Globi

 • Rreth 70.000 civilë pa bukë e ujë janë rrethuar në 15 rajone të Sirisë

  Davos, 16 janar – Pesë agjencitë e KB-së sot në kumtesë të përbashkët i bënë thirrje bashkësisë ndërkombëtare t’u mundësojë dorëzimin e ndihmës humanitare deri te civilët në Siri të cilët jetojnë në rajone të rrethuara, duke theksuar se bota nuk guxon të mbetet e heshtur edhe krahas përfundimit...
 • Perëndimi rrezikohet nga populizmi

  “Me rritjen e populistëve të djathtë në pjesën perëndimore të botës kemi një problem shumë, shumë serioz” u shpreh Kenneth Roth, drejtori ekzekutiv i Human Rights Watch të enjten (12.01) në New York. Ai shpjegon edhe arsyen, pse raporti vjetor i Human Rights Watch këtë herë është fokusuar tek...
 • Lirohet nga Boko Haram, “e burgos” Qeveria

  Amina Ali Nkeki është “liruar” 149 ditë më parë. Në 18 maj 2016. Nigeria dhe e gjithë bota morën frymë lirisht: Amina ishte vajza e parë që kthehej e gjallë nga 200 shoqet e saj të shkollës të rrëmbyera në mbrëmjen mes 14 dhe 15 prillit 2014 në enklavën...
 • 80 për qind e refugjatëve do të mbeten në Turqi

  Stamboll, 16 janar – Rreth 20 për qind nga tre milionë refugjatë sirian të cilët qëndrojnë në Turqi, pritet të kthehen në shtëpitë e tyre, ndërsa 80 për qind e tyre me siguri do të mbeten në Turqi, deklaroi në konferencë për shtyp Ombudsmani turk, Sheref Mallkoç. Ai shfaqi...
 • Fushata zgjedhore në kohë të pasigurisë së brendshme

   Le të flasim fillimisht për ata që e presin me gëzim ditën e zgjedhjeve: Liberalët. Ata janë të vetmit që janë më të çliruarit. Jo pa arsye. Partia blu-e verdhë vërtet nuk ka ç’të humbasë më, sepse ata ndërkohë janë rrëzuar – prej katër vitesh ata janë jashtë derës...
 • Ushtarë amerikanë në Poloni: Këtë herë për të qëndruar

  Ka kaluar shumë kohë që kur ushtarë të huaj janë brohoritur në Poloni nga shumica e polakëve. Më shumë se 200 vjet më parë, polakët brohoritën për ushtrinë e Napoleon Bonapartit. Por kjo ndodhi sërish fundjavën që sapo kaloi. 23 vjet pas largimit të trupave të fundit sovjetike, në...
 • Merkel i përgjigjet Trumpit: Fati i Evropës në duart e vet evropianëve

  Fati i Evropës shtrihet në duart e vetë evropianëve, ka thënë sot kancelarja gjermane, Angela Merkel, në një kundërpërgjigje ndaj komenteve të presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trump, i cili kishte thënë se beson se edhe vendet tjera do të dilnin nga BE-ja pas Britanisë së Madhe. “Mendoj se...
 • Parlamenti turk miraton Kushtetutën e re

  Parlamenti i Turqisë i ka dhënë miratimin paraprak kushtetutës së re, e cila do të rrisë kompetencat e presidentit Recep Rayyip Erdogan. Këtë javë do të ketë edhe një rreth të dytë të votimit dhe, nëse kalon, do të pasojë referendumi. Kritikët thonë se ndryshimet kushtetuese do të çojnë...
 • Masa të jashtëzakonshme të sigurisë në inaugurimin e Trampit

  Uashington, 16 janar – Snajperistë të vetmuar, kamionë si armë sulmuese, drone të armatosura… e gjithë kjo llogaritet si rrezik i mundshëm i sigurisë në inaugurimin presidencial të Donald Trampit të premten në Uashington, në të cilin priten rreth një milion persona. Pasi që dy xhihadistë kanë vrarë dhjetëra...