Kulturë

 • Vdes shkrimtari Ramiz Kelmendi

  Shkrimtari i njohur kosovar, Ramiz Kelmendi, ka ndërruar jetë të mërkurën, në moshën 86-vjeçare. Lajmin për vdekjen e Kelmendit e ka dhënë gazetari Adriatik Kelmendi, nëpërmjet një njoftimi në rrjetin social Facebook. “Me pikëllim të thellë e zemër të thyer, të dashur familjarë, miq e dashamirë, ju njoftoj se sonte u...
 • Tradita e të qarave të grave në ditën e martesës, diçka e tmerrshme në sy të kulturave tjera

  Në çdo kulturë, dasmat janë festimet e gëzueshme për çiftin dhe familjen. Të gjithë e dimë se përkundër gëzimit që shpërthen në ditën e dasmës, në kulturën tonë kjo ceremoni përcillet edhe me lot. Shumica prej nesh e dimë se një nuse në ditën e martesës nuk është mirë...
 • “Përcaktimi i dashurisë…” nga Veton Surroi botohet në serbisht

  Prishtinë, 10 janar – Libri më i ri i publicistit dhe shkrimtarit Veton Surroi, tashmë nuk flet vetëm në shqip, “Përcaktimi i dashurisë së Marie Gjonit” mund të lexohet edhe në gjuhën serbe. Romani që më 2016 në Panairin e librit në Prishtinë ishte libri më i shitur, duke...
 • Slavoj Zizek për prindërit, djalin, shkrimin, seksin, ISIS-in, Fidelin…

  Në esencë, të gjithë jemi të këqij, egoistë, të neveritshëm. Merreni torturën, për shembull. Unë jam realist. Sikur ta kisha një vajzë dhe dikush ta kidnaponte atë, kurse unë ta gjeja shokun e kidnapuesit, do ta torturoja atë njeri. UNË NUK JAM BABA I MIRË. Është diçka qesharake në...
 • Serialet turke pushtojnë botën, fitime kolosale për vitin 2016

  Serialet turke, duke filluar që nga fillimi i vitit të ardhshëm do të synojnë një treg tjetër ndërkombëtar, Azinë Perëndimore. Pas suksesit të prekur në Lindjen e Mesme, Amerikën Latine dhe në shumë vende evropiane, industria e filmit do të fillojë të synojë tregje të tjera. Sipas të dhënave...
 • Një botim i ri për Kalanë e Shkupit

  Evis HALILI Shkup, 4 janar – Hulumtimet e para arkeologjike në Kalanë e Shkupit janë bërë në vitin 1953, shkruan gazeta KOHA. Por, që nga atëherë e deri tani për këtë lokacion janë thënë shumë të pavërteta, ndërsa një pjesë tjetër e së vërtetës është fshehur, ose më saktë...
 • Obler thotë se është i varur nga pornografia!

  Novelisti i njohur Benjamin Obler ka rrëfyer për herë të parë varësinë e tij ndaj pornografisë. Në jetën e jashtme, ai dukej i lumtur dhe i aftë që të krijojë lidhje më femrat, por në jetën e tij personale ishte një histori tërësisht ndryshe, shkruan ‘The Sun’. Ai ka...
 • Scorsese tejkalon edhe njëherë vetveten! (VIDEO)

  Projektet e mëdha filmike që realizohen nga regjisorë të mëdhenj priten me padurim nga publiku dhe shkaktojnë bujë të madhe në botën e ekranit të madh. Kjo ndodh sidomos kur kemi të bëjmë me emra si legjendari Martin Scorsese. Ai tashmë ka 10 vite që po merret me realizimin...
 • Trashëgimia mbledh në Tiranë ministrat nga rajoni

  Në kuadër të Presidencës së Shqipërisë të Këshillit të Ministrave të Kulturës të Evropës Juglindore (CoMoCoSEE), në Ministrinë e Kulturës në Tiranë, të mërkurën do të zhvillohet Takimi i Komitetit të Zyrtarëve të Këshillit të Ministrave të Kulturës të Evropës Juglindore (CoMoCoSEE). Sipas njoftimit të Ministrisë së Kulturës, në...