Hyrje | Globi | Ferizaj voton për kryetar

Ferizaj voton për kryetar

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Mbi 95 mijë qytetarë me të drejtë vote po votojnë sot për kryetarin e ri të Ferizajt. Në konferencën e parë për media, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njoftoi opinionin se votimet kanë nisur me kohë. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, tha se të gjitha Qendrat e Votimit dhe Vendvotimet janë hapur në orën 7:00 sipas planit.  “Procesi është duke rrjedhur normalisht, dhe po zhvillohet pa asnjë problem”, thuhet në njoftimin e KQZ. Ndërkohë, për mbarëvajtjen e zgjedhjeve njoftoi edhe koalicioni i organizatave joqeveritare “Demokracia në Veprim”, e cila po vëzhgon këto zgjedhje. Besnik Ramadanaj nga “Demokracia në Veprim” tha se me përjashtim të disa parregullsive të vogla, procesi po ecën normalisht.  “Deri më tash është raportuar për disa parregullsi të nivelit të ulët. Për shembull kemi rastin në shkollën ‘Ahmet Hoxha’, ku në të gjitha vendvotimet mungojnë listat e kandidatëve. Pra, votuesit nuk kanë mundësi t’i shohin listat. Pastaj në po të njëjtën shkollë monitoruesit tanë na kanë njoftuar se janë të vendosur disa posterë të partive politike në hyrje të shkollës, gjë që është e ndaluar dhe kërkojmë që organet përgjegjëse t’i heqin ato”.

“Po ashtu është vërejtur një numër më i madh i komisionarëve në fshatin Talinoc i Muhaxherëve dhe në Sojevë. Pra, ka pasur më shumë komisionarë sesa që lejohet”, tha Ramadanaj.  KQZ njoftoi se në zgjedhjet e sotme të jashtëzakonshme për kryetarin e Ferizajt, votuesit mund të drejtohen në 25 qendra të votimit me 124 vendvotime. Për vëzhgimin e këtyre zgjedhjeve janë certifikuar 1.514 vëzhgues, prej të cilëve vetëm 6 janë ndërkombëtarë, kurse të tjerët u përkasin partive politike dhe organizatave joqeveritare.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarin e Ferizajt pasuan dorëheqjen e kryetarit të deritashëm, Bajrush Xhemajli, i cili u shpall fajtor si shkaktar i një aksidenti në maj të 2009-s, me ç’rast humbi jetën një person. Për kryetar të Ferizajt garojnë tetë kandidat. Ata janë: Agim Aliu - kandidat i Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Salihu - kandidat i koalicionit Lidhja Demokratike e Kosovës - Lidhja Demokratike e Dardanisë, Ramadan Hasani nga Aleanca Kosova e Re, Naim Ferati nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Faton Topalli nga Lëvizja Vetëvendosje, Bujar Ademi nga Partia e Drejtëisë, Ramadan Emini nga Lëvizja e Bashkuar, si dhe kandidati i pavarur Rrahim Sadiku. (rel)

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaGlobi
Previous
image
Shqipëria e Kosova me konsullatë të përbashkët në Milano
Një bashkim Shqipëri-Kosovë nuk dihet kur do ndodhë sado që artikulohet shumë, por një hap tjetër është hedhur në fushën e diplomacisë.Sot hapet në Milano ...
image
SHBA-të kanë kryer sulme të para ajrore ndaj pozicioneve të SHI
Forcat ajrore amerikane mbrëmë kanë kryer sulme ajrore  ndaj pozicioneve të ekstremistëve të grupit "Shteti Islamik" në afërsi të kryeqytetit irakian Bagdad.Sulmet paraqesin fillim të ...
image
Putin dhe Merkel e vlerësuan si pozitiv anulimin e marrëveshjes për asociim të Ukrainës
Presidenti rus, Vlladimir Putin dhe kancelarja gjermane Angela Merkel mbrëmë e vlerësuan si pozitiv anulimin e zbatimit të Marrëveshjes për inkuadrimin në Bashkimin Evropian deri ...
image
Lirohet Adrian Fullani
Gjykata e Apelit në Tiranë la të lirë ish-Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Adrian Fullani. Trupi Gjykues i udhëhequr nga gjykatësi Alaudin Malaj dha për ...
image
Ukraina filloi trajnim ushtarak me forcat e NATO-s
Ukraina dhe SHBA-ja filluan sot me trajnimin e përbashkët ushtarak në pjesën perëndimore të shtetit.Trajnimet bëhen në rajonin e Lvovskës në poligonin Javoriv në afërsi ...
image
Mbretëresha Elisabeta i rekomandoi skocezëve të mendojnë me kujdes për të ardhmen
Mbretëresha Elizabeta II ka shfaqur shpresën se votuesit skocezë do të "mendojnë me kujdes" për të ardhmen e tyre, kur të hedhin votat në referendumin ...
image
Gjendje e jashtëzakonshme në disa pjesë të Kroacisë dhe BeH-së
Në Kroaci, BeH dhe Slloveni për shkak të reshjeve të rrëmbyeshme të shiur po rritet niveli i ujit në disa lumenj, ndërkaq për shkak të ...
image
Athina me mbështetje politike në luftën kundër Shtetit islamik
Greqia është e përgatitur dhe do të sigurojë mbështetje joushtarake për grupin e vendeve të cilat janë të gatshme t'i kundërvihen Shtetit islamik, të njohur ...
image
Kosova i vendos sanksione Rusisë
Kosova shumë shpejt pritet që t’i vendos sanksione Rusisë, duke ndjekur hapin e Bashkimit Evropian.Ministria kosovare e Punëve të Jashtme tashmë ka koordinuar dhe analizuar ...
image
CIA: ISIS ka 31 mijë luftëtarë
Ekstremistët islamikë të Irakut dhe Levantit përllogaritet të jenë rreth 31 mijë luftëtarë, pothuaj 3-fish më tepër nga ç’mendohej deri më tani. Kjo thuhet në ...
image
Dodik: Nuk kam planifikuar shkëputje të Republikës serbe nga BeH
Kryetari i Republikës Sërbska, Millorad Doik i mohoi pohimet se gjatë aneksimit rus të Krimesë, me mbështetje të Moskës, ka planifikuar shkëputjen e entitetit serb ...
image
"Yahoo": Qeveria amerikane na ka kërcënuar të spiunojmë
Kompania "Yahoo" kumtoi se Qeveria amerikane i ka kërcënuar se do t'i vërë gjobë prej  250 mijë dollarësh në ditë, nëse nuk i plotëson kërkesat ...
image
Arrestohet Mentor Veliu, i dyshuar në rastin e vrasjes së Elvis Pistës
Njësia Speciale e Kosovës ka arrestuar Mentor Veliun, si të dyshuar të jetë përfshirë në rastin e vrasjes së Elvis Pistës kandidatit të ndjerë të ...
image
Kerry mbërrin në Irak, kërkon mbështetje për luftën ndaj ISIS
Sekretari amerikan i shtetit John Jerry mbërriti sot në një vizitë surprizë në Bagdad, me qëllim fillimin e një turneu në Lindjen e Mesme për ...
image
Rama dhe Li biseduan për ndërtimin e autostradës nga Shqipëria deri në Maqedoni
Kryeministri shqiptar Edi Rama me ftesë të kryeministrit Li Keçijang qëndron për vizitë zyrtare dyditore në Kinë, lajmëroi korrenspondenti i MIA-s nga Tirana.Agjencia kineze e ...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull