Hyrje | Globi | El Baradei me parti të re në Egjipt

El Baradei me parti të re në Egjipt

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Lideri reformues i Egjiptit Muhamed El Baradei ka themeluar një parti të re politike, për të cilën thotë se synon të shpëtojë lëvizjen demokratike të vendit. Njoftimi për Partinë e re Kushtetuese shënon një kthim në jetën publike të El Baradeit, i cili ka deklaruar në janar se nuk do të kandidojë për president. Tërheqja e tij katër muaj para fillimit të votimit presidencial iu kishte dhënë një goditje grupeve liberale dhe majtiste që qëndronin pas kryengritjes, e cila detyroi Hosni Mubarakun të largohej nga pushteti në vitin e kaluar. Kthimi i El Baradeit tani mund t’iu japë grupeve liberale shpresë të re pasi që pësuan një zmbrapsje të madhe në zgjedhjet e parlamentare të Egjipitit ku partitë islamiste morën pothuaj 70 për qind të ulëseve.

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale të Egjiptit do të jetë më 23 dhe 24 maj. (rel)

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaGlobi
Previous
image
Pentagoni: Turqia duhet të jetë partnere në koalicionin kundër SHI-së
Turqia duhet të jetë partnere në koalicionin kundër grupit Shteti islamik, deklaroi zëdhënësi i Pentagonit, Xhon Kirbi, duke e potencuar rëndësinë gjeografike të vendit."Nëse do ...
image
Mediat e huaja për vizitën e Papës në Tiranë
Vizita historike e Papa Françeskut në Tiranë është pasqyruar dhe trasmetuar drejpërdrejtë nga mediat më prestigjioze anë e mbanë globit, njofton ATSH-a.Mesazhet më të rëndësishme ...
image
Shtajnmajer: Gjermania nuk do të marrë pjesë në sulmet ndaj SHI-së
Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Frank-Valter Shtajnmajer deklaroi se vendi i tij nuk do të kyçet në çfarëdo lloj sulmesh ajrore apo ofensive tokësore ...
image
Turqia mbylli disa vendkalime kufitare me Sirinë
Turqia ka nisur të mbyllë disa nga vendkalimet e saj kufitare me Sirinë, pasi dhjetëra-mijëra refugjatë kurdë kanë hyrë në këtë vend gjatë dy ditëve ...
image
Mediat botërore:shqiptaret, shembull i tolerancës
"Shqiptaret sot, shembull tolerance"… Papa Françesk, liderët e Shqipërisë, vetë shqiptarët, madje edhe mediat e huaja, jnë kapur për tolerancën fetare ndërmjet shqiptarëve kur kanë ...
image
Papa Françesku bekon shqiptarët nga Sheshi Nënë Tereza
Duke theksuar se liria fetare dhe e shprehjes është kushti themelor për zhvillimin social dhe ekonomik të një vendi, Papa Françesku vlerësoi bashkëjetesën mes komuniteteve fetare në Shqipëri, një vlerë e paçmuar për paqen...
image
Nga 30 ditë paraburgim për të gjithë imamët
Gjykata Themelore në Prishtinë, si gjykatë e shkallës së parë, me rastin e vendosjes sipas kërkesës së Prokurorisë Speciale të Kosovës për caktimin e paraburgimit ...
image
Kameron: Votuesve pro pavaresisë, "Ju kemi dëgjuar"
Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, ka bërë sot thirrje për unitet, pasi në Skoci është refuzuar pavarësia në referendumin historik. "Tash është koha për ne në ...
image
Edinburgu ka qenë kundër ndarjes nga Britania e Madhe
Qytetarët e kryeqytetit të Skocisë - Edinburg, kanë votuar kundër pavarësisë, shpallën mediat lokale. Gjashtëdhjetë e një për qind e banorëve e kanë hedhur poshtë ...
image
Edhe Franca nisi sulmet ajrore ndaj ISIS'it në Irak
Avionët ushtarakë francezë kanë kryer sulmet e para ajrore ndaj militantëve të Shtetit Islamik në Irak.Lajmin e bëri të ditur zyra e presidentit Francois Hollande.Në ...
image
Masakër në SHBA, babai vret vajzën dhe 6 fëmijët e saj
Një masakër e vërtetë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara. Gjyshi ka vrarë vajzën dhe 6 fëmijët e saj, para se të vetëvritej.Zyrtarë ...
image
SHBA do të ndajë ndihmë prej 53 milionë dollarëve për Ukrainën
Shtëpia e Bardhë ka shpallur një pako të re të ndihmës prej 53 milionë dollarësh për Ukrainën.Në këtë pako përfshihen 46 milionë dollarë ndihmë në ...
image
Parlamenti slloven e konfirmoi qeverinë e Cerarit
Parlamenti slloven mbrëmë e konfirmoi koalicionin e ri qeveritar të kryeministrit Miro Cerar, partia e të cilit fitoi në zgjedhjet në korrik të këtij viti.Për ...
image
SHBA-ja druan se shpërbërja e mundshme e Britanisë do ta dëmtojë NATO-n
SHBA-ja druan nga shpërbërja e mundshme e Britanisë së Madhe, nëse pas referendumit të sotëm votuesit në Skoci përcaktohen për pavarësi, shkruajnë mediat amerikane, duke ...
image
Blloku: Tash ne e kemi të drejtën
LDK-AAK-NISMA dhe Vetëvendosje kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët duke thënë se tash e kanë të drejtën për të gjetur zgjidhjen për të konstituuar Kuvendin ...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull