Speciale

 • Si bëhet sallata më e popullarizuar në botë

  PËRBËRËSIT: ▪ 200 gr fileta pule ▪ 1 fetë buke të thekur ▪ Sallatë e gjelbër ▪ 50 gr djathë Parmigiano në copa të vogla ▪ 5-6 domate qershi sipas dëshirës PËRBËRËSIT PËR SALCËN: ▪ 100 ml majonezë ▪ 40 ml qumësht ▪ 40 gr parmigiano i grirë ▪...
 • Kurani dhe Bibla, ja kush e predikon më shumë dhunën

  Inxhinieri softuerik Tom Anderson ka kryer një analizë teknologjike mbi përmbajtjet e librave të shenjtë islamik e të krishterë për ta parë se cili ka përmbajtje më të dhunshme. Anderson ka thënë se kjo analizë është bërë nga shtysa prej debatit të pashuar publik prej shumë kohësh nëse terrorizmi...
 • Toka do të ketë një kontinent të madh të quajtur Amasia (VIDEO)

  Hulumtuesit kanë parashikuar se një megakontinent – Amasia do të formohet në 250 milionë vitet e ardhshme. Amerika Jugore dhe Veriore do të bashkohen, me Detin e Karaibeve dhe Oqeanin Arktik që do të zhduken, përderisa Azia do t’i bashkohet Amerikës, thuhet sipas simulimeve të reja nga hulumtuesit e...
 • Prova të reja për ekzistencën e Planetit të 9-të

  Shkencëtarët e Institutit të Teknologjisë në Kaliforni thonë se kanë prova të pakundërshtueshme që vërtetojnë teorinë e ekzistencës së të ashtuquajturit “Planeti 9”. Ky planet besohet se ndodhet në skajet më të largëta të sistemit tonë diellor dhe është 10 herë më i madh se Toka. Studiuesit e Institutit...
 • Çfarë do të ndodhte nëse Toka nuk do të kishte fushë magnetike?

  Është mbrojtësi i heshtur i Tokës – fusha magnetike. Por, çfarë do të ndodhte nëse Toka nuk do ta kishte këtë mbrojtje? Pa fushën magnetike, çdo grimcë e ngarkuar nga universi do të bombardonte atmosferën e planetit tonë, duke ndryshuar kiminë e saj dhe duke prishur infrastrukturën tonë elektronike....
 • 12.30 SPECIALE KRYESORE Triko që ju ndihmon të izoloheni nga bota..... (1)

  Triko që ju ndihmon të “izoloheni” nga bota (FOTO)

  A keni pasur ndonjëherë nevojë të qëndroni vetëm dhe të izoloni veten nga bota? Ruth Grace ka një zgjidhje për ju. Ajo ka krijuar një triko e cila përmban në vete moton “më lini vetëm”. Kjo sipas Ruthit, pasi kur e vishni këtë triko nuk mund të shihni asgjë...
 • Kjo është shqiptarja që synon Everestin

  Alpinizmi është njëri nga sportet më të veçanta. Ky sport, sa atraktiv është edhe i rrezikshëm. Por, një femër shqiptare ka vendosur që të sfidojë edhe ligjet e natyrës, vetëm e vetëm që të realizojë ëndrrën e saj. Arineta Mula ka pushtuar shumë maje, kurse po përgatitet për atë...
 • E tmerrshme: Gruaja 92-vjeçare jeton në kafaz… (FOTO/VIDEO)

  Në Kinë një grua 92 vjeçare u mbajt e mbyllur në një kafaz të ndyrë për disa vite, ajo ishte e detyruar nga djali dhe reja e saj. E moshuara u shpëtua nga autoritetet dhe tani gjendet nën kujdesin spitalor. Disa pamje shqetësuese tregojnë një grua të vjetër e...
 • 7 vjeçari me sindromën Down që po bën histori (FOTO/VIDEO)

  Jack Barlow është një djalë 7 vjeç, i cili është bërë fëmija i parë me sindromën Down që është bërë një balerin profesional. Katër vite radhazi Barlow është duke u përgatitur për të marrë pjesë në një festival të balerinëve, të cilin e organizon “Cincinnati Hospital”, një spital i...