Aktuale

 • Dënohet dhuna verbale e pushtetit ndaj gazetarëve 

  Shkup, 16 janar – Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) dënon dhunën e koordinuar verbale të pushtetit kundër gazetarëve, e cila siç thuhet në reagim, është e drejtuar kundër lirisë së shtypit dhe të drejtës së publikut për t’u informuar. “Këto sulme kanë për qëllim frikësimin dhe heshtjen e...
 • I hapet rruga rifillimit të punës së “Jugohromit”

  Shkup, 16 janar – Kryetari i Qeverisë, Emil Dimitriev dhe zëvendëskryeministri Vlladimir Peshevski sot realizuan takim me përfaqësues të sindikatës dhe të ekipit menaxhues të kompanisë “Jugohrom”, në të cilën u shqyrtua situata aktuale në të cilën gjendet kjo kompani. Takimi, siç kumtoi shërbimi qeveritar për media, është vlerësuar...
 • Ahmeti përsërit opsionet për Qeverinë e re

  Shkup, 16 janar – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka zhvilluar sot në Shkup një takim pune me Ambasadoren e Gjermanisë në Maqedoni, Kristinë Althauser. Kryetari Ahmeti dhe ambasadorja e Gjermanisë, thuhet në komunikatën drejtuar mediave, diskutuan për gjendjen në vend dhe prospektet e krijimit...
 • VMRO s’lëshon pe, BDI s’i garanton koalicion

  Shkup, 16 janar – Përkundër paralajmërimit nga VMRO ditë më parë se kanë gati ftesën për BDI-në  lidhur me nisjen negociatave për ndarjen pushtetit, bisedimet nuk kanë  filluar as të hënën. Nga Departamenti për informim i BDI-së thonë shkurt për gazetën KOHA se këtë javë mund të ketë bisedime,...
 • Përkujtohen dëshmorët nga Struga deri në Kumanovë

  Driton ZENKU Gostivar, 16 janar – Për dallim prej viteve paraprake, këtë vit manifestimi tradicional “Flaka e Janarit”, kaloi nën hijen e homazheve të dëshmorëve të kombit, shkruan gazeta KOHA. Për shkak se manifestimi qendror i “Flakës së Janarit”, për 35 vjetorin e rënies së vëllezërve Gërvalla dhe Kadri...
 • Reforma urgjente të financave në Ballkanin Perëndimor

  Vjenë, 16 janar – Vendet nga Ballkani Perëndimor duhet të kryejnë ribalanc të sektorëve të tyre financiare, me qëllim që të sigurojnë rritje ekonomike afatgjate të rajonit, vlerëson Banka Botërore në raportin e saj “Menaxhimi me transaksionet financiare për rritje inkluzive në Evropë dhe Azinë Qendrore”. Në raportin e...
 • 18.600 maturantë do t’i nënshtrohen testimit ekstern

  Shkup, 16 janar – Me testimin ekstern të maturantëve do të përfshihen 18.600 nxënës nga vitet e fundit të arsimit të mesëm, njoftoi Qendra Shtetërore për Provime. QSHP paraprakisht informoi se për shkak të vazhdimit të pushimit dimëror, testimi ekstern i arritjeve të nxënësve do të zbatohet prej 30...
 • Ja në cilët rrugë hiqet ndalesa për kamionë

  Ja në cilët rrugë hiqet ndalesa për kamionë

  Shkup, 16 janar – Ndalesa për komunikacion për automjetet e rënda transportuese në drejtimin rrugor Gostivar – Kërçovë përmes vendkalimit malor Strazhë hiqet nga ora 13:45, ndërsa në drejtimin rrugor Mavrovë-Dibër nga ora 13:30, kumtoi  NP “Rrugët e Maqedonisë”. Paraprakisht, në orën 13:15 është hequr ndalesa për kamionë edhe...
 • Aparate të reja në Klinikën për Toksikologji

  Shkup, 16 janar – Një numër i madh aparatesh të reja janë blerë dhe sjellë në Klinikën për Toksikologji, ndërsa pjesa më e madhe prej tyre janë vendosur në funksion. Bëhet fjalë për pajisje me vlerë prej 11,5 milionë denarë (rreth 180 mijë euro). Këtë sot e deklaroi zëvendëskryeministri...