Hyrje | Globi | Pranga 15 grabitësve shqiptarë në Greqi

Pranga 15 grabitësve shqiptarë në Greqi

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Të paktën 15 shtetas shqiptarë, të moshës nga 20 deri në 35 vjeç, janë arrestuar në qytetin e Selanikut, me akuzën e kryerjes së vjedhjeve me armë. Sipas deklaratës së Drejtorisë së Policise së qytetit, ata kishin krijuar një organizatë kriminale e cila, e pajisur me kallashnikovë dhe pistoleta, kryente vjedhje të organizuara në zona të ndryshme të Greqisë së veriut. Një prej akuzave që rëndon mbi të arrestuarit është se në dhjetorin e kaluar, nën kërcënimin e armëve, kanë hyrë në një shtëpi në lagjen Neohorudha të Selanikut dhe i kanë marrë një 47-vjeçari dhe vajzës së tij shumën prej 12.000 eurosh, si dhe bizhuteri me vlerë të madhe, ndërsa më pas e kanë marrë në telefon dhe i kanë kërkuar para të tjera duke e kërcënuar, raporton Top Channel.
Një muaj më vonë, ata kanë vjedhur përsëri dy klientë në një bar në lagjen Stavrupoli, një person në lagjen Ano Iliupoli dhe një 48-vjeçar, drejtues kamioni, në zonën e Asprovaltës. Pasi janë arrestuar, policia ka gjetur në shtëpitë e tyre sasi të konsiderueshme hashashi. Katër persona të tjerë, edhe ata shqiptarë, janë shpallur në kërkim. Sipas statistikave që ka publikuar policia greke, aktet kriminale në Greqi kanë shënuar një rritje kolosale në vitin e kaluar deri në 300% në krahasim me vitin 2010.

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaGlobi
Previous
image
Ministri ukrainas: "Rusia ka shpallur një luftë të madhe"
Ministri i Mbrojtjes së Ukrainës e ka akuzuar Rusinë se ka filluar një "luftë të madhe" që mund të çojë në humbjen e dhjetëra mijëra ...
image
Ramadan Zejnullahu, rektor i ri i UP-së
 Profesori i Matematikës, Ramadan Zejnullahu është zgjedhur rektor i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. Këtë vendim e ka marrë sot Këshilli Drejtues i UP-së.Mandati i ...
image
Publikohet numri i xhihadistëve në botë, 120 janë nga Kosova
Një problem i madh pushtoi mbarë botën kur u përhap lajmi se ekzekutori që i preu kokën gazetarit amerikan James Foley ishte reper nga Londra, ...
image
Daçiq reagon ndaj deklaratës së Thaçit
Serbia nuk do të nënshkruajë marrëveshje ndërkombëtare të paqes me Kosovën, ka thënë ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq. Mediat serbe përmendin deklaratën e ...
image
Kuvendi i Shqipërisë rrëzon dekretet e Nishanit
Deputetët e mazhorancës në Kuvendin e Shqipërisë i hodhën poshtë dekretet e Presidentit, përveç atij që dekreton në krye të Ministrisë për Marrëdhëniet me Parlamentin ...
image
Nëse dua, për dy javë mund ta pushtoj Kievin
Presidenti rus, Vlladimir Putin në bisedën telefonike me shefin e KE-së në largim, tha se do të mund ta pushtonte Kievin për dy javë.Gazeta italiane ...
image
PD bojkoton Parlamentin në Shqipëri
Forca kryesore opozitare në Shqipëri, Partia Demokratike e bojkoton Parlamentin si shenjë pakënaqësie se koalicioni, i kryesuar nga socialistët, nuk u kushton vëmendje propozimeve të ...
image
Durrës: Dy të moshuara u gjetën të vrara në banesë
Dy gra të moshuara, kunata të moshës, 70 dhe 75-vjeçe, janë torturuar gjatë natës së 2 shtatorit 2014 në shtëpinë e tyre dhe më pas, ...
image
Daçiq: Serbia nuk do të nënshkruajë marrëveshje paqeje me Kosovën
Ministri i Punëve të Jashtme dhe zëvendëskryeministër i Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar se Serbia nuk do të nënshkruajë marrëveshje ndërkombëtare të paqes me Kosovën. Mediat ...
image
Në Turqi është shpallur urdhërarrest për të paktën 34 policë
Në 16 qytete mbarë Turqinë sot është zbatuar bastisje dhe janë arrestuar të paktën 20 policë, ndërsa është shpallur edhe urdhërarrest për 34 policë, të ...
image
Putin: U dakordam për zgjidhje paqësore të krizës
Presidenti rus Vladimir Putin  deklaroi se me kolegun ukrainas Petro Poroshenko ranë dakord që kriza në Lindjen e Ukrainës të zgjidhjet në mënyrë paqësore, përmes ...
image
CNN:Rusia nisi pushtimin e Ukrainës lindore
Një oficer i lartë i ushtrisë ukrainase ka thënë se për momentin ndodhë një pushtim në shkallë të gjerë,raporton CNN. Gjithashtu, një zyrtar amerikan tha ...
image
Një i vdekur dy të plagosur në Mitrovicë,sulmohen nga persona me uniformë serbe
Personi i vdekur dhe dy të plagosurit janë vëllezër, njëri 19 vjeç, njëri 17 dhe tjetri 16...
image
Ukrainë: Thirrja e Putinit – dëshmi për përfshirjen e Rusisë
Kievi thotë se thirrja e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, për “korridor humanitar” për lejimin e ushtarëve ukrainas, që janë të rrethaur në pjesën lindore, ...
image
Merkel mesazh mysafirëve nga Ballkani: Qytetarët tuaj janë të mërzitur me korrupsionin
Kancelarja gjermane Angela Merkel nëpërmjet një videomesazhi për Konferencën e Berlinit ka folur për problemet me të cilat përballen shtetet e rajonit. Ajo ka thënë ...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull