Dossier

 • 20.00 DOSSIER KRYESORE I tërë fshati u zhduk pa gjurmë.............. (5)

  I tërë fshati u zhduk pa gjurmë dhe askush nuk e ka një shpjegim (FOTO)

  Edhe pse duket si një vend nga një përrallë, ka një anë tjetër të medaljes – një sekret të errët që askush nuk mund t’a deshifrojë. Irlanda është një vend i peizazheve të bukura, ndërsa Keem Bay në bregun e ishullit Achill është vetëm një shembull i këtyre bukurive...
 • 16.00 DOSSIER Nga videot seksuale te vrasjet...

  Nga videot seksuale te vrasjet: 10 operacionet më tronditëse të KGB-së

  SULMET NDAJ INFRASTRUKTURËS AMERIKANE. Nga viti 1959-1972, KGB-ja filloi të fotografonte termocentralet, digat, tubacionet e naftës dhe pothuajse të gjithë infrastrukturën e Shteteve të Bashkuara për një operacion që do të prishte furnizimin me energji elektrike në të gjithë Nju Jorkun. Sapo morën të dhënat e objektivave, KGB-ja ngriti...
 • “Nesër do të ndodhë…”, cili në të vërtetë ishte sekreti i Nostradamusit?

      “Një truk i vogël që shkaktoi një dëm të madh ishte një pamflet, në pamje të parë i parrezikshëm, që u shpërnda në sasi të mëdha nga agjentët tanë, të lëshuar edhe nga avionët. I shtypur në frëngjisht dhe i paraqitur si botim nga profecitë e Nostradamusit...
 • Në brendësi të botës sekrete të kartelit të El Chapos

  Disa nga trafikantët e drogës në Meksikë janë vrarë ose janë kapur muajt e fundit, përfshi edhe kreun e kartelit të fuqishëm Sinaloa. Por në brendësi të kësaj bote sekrete të kësaj organizate të frikshme kriminale është e qartë se ajo vazhdon të ekzistojë si gjithnjë. Hector nuk të...
 • Kështu vdiq “djalli” Rasputin: Nata që ndryshoi fatin e Rusisë

  Askush s‘mund të qe më i ndryshëm nga çifti nga i darkuesve që u përballën më njëri-tjetrin mbrëmjen e 100 viteve më parë, në 29 dhjetor 1916 në Petersburg, pallati luksoz i princave Jusupov. Ndërsa pas shpinës së tyre po gatitej stuhia e revolucionit, murgu dhe dendi nuk e...
 • Ivar Kreugeri, “engjëlli mbrojtës” i të gjithë mëkatarëve

  Suedezi Ivar Kreuger është quajtur engjëlli mbrojtës i të gjithë mëkatarëve, një supermashtrues i kapërcyellit të shekullit. Ai e ndërtoi perandorinë e tij mbi një prej sendeve më të pagjasa – shkrepëses – dhe sot ai do të ishte padyshim një miliarder. Vetëm kur Kreugeri vdiq, u bë e...
 • “Rrezet e Vdekjes” së Teslas”: Një ushtri prej 1.000.000 vetash asgjësohet në një çast!

  Në faqen e parë të New York Times lexohej: “Tesla në moshën 78-vjeçare, krijon rrezet e reja të vdekjes”. Artikulli bënte me dije se shpikja e re “do të dërgonte rreze të përqendruara grimcash përmes ajrit, me një energji të tillë të jashtëzakonshme, sa që ato mund të rrëzojnë...
 • Snajperisti më vdekjeprurës i historisë (FOTO)

  Snajperistët janë pjesë shumë e rëndësishme e cilësdo ushtri. Por, për snajperistin që njihej me nofkën ‘Vdekja e Bardhë’ ky epitet nuk mjafton. Finlandezi Simo Häyhä besohet se është snajperisti që ka kryer më së shumti vrasje në histori, kryesisht gjatë Luftës së Dimrit, siç njihet beteja mes Finlandës...
 • Diktatori “ndjell” turistët me stjuardesa seksi

  Koreja e Veriut ka menduar një mënyrë aspak të zakontë për mentalitetin vendas, në mënyrë që të tërheqë turistë të rinj. Diktatori Kim Jong Un ka urdhëruar disa reklama ku stjuardesat shfaqen më seksi se zakonisht. Ai ka zgjedhur stjuardesat më seksi të cilat kanë veshur minifunde, teksa tradicionalisht...