Rajon

 • Krahasimi, ja forca ushtarake mes Shqipërisë dhe Serbisë

  Rikthimi i tensioneve mes Kosovës e Serbisë ka rikthyer edhe njëherë vëmendjen në rajonin e Ballkanit. Gjithashtu ka sjellë edhe një rikthim të vëmendjes në forcën ushtarake të vendeve, si Shqipëria e Serbia. Ku qëndrojnë ata në forcën ushtarake dhe kush është më e fuqishme? Më poshtë ju sjellim...
 • Rusët deshën ta vrasin Gjukanoviqin

  Podgoricë, 16 janar – Mali i Zi e akuzoi shtetasin rus, Eduard Shirokov për planifikimin e vrasjes së ish-kryeministrit malazez, Millo Gjukanoviq “përmes stimulimit”, njofton TASS. Siç kumtoi prokurori special malazez, Velko Ratoviq, shtetasi rus akuzohet për krijimin e një organizate kriminele dhe për përpjekjen për kryerjen e aktit...
 • Më 1 ose 17 shkurt do të rrënohet muri në veri

  Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se muri në veri të Mitrovicës do të rrënohet gjithsesi. “Muri do të rrënohet gjithsesi. Nuk e di më 1 apo më 17 shkurt. Por ai do të rrënohet”, ka thënë Veseli pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë së Parlamentit...
 • Kriza e madhe në zemër të Ballkanit

  Serbia ka akuzuar udhëheqësit e Kosovës të dielën se po “kërkojnë luftë”, dhe ka paralajmëruar se do të mbrojë “çdo centimetër” të territorit të saj, një ditë pasi treni, i dekoruar me simbole ortodokse dhe me flamuj serb, nuk u lejua të hynte në shtetin fqinj, në Kosovë. Kosova,...
 • “Trenat” me mallra nga Serbia që nuk ndalen

  Shën Stefani u kthye të njëjtës rrugë që ishte nisur nga Beogradi. Bashkë me “të shenjtët” e tjerë serbë duket se kishin marrë “trenin e gabuar” për në Kosovën që nuk e njihnin si të pavarur. Por larg binarëve, ku ishte përqendruar tërë vëmendja e institucioneve dhe qytetarëve, në...
 • Policia greke ka sekuestruar 392 kg marihuanë nga Shqipëria

  Tiranë, 16 janar – Policia  e Greqisë ka sekuestruar dje pasdite 392 kilogramë marihuanë në vendin e quajtur “Lutro” në zonën midis Artës dhe Amfiloqisë në zonën e Epirit. Sipas informacioneve të para nga zona, policia greke tentoi të ndalojë dy automjete me targa greke, drejtuesit e të cilave...
 • Raporti italian për drogën: Ndrageta dhe Camorra bashkëpunojnë me organizatat shqiptare

  Një tjetër raport i autoriteteve italiane nxjerr edhe njëherë në pah se, organizatat kriminale shqiptare janë të lidhura me organizatat mafioze famëkeqe me bazë në Itali si “Ndrageta” dhe “Camorra”. Bëhet fjalë për “Relacionin mbi gjendjen e varësisë nga droga në Itali”, që përfshin të dhëna nga viti 2015...
 • Beogradi, “xhungla” e re e refugjatëve

  Londër, 15 janar – Organizata ndërkombëtare humanitare “Mjekë pa kufij” paralajmëron se Beogradi mund të shndërrohet në “Kala të re” sepse në kryeqytetin serb ka shumë refugjatë dhe emigrantë, të cilët janë harruar nga institucionet evropiane, publikoi gazeta londineze “Gardijan”. Gazeta potencon se në mbeturinat për metal afër stacionit...
 • I gatshëm ta dërgoj ushtrinë në Kosovë nëse jetët e serbëve rrezikohen

  Beograd, 15 janar – Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq ka deklaruar sot se si komandant suprem i forcave të armatosura është i gatshëm që, nëse jetët e serbëve në Kosovë rrezikohen, t’i nisë forcat e Serbisë në Kosovë. “Derisa të jem në këtë funksion do të përpiqem që të...