Forum

 • Pse Zaevi nuk flet për kërkesat e partive shqiptare?

  Nga Nikoll LESI Rasti fatlum u erdhi partive politike shqiptare dhe nuk duhet humbur asnjë dekikë nga firmosja e një marrëveshje me kryeministrin e dekretuar Gruevskin, natyrisht duke iu qëndruar interesave shqiptare. Por si rregull në politikë bëhen shtatë kërkesa që të realizosh me shumë se gjysmën thelbësore, sepse...
 • 19.00 FORUM Sekreti i madh i planit të Trampit..... (1)

  Evropa, Ukraina, Siria, Irani, Kina: “Sekreti” i madh i planit të Trampit

  Nga Pascal-EMMANUEL GOBRY Për shumëkënd, Donald Trampi përfaqëson një ndryshim të madh të statuskuosë, për mirë apo për keq. Shumë nga kritikët e statuskosë së politikës së jashtme, të mishëruar nga treshja Bush-Klinton-Obama, janë optimistë se Tramp do të përqafojë një politikë të jashtme të bazuar tek interesi. Natyrisht,...
 • 17.30 FORUM KRYESORE Rendi i ardhshëm botëror..... (2)

  Rendi i ardhshëm botëror

  Nga Ana PALACIO Madrid. “Annus horribilis” (viti i tmerrshëm) 2016  është tashmë pas shpinës tonë. Por kuotat e tij më të ulëta – vota e Mbretërisë së Bashkuar për të lënë Bashkimin Evropian, zgjedhja e Donald Trampi si president i Amerikës, mizoritë e vazhdueshme në Siri – qenë thjesht...
 • Pse Donald Trump është si iPhone

  Nga Erick ERICKSON Punonjësit dhe ata që preferojnë Apple do ta urrejnë këtë krahasim, por në 10-vjetorin e iPhone ia vlen të përmendet ngjashmëria mes tij dhe Donald Trump. Rritja e Trump në 2015 duket pak a shumë si rritja e iPhone. Këtë vit Trump i sfidoi të gjithë...
 • Berluskoni, shpresa më e mirë e Italisë

  Nga Roberto D’ALIMONTE Nëse liderët e partive më të mëdha italianë mund të besohen, mund të themi se kërkojnë të njëjtën gjë: zgjedhje të reja sa më shpejt të jetë e mundur. Problemi është që vendi nuk ka një sistem zgjedhor funksional me të cilën të zhvillojë zgjedhje. Gjatë...
 • 2016, viti që i dha fund një epoke?

  Nga Havier SOLANA Teksa 2016 ka përfunduar, perspektiva për vitin 2017 është e zhytur në pasiguri. Tensionet në Lindjen e Mesme janë në rritje, dhe lëvizjet populiste kanë gjalluar në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara. Në Lindjen e Mesme, konflikti tragjik në Siri vazhdon, pavarësisht disa përpjekjeve të pafrytshme...
 • Kufiri i fundit i Perëndimit

  Nga Roberto TOSKANO Pamjet që na vijnë nga Lindja e Mesme – pamje mizorie dhe dhimbjeje – duhet të na shtyjnë të jemi më të dhembshur e më solidarë. Por e bëjnë vetëm pjesërisht, duke qenë se limitet e empatisë sonë janë në përpjesëtim të drejtë me perceptimin e...
 • Kur nuk ka luanë, edhe majmunët bëhen mbret!

  Nga Ernad FEJZULLAHU Në fillim të janarit të 2017 pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Maqedoni, disa parti politike dhe atë: BDI, koalicioni Rilindja me Besë (Lëvizja Besa ,RDK 1) si dhe koalicioni Aleanca për Shqiptarët (Lëvizja për Reforma PSHD, RDK 2, UNITETI ) miratuan një platformë të përbashkët...
 • iPhone: Dikur ishte miku ynë, tani është bërë padroni ynë

  Nga Vitorio XUKONI Engjëlli mbrojtës i vetmisë sonë dhe shpëtimtari i fëmijëve në restorante, u shfaq mbi Tokë në janar të dhjetë viteve më parë, i ngritur lart prej gishtërinjve të hollë të krijuesit të tij, një burrë që quhet Steve Jobs, i cili e dinte se po vdiste....