Hyrje | Globi | Dëshmitari X nuk ishte nën mbrojtjen e EULEX

Dëshmitari X nuk ishte nën mbrojtjen e EULEX

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

EULEX’i dhe Zyra Federale gjermane e Krimeve të Rënda (BKA) nuk e pranojnë se “Dëshmitari X” ishte nën mbrojtje të tyre. Asnjëra palë nuk tregon se si u gjet e ku jetoi për shtatë muaj në Gjermani personi kyç në procesin gjyqësor “Kleçka”. Këtë nuk e di as Policia e Duisburgut, qytet në të cilin Agim Zogaj u vetëvra.
Familja e Agim Zogajt, i cili deri të mërkurën identifikohej me kodin si “Dëshmitari X” në procesin gjyqësor “Kleçka”, kot mundohet që për vdekjen e tij të kërkojë përgjegjësi nga EULEX’i.

Kështu së paku lihet të kuptohet nga deklaratat e zyrtarëve të këtij misioni. EULEX’i nuk pranon se “Dëshmitari X” ishte në mbrojtje të tyre.
“Ai (Dëshmitari X) nuk ishte nën mbrojtje të EULEX’it”, tha Nicholas Haëton, një nga zëdhënësit e këtij misioni.

Zyrtari ndërkombëtar nuk ka mundur të thotë nëse Zogaj ishte nën ndonjë program tjetër për mbrojtjen e dëshmitarëve.
Agim Zogaj (54) është gjetur i vdekur në një park në qytetin Duisburg të Gjermanisë, të mërkurën herët në mëngjes.
Familjarët e tij deklarojnë se nuk kanë qenë në dijeni se ku ndodhej ai. Të vetmen gjë që dinë është se Agim Zogaj është marrë me forcë nga shtëpia e tij në mars të këtij viti nga EULEX’i dhe prej atëherë nuk e dinin se ku ndodhet.

S’di as Policia e Gjermanisë

Por, si ka arritur Zogaj në shtetin gjerman, këtë nuk e di as Policia e Duisburgut.  Express ka kontaktuar me policinë e këtij qyteti që ndodhet në landin e Nordrheim-Ëestfalen, ku edhe dyshohet se është gjetur i vetëvrarë Agim Zogaj. Zyrtarët e rendit nuk dinë se kur ky person ka shkuar atje dhe as si ka jetuar aty.
E vetmja që dinë është se personi me emrin Agim Zogaj, e që ka bërë vetëvrasje, është nga Kosova.  “Ne e dimë që është nga Kosova, por si ka ardhur këtu në Duisburg dhe si ka jetuar apo ku ka jetuar, nuk kemi pasur asnjë informacion”, tha Ramon van der Maat, zëdhënës i Policisë së Duisburgut, të enjten për Express.

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaGlobi
Previous
image
Tirana zyrtare përshëndet koalicionin PDK-LDK
Duke e cilësuar një zgjidhje te vështire, por pro vullnetit te qytetareve, kryeministri Edi Rama ka përshëndetur krijimin e koalicionit te ri qeverisës ne Kosove. ...
image
IHH:Lufta vjedh të ardhmen e fëmijëve në Siri
Studimet kanë treguar se afër 500.000 fëmijë kanë humbur prindërit e tyre në luftë, ndërsa tre milionë fëmijë emigruan nga Siria, së bashku me familjet e tyre, përpiqen që të mbijetojnë në kampet e refugjatëve...
image
Donald Lu ambasador i ri i SHBA-së në Shqipëri
Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës konfirmoi se Donald Lu është ambasador i ri në Shqipëri.Senati ka votuar unanimisht që Donald Lu të jetë ...
image
Obama, fal 5 milionë emigrantë - Republikanët: Kaloi kompetencat
Miliona emigrantë pa dokumente në SHBA që për shumë vite kanë jetuar me frikë, tashmë do të falen. Kjo është pjesë e planit më të ...
image
Gjukanoviq: Zgjerimi i BE-së duhet të jetë në bazë partnere
Procesi i zgjerimit dhe negociatave me BE-në duhet të mbështetet në bazë partnere, pasi në të kundërtën mund të trajtohen si aneksi, deklaroi mbrëmë kryeministri ...
image
SHBA vazhdon me transferimin e të burgosurve nga Guantanamo
Shtetet e Bashkuara, kanë transferuar për në Gjeorgji tre të burgosur, të cilët po mbaheshin në objektin amerikan të paraburgimit në Gjirin e Guantanamos në ...
image
Bamieh: Meucci po e mashtron Kosovën
Ish-prokurorja, Maria Bamieh, ka reaguar ndaj shkrimit të shefit të EULEX-it, Gabriele Meucci, duke thënë se ai po e mashtron popullin e Kosovës me deklaratat ...
image
LDK-ja thotë se ka Jacobsonin garantuese për postin e kryeministrit
Partnerët e koalicionit, LDK dhe PDK, pas arritjes së marrëveshjes për koalicion kanë nisur punën për ndarjen e posteve ministrore. Për këtë qëllim janë krijuar ...
image
Thaçi nuk përmend emrin e kryeministrit, për të do të bisedohet
Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka përmendur emrin se kush do të jetë kryeministri i ri i Kosovës, edhe pse disa media e lakojnë emrin e liderit të LDK-së, Isa Mustafa, duke u bazuar në marrëveshjen e mbrëmshme që këta të dy nënshkruan për koalicionin qeverisës ...
image
Kurti: Marrëveshja PDK-LDK pazar për dosjet e krimit dhe korrupsionit
Kolaboracionizmi i Mustafës me Thaçin e bënë ShIK-un më të fortë, ka thënë lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti...
image
Turqia e mbingarkuar me numrin e refugjatëve sirianë
Kampet shtetërore të refugjatëve në Turqi punojnë me kapacitet të plotë, ndërsa më shumë se një milion refugjatë sirian, të cilët kanë kërkuar strehim në ...
image
Çka thonë qytetarët për koalicionin PDK-LDK
Qytetarët kanë mendime të ndryshme sa i përket arritjes së koalicionit të mbrëmshëm në mes të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) dhe Lidhjes Demokratike të ...
image
Ja si do të duket Ambasada e re Amerikane në Prishtinë
“Birmingham-based BL Harbert International” do ta ndërtojë objektin e ri të Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë.Kjo kompani e ka bërë publike fotografinë se si do ...
image
Mediat në SHBA: Fund i bllokadës dhe i aleancës ad hoc
Mjetet amerikane të informimit kanë dhënë me shpejtësi njoftimin mbi arritjen e ujdisë për një koalicion qeverisësë midis dy partive më të mëdha të Kosovës.Koalicioni ...
image
Haradinaj: Koalicioni LDK-PDK fatkeqësi për vendin
Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar pas marrëveshje se PDK-së dhe LDK-së. Ai ka thënë se Do të dështojnë sërish. Është çështje kohe, por ...
Next
Arkivi
first first Nentor, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull