Hyrje | Globi | Sarkozi lëshon alarm terrorizmi

Sarkozi lëshon alarm terrorizmi

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Presidenti i Francës, Nikolas Sarkozi, ka vënë rajonin jugperëndimor të vendit nën alarm të nivelit të lartë terrorist, pas sulmeve të së hënës në shkollën hebraike, të cilat kanë lënë të vrarë katër persona. Në komentet e tij publike, Sarkozi ka thënë se duket qartë se ngjarja në qytetin e Tuluzit ka qenë e natyrës anti-semitike. Ai po ashtu ka thënë se beson që i njëjti sulmues ka qenë përgjegjës edhe për të shtënat e javës së kaluar, që kanë lënë të vdekur tre ushtarë francezë. Të hënën në Tuluz janë vrarë katër persona, në mesin e tyre tre fëmijë. Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, i ka quajtur vrasjet “të neveritshme”.
Autoritetet izraelite kanë njoftuar se katër viktimat do të varrosen në Izrael, në përputhje me dëshirën e familjarëve të tyre. Viktimat janë identifikuar si Rabi Xhonatan Sandller, 30 vjeç, dy djemtë e tij, Gabriell dhe Arieh, të moshës 4 dhe 5-vjeçare, dhe Miriam Monosnego, vajza e drejtorit të shkollës, e moshës 7-vjeçare. Vendet evropiane, Vatikani dhe Shtetet e Bashkuara i kanë dënuar ashpër vrasjet.

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaGlobi
Previous
image
Tirana zyrtare përshëndet koalicionin PDK-LDK
Duke e cilësuar një zgjidhje te vështire, por pro vullnetit te qytetareve, kryeministri Edi Rama ka përshëndetur krijimin e koalicionit te ri qeverisës ne Kosove. ...
image
IHH:Lufta vjedh të ardhmen e fëmijëve në Siri
Studimet kanë treguar se afër 500.000 fëmijë kanë humbur prindërit e tyre në luftë, ndërsa tre milionë fëmijë emigruan nga Siria, së bashku me familjet e tyre, përpiqen që të mbijetojnë në kampet e refugjatëve...
image
Donald Lu ambasador i ri i SHBA-së në Shqipëri
Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës konfirmoi se Donald Lu është ambasador i ri në Shqipëri.Senati ka votuar unanimisht që Donald Lu të jetë ...
image
Obama, fal 5 milionë emigrantë - Republikanët: Kaloi kompetencat
Miliona emigrantë pa dokumente në SHBA që për shumë vite kanë jetuar me frikë, tashmë do të falen. Kjo është pjesë e planit më të ...
image
Gjukanoviq: Zgjerimi i BE-së duhet të jetë në bazë partnere
Procesi i zgjerimit dhe negociatave me BE-në duhet të mbështetet në bazë partnere, pasi në të kundërtën mund të trajtohen si aneksi, deklaroi mbrëmë kryeministri ...
image
SHBA vazhdon me transferimin e të burgosurve nga Guantanamo
Shtetet e Bashkuara, kanë transferuar për në Gjeorgji tre të burgosur, të cilët po mbaheshin në objektin amerikan të paraburgimit në Gjirin e Guantanamos në ...
image
Bamieh: Meucci po e mashtron Kosovën
Ish-prokurorja, Maria Bamieh, ka reaguar ndaj shkrimit të shefit të EULEX-it, Gabriele Meucci, duke thënë se ai po e mashtron popullin e Kosovës me deklaratat ...
image
LDK-ja thotë se ka Jacobsonin garantuese për postin e kryeministrit
Partnerët e koalicionit, LDK dhe PDK, pas arritjes së marrëveshjes për koalicion kanë nisur punën për ndarjen e posteve ministrore. Për këtë qëllim janë krijuar ...
image
Thaçi nuk përmend emrin e kryeministrit, për të do të bisedohet
Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka përmendur emrin se kush do të jetë kryeministri i ri i Kosovës, edhe pse disa media e lakojnë emrin e liderit të LDK-së, Isa Mustafa, duke u bazuar në marrëveshjen e mbrëmshme që këta të dy nënshkruan për koalicionin qeverisës ...
image
Kurti: Marrëveshja PDK-LDK pazar për dosjet e krimit dhe korrupsionit
Kolaboracionizmi i Mustafës me Thaçin e bënë ShIK-un më të fortë, ka thënë lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti...
image
Turqia e mbingarkuar me numrin e refugjatëve sirianë
Kampet shtetërore të refugjatëve në Turqi punojnë me kapacitet të plotë, ndërsa më shumë se një milion refugjatë sirian, të cilët kanë kërkuar strehim në ...
image
Çka thonë qytetarët për koalicionin PDK-LDK
Qytetarët kanë mendime të ndryshme sa i përket arritjes së koalicionit të mbrëmshëm në mes të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) dhe Lidhjes Demokratike të ...
image
Ja si do të duket Ambasada e re Amerikane në Prishtinë
“Birmingham-based BL Harbert International” do ta ndërtojë objektin e ri të Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë.Kjo kompani e ka bërë publike fotografinë se si do ...
image
Mediat në SHBA: Fund i bllokadës dhe i aleancës ad hoc
Mjetet amerikane të informimit kanë dhënë me shpejtësi njoftimin mbi arritjen e ujdisë për një koalicion qeverisësë midis dy partive më të mëdha të Kosovës.Koalicioni ...
image
Haradinaj: Koalicioni LDK-PDK fatkeqësi për vendin
Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar pas marrëveshje se PDK-së dhe LDK-së. Ai ka thënë se Do të dështojnë sërish. Është çështje kohe, por ...
Next
Arkivi
first first Nentor, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull