Kuriozitete

 • Policja me rrogë të majme pëlqente të punonte edhe si prostitutë (FOTO)

  Geliesha Smith nga New Yorku i Shteteve të Bashkuara, që punonte si police në një qendër ndalimi, është zënë duke punuar si prostitutë. Megjithëse paguhej afro 60 mijë euro në vit, 26-vjeçarja ofronte shërbime seksuale për rreth 100 euro në natë. Fotografitë ku shfaqte format trupore, por jo edhe...
 • Ja si ta dini nëse dikush ju ka hyrë fshehurazi në Facebook

  Pavarësisht shumë paralajmërimeve dhe gjithë asaj çfarë dimë rreth sigurisë online, shumica prej nesh jemi të pavëmendshëm ndaj aspekteve më kryesore të sigurisë. Fjalëkalimet që mund të qëllohen lehtë, anti-virusi i dobët dhe dhënia e ndonjë informacioni potencial janë vetëm disa nga shembujt. Një rrezik i sigurisë që lehtë...
 • Mbron pëllumbat nga i ftohti me ngrohës elektrik

  Një dashamirës i kafshëve në Tekirdag të Turqisë ka zgjedhur të mbrojë pëllumbat e tij nga i ftohti përmes ngrohësit me energji elektrike, raporton Anadolu Agency (AA).  Murat Tokatlı 43 vjeç, i cili jeton në lagjen Ertuğrul të këtij qyteti, ka vendosur të instalojë një ngrohës me energji elektrike...
 • Nëse i dini përgjigjet e këtyre pyetjeve, jeni inteligjent

  Pyetja e parë: Po merrni pjesë në garë. E keni kaluar të dytin në garë! Në cilin vend jeni? Pyetja e dytë: Për t’u përgjigjur në pyetjen e dytë mos mendoni aq gjatë sa në pyetjen e parë. Nëse në garë e kaloni personi e fundit, i sati jeni...
 • Nënshkrimi i Obamas arrin në Mars (FOTO)

  Barack Obama është shumë afër largimit nga Zyra Presidenciale, por nënshkrimi i tij do të qëndrojnë përgjithmonë në Mars. Të enjten, ekipi i NASA Couriosity Mars ka postuar një foto të një pllake në llogarinë e saj në Twitter, e cila mban nënshkrimin e presidentit Obama, zëvendës presidentit Joe...
 • Ky rreth i akullt që po sillet në lumë ka habitur të gjithë (VIDEO)

  Duket sikur është bërë nga dora e njeriut, por ky rreth i përsosur prej akulli është totalisht një fenomen natyror. Rrethi i çuditshëm u kap nga kamera në një lumë në Miçigan nga një vendas të premten në mëngjes. Arsyeja pse disqet e akullt si ky sillen kështu i...
 • I tërbuar me taksat, 300 mijë monedha metalike si protestë (FOTO/VIDEO)

  “Në këtë botë asgjë nuk është e sigurt, përveç vdekjes dhe taksave”. Kështu deklaronte në shekullin e 18-të Benjamin Franklin dhe nëse vdekjes nuk mund t’i protestosh, ndaj taksave të paktën mund të bësh. E tillë ishte gjetja e një biznesmeni amerikan, i acaruar jo pak me Departamentin e...
 • Disa fakte interesante që nuk i keni ditur më parë për kafen turke

  – Kafeja turke nuk vjen nga Turqia Nëse mendoni se kafja turke quhet turke sepse e ka origjinën në Turqi, gaboheni. Provat historike tregojnë se kafja turke ka nisur të konsumohet në Jemen në shekullin e 15-ë. Më pas ajo u përhap në Kajro dhe Mekë. Historianë të njohur...
 • 23.50 KURIOZITETE KRYESORE Ndërtesa katër kilometërshe që pastron ajrin..

  Ndërtesa katër kilometërshe që pastron ajrin (FOTO)

  2017-ta sapo ka arritur, por një kompani ndërtimi tashmë ka filluar të shohë 45 vjet në të ardhmen. Kompania Arconic ka projektuar një ndërtesë me gjatësi katër kilometërshe që do të ndërtohet me materiale që pastrojnë ajrin, duke “ngrënë” smogun. Gjithashtu, ballkonet e kësaj ndërtese do të jenë të...