se si do të thyhen rekordet, se si krijohen kujtimet dhe fillohen miqësi të reja. Por kur ngjarjet do të përfundojnë dhe medaljen do të ndahen, vlerësojë se këto lojëra Olimpike do vazhdojnë t’i ndryshojnë punët për të mirë.
Ajo që do të mbetet është thelbësore. Kur fituam për nikoqir të lojërave, Zhak Rog, kryetari i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar,  fliste për “magjinë specifike” të cilën Britania po e bënte për lojërat Olimpike 2012-dhe u munduam që kjo të jetë dhe realitete.
Londra është qyteti i vetëm që do të jetë nikoqir i lojërave Olimpike për të tretën herë. Kemi traditë të shkëlqyer. Në vitin 1908- të Lojërat Olimpike moderne u mbajtën në Londër–ku për herë të parë sportistët e olimpiadës parakaluan nën flamujt e tyre kombëtar. Rruga maratonike ishte 26 milje dhe 385 jard e cila si pikënisje kishte kështjellën Vindzorin, ndërsa përfundonte para lozhës Mbretërore në stadium. Kjo është gjatësia e cila edhe sot shfrytëzohet kudo në botë. Në vitin 1948-të, Lojërat u mbajtën me hijen e luftës së tmerrshme botërore. Megjithatë, Londra arriti t’i mbledhë vendet për të festuar idealet Olimpike të miqësisë dhe të shoqërisë ndërkombëtare. Edhe më shumë, ata krijuan mundësi të reja për femrat në sport, promovuan lëvizjen vullnetare olimpike dhe vendosën themelet e lojërave moderne Paraolimpike.
Këtë verë, kur sportistët dhe vizitorët do të vijnë, do të shohin një pjesë krejtësisht të re rreth parkut Olimpik, në pjesën lindore të qytetit. Vendi ishte një repart prodhues i braktisur dhe pasi të përfundojnë lojërat do të shndërrohet në një lagje vendbanimi, biznesesh dhe punësimi. Paraprimë me metodat e reja të dizajnit dhe ndërtimeve. Shfrytëzuam teknologji  me emisione të ulëta të karbonit, me qëllim që t’i bëjmë Lojërat në Londër në 2012-tën të parat të qëndrueshme. Përmes investimeve në kapacitete të reja dhe krijimin e një gare të re “lojëra shkollore” nëpër shkollat vendore, ne i nxitëm gjeneratat e njerëzve të rinj t’i shijojnë bukuritë dhe përfitimet nga sporti.
Trashëgimi nga Londra 2012-të nuk do të jetë vetëm për Britaninë. Programi ndërkombëtar për inspirim (International Inspiration Programme) krijon mundësi për më shumë se 12 milionë njerëz nga 20 vende të botës. Kjo jo vetëm që u mundëson më shumë të rinjve t’i gëzohen sportit sot, por ndihmon të ndryshohet mënyra se si këto vende e promovojnë sportin nëpër shkolla dhe shoqëri në mënyrë afatgjate. Ky është një shembull i mirë për vendosmërinë tonë të mundësojmë që çdo komb, jo vetëm britanikët, ta ndajnë inspirimin nga viti 2012-të. Dëshiroj që lojërat olimpike të jenë më shumë se sa vetëm mirëseardhje për sportistë në Londër në verë. Duam të ndërtojmë lidhje të reja e të përhershme midis Maqedonisë dhe Britanisë. Nëse jeni student ose shkencëtar, kjo është mundësi të dini më shumë për vendin ku ka katër universitete nga dhjetë më të mirët në botë dhe mbi 75 fitues të çmimit Nobël për shkencë dhe teknologji.
Nëse jeni sipërmarrës apo investitor, viti 2012 është një shans i mirë të zbuloni mundësi të reja në një vend i cili ka më së paku pengesa për sipërmarrësit në botë. Nëse jeni turist, kjo është mundësi e mirë të kënaqeni në lidhjen unikate në Britani, të historisë së vjetër me të renë, trashëgimin e kështjellave tona, peizazheve dhe pronat e mbretërve dhe në të njëjtën kohë me kulturën moderne, muzikën, artin, teatrin dhe modën.
Sport i shkëlqyeshëm. Biznes i shkëlqyeshëm. Kulturë e shkëlqyeshme.
Të jesh nikoqir i Lojërave në vitin 2012 është nder i madh. Duam që ky të jetë moment i rëndësishëm për Britaninë dhe mezi presim t’i dëshirojmë mirëseardhje botës dhe të jetë pjesë e Lojërave Olimpike 2012.

(Autori është kryeministër i Britanisë së Madhe. Gazeta KOHA e ka të drejtën ekskluzive të botimit të shkrimit nga mediat shqipe në Maqedoni) 


Vlerëso tekstin
5.00
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaOpinion
Previous
image
“Konsulta e Prishtinës mbrojti gjuhën, Camaj e Pipa qenë kundër”
Prof. dr. RAMI MEMUSHAJ Për popullin tonë, gjuha ka qenë mjeti kryesor i identitetit kombëtar. Me këtë shpjegohet pse 200 e ca vjet më parë ai ...
image
Na prit Evropë!
Festim POLLOZHANI Nuk më kujtohet dhe aq mirë se ku mbetëm. Më kujtohet pak a shumë një ofensivë diplomatike që kishte të bënte edhe me zgjidhjen ...
image
Ne kurvat e gjimnazit
Majlinda BREGASI Po, ne ishim të gjitha kurva, edhe pse shumica ishim të virgjëra. Madje edhe Anila, fqinja dhe shoqja ime e bankës, që ende nuk ...
image
Tregimi për tre vëllezër
Ferid MUHIQ Europa është kontinent me fat të veçantë. Me sa njohim, vetëm Europa ka mitin e saj për formimin (lindjen) vetjak. Janë ruajtur madje dy ...
image
Gjakmarrja
Rexhep QOSJA Gjakmarrja është një dramë shumë tragjike në jetën e popullit shqiptar. Kjo është një dukuri, mund të thuhet madje, një kategori historike e jetës ...
image
Çfarë Shqipërie duam?
Fatos BAXHAKU  “Një i huaj kur vjen nga Europa në Shqipëri, sheh një vend mjaft të bukur, me brigje deti, me limane të mira, me fusha ...
image
Një profil i çastit i elektoratit kosovar
Shkëlzen MALIQI Ka një mësim të përgjithshëm që skena politike e Kosovës mund ta nxjerrë nga zgjedhjet lokale dhe ky është ai i tendencës së zbutjes ...
image
Pse hesht inteligjencia “opozitare”?
Fadil LUSHI Dikur moti presidenti  francez Fransua Miteran, kishte vizituar Londrën dhe pasi kishte përfunduar takimi protokollar me Margaret Thaçerin, prej saj kishte kërkuar që të ...
image
Tribunali kundër UÇK-së: Produkt i agjendës antishqiptare
Sadri RAMABAJA  Kushdo që në mediat tona merr guximin qytetar e intelektual të shkruaj për rrezikun nga islami radikal dhe nga rikthimi i mundshëm i nostalgjikëve ...
image
Tundimi i Jaltës
  Julia Timoshenko  Periudha e qetë mes deklarimit të luftës në Shtator 1939 dhe sulmit blic nazist mbi Belgjikën dhe Francën në maj të vitit 1940 që ...
image
Vehabistët shqiptarë – nga “hipnotizimi nga përsëritja”
Ramiz LLADROVCI Pak kohë më parë, një i ri shqiptar nga Kosova, pak më shumë se 25-vjeçar, njeri që kishte nisur studimet në vendin e tij, ...
image
Krimeja, Kosova...
Mr. Festim POLLOZHANI Është interesant fakti se që nga përshkallëzimi i konfliktit mes Rusisë dhe Ukrainës lidhur me ishullin e Krimesë, është tentuar që të bëhet ...
image
A duhet ose s`duhet ndryshuar standardin e gjuhës shqipe?
Haki Ymeri-BINA Lidhur me intervenimin në standardin e gjuhës shqipe mendimet janë të ndara. Një grup gjuhëtarësh dhe intelektualësh të profileve të ndryshme mendojnë se standardin ...
image
Rusët po ikin apo po vijnë?
Michael WEISS  Të premten mediat botërore njoftuan se presidenti rus, Vladimir Putin i telefonoi homologut amerikan, Barak Obamës, duke i kërkuar diskutime për një zgjidhjeje diplomatike ...
image
Ku ishte luftë - nuk kishte FARK, ku kishte FARK-nuk ishte luftë
Ramiz LLADROVCI Në institucionet e Kosovës, por edhe jashtë tyre, prej disa kohësh po diskutohet për statusin e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Projektligji i ...
Next
Arkivi
first first Prill, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull