Hyrje | Globi | Fëmija recitues më i mirë fiton kallashnikov

Fëmija recitues më i mirë fiton kallashnikov

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Një radio-stacion në Somali ka vendosur t’u japë fëmijëve që fitojnë një konkurs se kush reciton më mirë Kuranin nga një Kallashnikov.
Kështu, sipas radios Angulus, fituesi i çmimit të parë ka marrë një AK 47 me vlerë 700 dollarë. Fituesi i çmimit të dytë ka marrë një Kallashnikov me vlerë 500 dollarë. Kurse fëmija që fitoi vendin e tretë mori dy granata dore me vlerë 400 dollarë.
Radio është e lidhur me grupimin Al Shebab, një grup ekstremistësh të lidhur me Al Kaedan. Ata kontrollojnë shumicën e Somalisë qendrore dhe atë jugore. Konkursi u organizua gjatë periudhës së Ramazanit me fëmijë nga 10-17 vjeç.

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaGlobi
Previous
image
Shtatëmijë kosovarë kanë kërkuar azil në Hungari
Vetëm brenda këtij viti, shtatëmijë qytetarë të Kosovës kanë kërkuar azil në Hungari.Shumica prej tyre kufirin e kaluan në mënyrë ilegale, ndërsa shteti hungarez këtë ...
image
Arsenij Jacenjuk u rizgjodh për kryeministër të Ukrainës
Parlamenti i ri i Ukrainës me shumicë dërrmuese rizgjodhi sot  Arsenij Jacenjuk në funksionin kryeministër, lajmëroi TASS. Kandidatura e Jacenjuk u mbështet nga 341 deputetë, ...
image
Petir: KE-ja urgjentisht të gjejë mënyrë që Maqedonia t'i hapë negociatat me BE-në
Të zhbllokohen negociatat e Maqedonisë me Bashkimin Evropian, sepse vendi pret dhjetë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes për stabilizim dhe asocim me BE-në për t'i ...
image
Gjashtë të vdekur gjatë një sulmi ndaj një automjeti diplomatik britanik në Kabul
Të paktën gjashtë persona e humbën jetën, mes të cilëve një britanik dhe pesë afganë në sulmin e një vetëvrasësi me bombë ndaj një automobili ...
image
Ja kush do të jenë ministrat LDK-së
Muhamet Mustafa, Ismet Beqiri, Teuta Sahatçiu, Arben Gashi apo Haki Demolli, Valon Murtezaj, Avdullah Hoti dhe Kujtim Shala, sipas gjitha gjasave, do të jenë ministrat ...
image
Van Rompuj: BE-ja mundet edhe pa Britaninë e Madhe
Bashkimi Evropian mund ta mbijetojë daljen eventuale të Britanisë së Madhe, por nuk do të mbijetojë pa Francën, dekalroi sot kryetari në largim i Këshillit ...
image
Rama u dorëzon lejen për Xhaminë e Madhe: Besimtarët myslimanë s’do falen më në rrugë
Kryeministri i vendit Edi Rama i siguroi sot besimtarët myslimanë se ndërtimi i xhamisë së madhe nuk do të pengohet më nga asgje dhe se ...
image
Kerri, mesazh urimi për Ditën e Pavarësisë: Shqipëria, aleate e fortë e NATO-s
Sekretari Amerikan i Shtetit, Xhon Kerri, ka dërguar një mesazh, ku uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë. Kerry e cilëson Shqipërinë një aleat të fortë ...
image
Ferguson: Protestuesit depërtuan me dhunë në ndërtesën e bashkisë
Disa demonstrues kanë depërtuar me dhunë në ndërtesën e bashkisë së qytetit amerikan, Sent Luis, derisa vazhdojnë protestat lidhur me vendimin e jurisë së madhe ...
image
SHBA: “Tmerr” për sulmet siriane në Raqqa
Shtetet e Bashkuara janë shprehur të “tmerruara” për sulmet vdekjeprurëse ajrore të regjimit të Sirisë në bazën e militantëve të Shtetit Islamik në qytetin Raqqa.Aktivistët ...
image
NATO: Ushtria e Kosovës është çështje e Kosovës
NATO ka bërë me dije se shndërrimi i Forcave të Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës është çështje e brendshme e sa dhe i ...
image
Kabul: Nga sulmi vetëvrasës – katër të vrarë
Zyrtarët thonë se nga një sulm vetëvrasës kundër një veture të Ambasadës së Britanisë, sot në Kabul të Afganistanit, janë vrarë së paku katër civilë ...
image
Australi: Pas goditjes në kokë – vdiq lojtari i kriketit
Lojtari i kriketit në Australi, Phillip Hughes, ka vdekur sot, dy ditë pasi ishte goditur fuqishëm në kokë nga topi kthyes i kriketit.“Ne jemi ekstremisht ...
image
Izairi, thellim bashkëpunimi me suedezët
Ministri i Ekologjisë Nurhan Izairi të  martën ka realizuar takim pune me ambasadorin suedez  në Shkup, Mats Stafanson  dhe zëvendësin e tij Aleksander Mojsijuk. Në ...
image
Rrahje mes shqiptarëve dhe serbëve në Novi Sad?
Dy grupe të rinjsh janë rrahur mes vete natën e kaluar në kryeqytetin e Vojvodinës Novi Sad, para një objekti, me emrin “Baroko”, njoftoi Blic. ...
Next
Arkivi
first first Nentor, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull