Fillimi | Kulturë | Viktimat e genocidit serb në ekspozitë

Viktimat e genocidit serb në ekspozitë

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Viktimat e genocidit serb në Kosovë janë përkujtuar me anë të një ekspozite në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë. Në ceremoni ishin politikanë, historianë si dhe familjarë të personave që humbën jetën dhe vuajtën pasojat e raprezaljeve të ushtrisë serbe. Ekspozita përkon edhe me një nga ngjarjet më të dhimshme në historinë e popullit të Kosovës, masakrën e Prekazit në Drenicë në mars të vitit 1998, në të cilën u vranë barbarisht nga forcat policore serbe 57 anëtarë të familjes Jashari, ndërmjet tyre edhe Adem Jashari, ish-Komandant i UCK-së. Nipi i tij Murat Jashari, foli për dhimbjen e familjes por edhe për sakrificën e tyre në shërbim të cështjes kombëtare. “Më mirë të sakrifikohet një njeri për të shpëtuar familjen dhe më mirë një familje për të shpëtuar një komb të tërë. Të bashkohemi me veprimet tona që e ardhmja të jetë më e mirë duke e nderuar të kaluarën të ndërtojmë të ardhmen”, tha Murat Jashari, nip i Adem Jasharit. 
Kryeministri Berisha, i cili ishte i pranishëm, u shpreh se populli ynë ka vuajtur shumë dhe ndaj tij janë bërë shumë padrejtësi, të cilat nuk duhet të harrohen.
“Tirana duhet të ketë një muze të genocidit kundër shqiptarëve në mënyrë që brezat të shohin se cilat ishin sakrificat e parardhësve të tyre”, tha Berisha. Dhuna serbe është ushtruar mbi popullin e pafajshëm të Kosovës për një kohë shumë të gjatë. Ekspozita përkujtimore përfshin dokumenta, fotografi dhe histori të cilat kanë ndodhur nga viti 1833 deri në clirimin e Kosovës nga ndërhyrja e forcave të NATO-s në vitin 1999.

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaKulturë
Previous
image
Inxhinier që kaloi kufijtë e fantazisë së njerëzimit
Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, të mërkurën kishte mysafir ambasadorin e Austrisë në Shkup, z.Tomas Mishel Bajer, me rastin e...
image
Lamtumirë nobelistit gjerman Günter Grass
Nobelist dhe shkelës tabushë: shkrimtari deri në vdekje mbeti një shpirt që prekte nervin e shoqërisë. Grass një qytetar i angazhuar, konsiderohej edhe si “instancë...
image
Serbë dhe shqiptarë në një teatër
Djali i aktorit Bekim Fehmiu në një rol në projektin e përbashkët mes Teatrit të Beogradit dhe Kosovës...
image
Shënohet Disa botërore e teatrit
Maqedonia ka teatër të jashtëzakonshëm, potencial të fuqishëm artistik, artistë të shquar të cilët krijuan realizime të mëdha teatrale dhe fituan shumë mirënjohje dhe çmime...
image
“Ibe Palikuqi” në Festivalin e Vitisë
Nga data 24 deri 26 mars në Viti të Kosovës do të mbahet manifestimi mbarëkombëtar tradicional kulturor dhe sportiv “Flakadani i Karadakut” që organizohet për...
image
Violinisti Doli para publikut tetovar
Të enjten në Qendrën për Kulturë në Tetovë, me fillim në ora 19:30, do të mbahet koncerti i maestro Shkëlzen Dolit, me përcjellje të Orkestrës...
image
"Romani i vitit" i "Utrinski vesnik" për Luan Starovën
Akademiku Luan Starova për "Babilonasit e Ballkanit" e mori çmimin "Romani i vitit" për vitin 2014, të cilin për të 16-ën herë e ndan Redaksia...
image
Fituesit e Arritjeve të vitit “Milingona e Artë”
Për herë të tretë me radhë, “Milingona e Artë” ka realizuar natën e arritjeve në nëntë kategori garuese si dhe u nderuan personalitete të shquara...
image
Më të mirët e artit!
Një vit me prurje origjinale dhe cilësore, të cilat u shpërblyen me dhjetëra çmime nëpër festivale - i tillë ishte viti i kaluar për të nominuarit e artit skenik. Sigurisht se për këto suksese - mirënjohje kanë më shumë profesionistë të fushës, por këta të pestë shkëlqyen për t’u nominuar në arritjet e vitit “Milingona e Artë”...
image
Kërkohen aktorë për filmin “Pranverë e paharruar në fshatin e harruar”
Për filmin e metrazhit të gjatë “Pranverë e paharruar në fshatin e harruar” me regji të Kushtrim Bekteshit kërkohen aktorë të moshës prej 22 deri...
image
Talenti i vitit
Një prej kategorive më të bukura në manifestimin “Milingona e Artë 2014” është ajo e talenteve të vitit. Përzgjidhen të rinj, të cilët me talentin e tyre kanë lënë shenjë gjatë vitit që shkoi duke fituar çmime nëpër gara të ndryshme secili në sportin e vet. Të nominuarit e këtij viti në kategorinë “Talenti i Vitit” janë Anesa Hajdari - atlete, Abdurahim Idrizi - karateist, Jasir Asani - futbollist dhe Arbina Jaji - teniste...
image
Na ishte një herë SHKA “Liman Kaba”
Udhëheqja që ka themeluar këtë shoqëri, nuk e ka pasur të rëndë që të selektojë anëtarët e saj, meqë talentet e muzikës popullore kanë qenë të shumtë. Solistët dhe instrumentalistët gjithmonë kanë qenë prezent në trevat dibrane dhe ata me plot dinjitet krijues dhe profesional kanë prezantuar këngët dhe vallet dibrane. Ato vite kjo shoqëri e njohur dibrane mori pjesë në festivalet e ndryshme dhe shumë koncerte si në trevat mbarë-shqiptare ashtu edhe më gjerë në rajonin e Ballkanit...
image
Të nominuarit për Arritjet e Vitit në Botime shkencore, letërsi dhe publicistikë “Milingona e Artë 2014”
Të nominuarit në kategorinë Arritja e vitit në botime shkencore, letërsi dhe publicistikë në kuadër të manifestimit “Milingona e Artë 2014” gjatë një interviste të shkurtër kanë folur për rëndësinë e librit, frymëzimin për të shkruar si dhe për vëmendjen që i kushtohet librit tek ne. Të nominuarit në kategorinë Arritja e vitit në botime shkencore, letërsi dhe publicistikë këtë vit janë: Ahmet Selmani, Arlind Farizi, Emira Aliu, Nehas Sopaj dhe Salajdin Salihu...
image
Libër me vlera të shumëfishta
Profesorët Ajten Qamili dhe Asllan Hamiti, kanë sjellë të plota në librin “Dialektologjia” edhe të folmet e shqiptarëve të Maqedonisë, duke i caktuar secilës prej tyre vendin që zënë në dy dialektet kryesore të shqipe: gegërishten dhe toskërishten...
image
Mirënjohje për të gjitha arritjet e vitit, veç politikës
Cili është koncepti i projektit “Milingona e Artë”, si bëhen nominimet, kush është juria dhe si bëhet përzgjedhja e fituesve. Bleta Abdullai një prej stafit organizator u përgjigjet disa prej pyetjeve rreth përgatitjeve, por dhe vetë konceptit të këtyre çmimeve...
Next
Arkivi
first first Prill, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag