Hyrje | Globi | Vllasi: Serbia ka frikë nga problemet në Kosovë

Vllasi: Serbia ka frikë nga problemet në Kosovë

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Serbisë nuk mund t’i përsëritet rasti “Gjingjiq”, ndërsa ekstremistët nga Kisha Ortodokse Serbe do të mposhten. Marrëveshja mes Serbisë dhe Kosovës do të zbatohet, e Kosova nuk është e ndarë, edhe pse kjo kështu de facto duket sot, thotë Azem Vllasi në një intervistë për agjencinë Anadolija

Këshilltari i Kryeministrit të Kosovës për politikë të jashtme, deklaron se Beogradi ka frikë nga problemet në Kosovës, sepse Serbia një kohë të gjatë “me telekomandë ka mbajtur dhe nxitur shpresat e rreme të serbëve nga veriu i Kosovës, që kjo pjesë e territorit të jetë e pjesë e Serbisë”.
“Autoritetet e Beogradit po përballen me pasojat e politikave të tyre të gabuara. Forcat që janë të gatshme për të shkaktuar tronditje dhe destabilizim të Serbisë për këtë marrëveshje, nuk janë më të forta. Ato do të jenë përherë e më të dobëta. Është e rëndësishme që në mesin e serbëve të Kosovës, dhe madje edhe në pjesën veriore, shumica mbështetin marrëveshjen e Brukselit. Kundërshtarët e fundit nga veriu rezistojnë nga interesi personal, sepse për 14 vite e kanë shfrytëzuar mirë situatën për të mbushur xhepat personal në zonën gri si dhe me kontrabandën dhe kriminalitetin e të gjitha llojeve”, thotë ai. Duke komentuar shkrimin e The New York Times se Kosova në Bruksel është ndarë, Vllasi këtë e mohon. Ndërsa, duke folur për protestat e dhunshme në Serbi për shkak të marrëveshjes Prishtinë-Beograd, të cilave u janë bashkuar krerët e Kishës Ortodokse Serbe, Vllasi thotë se ata nuk mund t’i hakmerren udhëheqësisë aktuale të Serbisë. “Kjo tregon se në KOS ka strukturë konservatore dhe destruktive. Sidomos për çështjen e Kosovës. Ata përpiqen ta mbajnë Serbinë në të kaluarën, në kohën e Milosevicit. Por, kjo është shumë indikative dhe shumë pozitive për vetë Serbinë, sepse ka ndarje në KOS. Ajo nuk është më unike. Patriarku Irenei publikisht ka shprehur mospajtimin e tij me ekstremistët që i mishëron, për shembull, Amfilohije. Qytetarët serbë dhe njerëzit në pushtet nuk janë aq afër KOS-it, si në kohën e Milosevicit”, tha Vllasi i cili shton se Serbisë nuk guxon t’i ndodh sërish rasti “Gjingjiq”, duke aluduar në vrasjen e ish-kryeministrit serb i cili ka afirmuar ndryshimet në Serbi

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaGlobi
Previous
image
Gani Geci dorëzohet në EULEX
I dyshuari për vrasjen e Ruzhdi Shaqirit, Gani Geci i është dorëzuar EULEX-it.Burime të Kohës Ditore kanë treguar se ish-deputeti para pak çastesh i është ...
image
Rreth 12.000 luftëtarë të huaj luftojnë në Siri
Rreth 12.000 luftëtarë të huaj nga 50 shtete, në mesin e të cilëve edhe amerikanë, luftojnë në Siri nga fillimi i përleshjeve para më shumë ...
image
Dialogu vazhdon më 4 shtator
Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri ka thënë se ngërçi politik i krijuar pas zgjedhjeve të 8 qershorit nuk ka pasur ndikim në zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit. ...
image
BE propozon formimin e misionit vëzhgues të KB-së në Rripin e Gazës
Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe parashtruan propozim-rezolutë deri te Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, me kërkesë për formimin e misionit vëzhgues të ...
image
Incizim i një Incidenti tjetër në Sent Luis
Kryeshefi i policisë në Sent Luis, Sam Dotson urdhëroi publikimin e audio-incizimit, video-incizimit të kamerës siguruese  dhe video-incizimin e telefonit celular për incidentin në të ...
image
Opozita turke: Mbetja e Erdoganit në funksionin e kryeministrit është jokushtetuese
Dy partitë më të mëdha opozitare në Turqi konsiderojnë se mbetja e shefit të sapozgjedhur të shtetit Rexhep Taip Erdogan në funksionin e kryeministrit është ...
image
Shqipëria do të dërgojë armë dhe municion për Irakun dhe Afganistanin
Qeveria shqiptare mori vendim, si anëtare e koalicionit ndërkombëtar  kundër terrorizmit, Irakut dhe Afganistanit t'ju dhurojë municion dhe armë.Sipas vendimit të shpallur në Gazetën zyrtare,  ...
image
BE-ja e gatshme për biseda me Bullgarinë për Rrjedhën jugore
Eurokomisari për Energjetikë Ginter Otinger e përshëndeti mbrëmë vendimin e Qeverisë kalimtare bullgare t'i ndalojë të gjitha punët në projektin "Rrjedha jugore" dhe deklaroi se ...
image
Kurdët kthehen në qeverinë e Irakut
Ministrat kurdë që u larguan nga Qeveria e kryeministrit të Irakut, Nuri al Maliki u kthyen në administratë, lajmëruan mediat perëndimore."Kthehem në Bagdad si ministër ...
image
Një mjek brazilian dënohet me 278 vite burg për përdhunim të 39 pacienteve
Një mjek i njour brazilian, është dënuar në Brazil në 278 vite burgim për përdhunim të 39 pacienteve dhe për të cilin autoritetet kishin shpallur ...
image
Nishani vendos për ligjin për ndarje territoriale
Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani  gjatë ditës së sotme pritet të marrë vendim  nëse do ta nënshkruajë dekretin ose ligjin për ndarjen e ...
image
Gjyl: Ahmet Dautogllu do të jetë kryeministri i ri
Presidenti turk  në largim Abdulla Gjyl deklaroi se ministri i Punëve të Jashtme Ahmet Dautogllu me siguri do të jetë kryeministri i ri  dhe lideri ...
image
Kasulidis. Qiproja nuk do t'i pengojë sulmet britanike drejt Irakut
Republika e Qipros nuk do ta pengojë Britaninë e Madhe përderisa Londra vendos që t'i shfrytëzojë bazat qipriote  për bombardimin e caqeve në Irak, deklaroi ...
image
Xhihadistët në Irakun verior e ekzekutuan një gazetar amerikan
Xhihadistët e grupit sunit islamist  Shteti islamist (SHI), transmetuan në internet video xhirim, në të cilin është shfaqur vrasja e gazetarit amerikan.Bëhet fjalë për Xhejms ...
image
Hamasi me kërcënime se do ta granatojë aeroportin ndërkombëtar Ben Gurion
Hamasi islamist dërgoi kërcënime se do të gjuajë raketa mbi aeroportin ndërkombëtar Ben-Gurion në afërsi të Tel-Avivit, duke i paralajmëruar kompanitë ajrore ndërkombëtare që ta ...
Next
Arkivi
first first Gusht, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull