Hyrje | Opinion | Njëmbëdhjetë vjet pa babain

Njëmbëdhjetë vjet pa babain

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Vitet po kalojnë, por malli për babain çdo ditë e më shumë shtohet... ky muaj dhe kjo datë (21.03.2001) është shumë e hidhur për mua.. Kthehemi 11 vite pas. Në atë kohë unë isha vetëm 10 vjeçe, ndërsa vëllai im 7 vjeç. Lagja ku jetojmë është lagje e dëshmorëve ku luftuan dhe dhanë jetën  për të qenë sot të lirë. Më 14 mars të vitit 2001 krisi pushka në maje të Sharrit. Edhe pse isha vetëm 10 vjeçe, çdo gjë ka ngelur në kujtesën time. Plumbat vinin anë e mbanë. Unë dhe vëllau ishim në oborrin e shtëpisë. Vëllau Lulzimi (Luli) shikonte si bëhej luftë dhe bërtiste UÇK... UÇK...
Si një fëmijë i vogël nuk dinte se çka po ndodh. U strehuam e gjithë familja te banesa e hallës time. Iknim nga shtëpia se shumë krisma kishte. Kisha frikë... Xhaxhai im ishte në Malin Sharr, aty ku jehoi krisma e parë. E gjithë familja ishim të strehuar në një vend, por gjyshi dhe babai  im nuk ishin të qetë, nga se në lagjen tonë bëhej luftë. Ishte ditë e enjte, 21 mars, mëngjes. Shumë herët hëngrëm mëngjesin. Gjyshi dhe babi u bënë gati për t'u kthyer në shtëpinë tonë, për të marrë ca valixhe dhe për të ikur nga ky shtet, sepse bëhej luftë. Tek sa dilnin gjyshi dhe babi dhe vëllai im tentonte të shkonte me ta, mirëpo gjyshi im nuk lejoi, nga se ishte shumë rrezik në atë kohë. U përshëndetën, shkuan, por nuk u kthyen më..
Qëndroja në dhomë, e ulur dhe po shikoja TV kur në atë moment u dhanë lajmet dhe po tregonin gjendjen në Maqedoni. Afër meje ishte edhe nën-loke e babait tim. Sapo filluan lajmet na tha që të heshtim.. Në lajme tregonin vrasjen e babait dhe gjyshit, mirëpo ne nuk dinim asgjë, ndërsa nën- loke (Shahe Koraçi, e ndjerë) sapo pa atë klip dhe filloi të flas me veten... "mjer ajo nan çka do i prêt xhenaze". E shkreta nuk e dinte se ishte biri i saj.. pas disa minutash filluan të dëgjohen telefonatat nga të afërmit e mi dhe po pyesnin për regjistrimin e targave të veturës...Pas pak çastesh dikush trokiti në derë. Unë vrapova, duke menduar se ishte babi im. Por, ishte dikush tjetër, Kadri Vejseli ... Hyri brenda dhe u ul te një qosh. Nuk fliste asgjë. Pashë se mjekra i dridhej...
Me kokë ulur dhe me lot në faqe tha: Zoti ju lash shnosh juve se Rasimi e Ramadini ndërruan jetë sot në mëngjes...
Në atë moment mami im shtrëngoi duart shumë fort dhe u ul. Unë shkova pranë saj dhe i thash: Mami, pse po qan, mos qaj se babi tash do vijë, ai nuk na len neve.. Ai nuk u kthye kurrë... Të nesërmen ishte varrimi. Babai im pas vetes na la mua, vëllaun Lulzimin dhe motrën e vogël, Elirën, e cila lindi 5 muaj më vonë në Prishtinë, ku ne qëndruam si refugjatë. Jam e lumtur që babi im dhe shumë luftëtarë tjerë dhanë jetën për lirinë dhe për të drejtën e shqiptarëve, por politikanët kanë harruar gjithçka. Me gjakun e babait tim ata janë ulur në karrikë, ndërsa unë jam e papunë dhe pa studime… Ka tre vite që kam marrë diplomën, e cila gjendet në selinë e Fazli Veliut. Vetëm një ndihmë e kishte mami që gjithashtu është e papunë, por edhe atë ia ndaluan. Kështu jetojnë familjet e dëshmorëve dhe fëmijët e tyre, pa shkollë, pa punë...

(Autorja është e bija e të ndjerit Ramadan Koraçi)

Vlerëso tekstin
3.67
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaOpinion
Previous
image
“Konsulta e Prishtinës mbrojti gjuhën, Camaj e Pipa qenë kundër”
Prof. dr. RAMI MEMUSHAJ Për popullin tonë, gjuha ka qenë mjeti kryesor i identitetit kombëtar. Me këtë shpjegohet pse 200 e ca vjet më parë ai ...
image
Na prit Evropë!
Festim POLLOZHANI Nuk më kujtohet dhe aq mirë se ku mbetëm. Më kujtohet pak a shumë një ofensivë diplomatike që kishte të bënte edhe me zgjidhjen ...
image
Ne kurvat e gjimnazit
Majlinda BREGASI Po, ne ishim të gjitha kurva, edhe pse shumica ishim të virgjëra. Madje edhe Anila, fqinja dhe shoqja ime e bankës, që ende nuk ...
image
Tregimi për tre vëllezër
Ferid MUHIQ Europa është kontinent me fat të veçantë. Me sa njohim, vetëm Europa ka mitin e saj për formimin (lindjen) vetjak. Janë ruajtur madje dy ...
image
Gjakmarrja
Rexhep QOSJA Gjakmarrja është një dramë shumë tragjike në jetën e popullit shqiptar. Kjo është një dukuri, mund të thuhet madje, një kategori historike e jetës ...
image
Çfarë Shqipërie duam?
Fatos BAXHAKU  “Një i huaj kur vjen nga Europa në Shqipëri, sheh një vend mjaft të bukur, me brigje deti, me limane të mira, me fusha ...
image
Një profil i çastit i elektoratit kosovar
Shkëlzen MALIQI Ka një mësim të përgjithshëm që skena politike e Kosovës mund ta nxjerrë nga zgjedhjet lokale dhe ky është ai i tendencës së zbutjes ...
image
Pse hesht inteligjencia “opozitare”?
Fadil LUSHI Dikur moti presidenti  francez Fransua Miteran, kishte vizituar Londrën dhe pasi kishte përfunduar takimi protokollar me Margaret Thaçerin, prej saj kishte kërkuar që të ...
image
Tribunali kundër UÇK-së: Produkt i agjendës antishqiptare
Sadri RAMABAJA  Kushdo që në mediat tona merr guximin qytetar e intelektual të shkruaj për rrezikun nga islami radikal dhe nga rikthimi i mundshëm i nostalgjikëve ...
image
Tundimi i Jaltës
  Julia Timoshenko  Periudha e qetë mes deklarimit të luftës në Shtator 1939 dhe sulmit blic nazist mbi Belgjikën dhe Francën në maj të vitit 1940 që ...
image
Vehabistët shqiptarë – nga “hipnotizimi nga përsëritja”
Ramiz LLADROVCI Pak kohë më parë, një i ri shqiptar nga Kosova, pak më shumë se 25-vjeçar, njeri që kishte nisur studimet në vendin e tij, ...
image
Krimeja, Kosova...
Mr. Festim POLLOZHANI Është interesant fakti se që nga përshkallëzimi i konfliktit mes Rusisë dhe Ukrainës lidhur me ishullin e Krimesë, është tentuar që të bëhet ...
image
A duhet ose s`duhet ndryshuar standardin e gjuhës shqipe?
Haki Ymeri-BINA Lidhur me intervenimin në standardin e gjuhës shqipe mendimet janë të ndara. Një grup gjuhëtarësh dhe intelektualësh të profileve të ndryshme mendojnë se standardin ...
image
Rusët po ikin apo po vijnë?
Michael WEISS  Të premten mediat botërore njoftuan se presidenti rus, Vladimir Putin i telefonoi homologut amerikan, Barak Obamës, duke i kërkuar diskutime për një zgjidhjeje diplomatike ...
image
Ku ishte luftë - nuk kishte FARK, ku kishte FARK-nuk ishte luftë
Ramiz LLADROVCI Në institucionet e Kosovës, por edhe jashtë tyre, prej disa kohësh po diskutohet për statusin e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Projektligji i ...
Next
Arkivi
first first Prill, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull