Fillimi | Globi | Zgjedhjet serbe në Kosovë, të paligjshme

Zgjedhjet serbe në Kosovë, të paligjshme

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë vlerëson se vendimi i Beogradit për të mbajtur zgjedhjet edhe në disa komuna të Republikës së Kosovës është i paligjshëm dhe i të papranueshëm, pasi cenon integritetin e një vendi fqinj sovran. “Përpjekjet serbe për mbajtjen e zgjedhjeve në territorin e Republikës së Kosovës janë në kundërshtim të plotë me frymën dhe përmbajtjen e deritanishme të bisedimeve mes dy vendeve, të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, ku Serbia kërkon të integrohet”, thuhet në reagimin e Ministrisë së Jashtme. Institucioni i lartë shqiptar, duke i konsideruar si të paligjshme, thekson se këto zgjedhje nuk do të kenë asnjë efekt juridik, personat e zgjedhur nuk do të kenë autoritet ligjor. “I vetmi efekt që këto zgjedhje sjellin është forcimi i strukturave paralele kriminale serbe në veri të Kosovës, çmontimi i të cilave është detyrim i Republikës së Serbisë. Këto zgjedhje gjithashtu cenojnë perspektivën e integrimit të plotë të komuniteteve etnike në institucionet dhe shoqërinë e Republikës së Kosovës”, thuhet në reagim.

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaGlobi
Previous
image
Akademitë e Kosovës dhe të Shqipërisë nuk mund të bashkohen
Bashkëpunimi mes dy akademive, asaj të Shqipërisë dhe të Kosovës duhet të rritet, por jo të shkrihen në një të vetme. Kryetari i Akademisë së...
image
Tragjedi në Mesdhe: 700 persona të zhdukur nga fundosja e anijes
Një anije me rreth 700 persona në bord është mbytur në kanalin e Siçilisë, 60 milje larg brigjeve të Libisë.Sipas mediave italiane ende nuk ka...
image
Fotolajm: Fotografi e Jusuf Gërvallës me Ismail Kadaren
Në Facebook është publikuar një foto nga vitet e 80-ta, ku shihet Ismail Kadare me dëshmorin Jusuf Gërvalla dhe Mehmet Kokaj.Gërvalla ishte njëri nga veprimtarët...
image
Kandidatët kryesorë për kryetar bashkie të Tiranës, Veliaj dhe Kosova
Në zgjedhjet lokale në Shqipëri, të caktuara për më 21 qershor, beteja kryesore për krybashkiak të Tiranës do të zhvillohet mes Halim Kosovës nga Partia...
image
Verufakis: Greqia mbetet në eurozonë
Ministri i Financave të Greqisë Janis Varufakus deklaroi mbrëmë se vendi i tij është i vendosur në qëllimin që të mbetet në eurozonë dhe se...
image
Vrasja që tronditi Francën
Një vajzë 9-vjeçare është gjetur e vdekur në pyll, vetëm pak orë pasi u rrëmbye pranë shtëpisë së saj në Calais, në Francën Veriore.Sipas medieve...
image
Sot rivarrosen trupat e 21 të vrarëve të Çikatovës
Sot bëhet rivarrimi i 21 trupave të viktimave nga fshati Çikatovë e Vjetër të komunës së Drenasit, të cilët janë vrarë dhe janë zhdukur që...
image
Defekt në aeroplanin e Nikoliqit
Aeroplani me të cilin presidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliq sot në mëngjes fluturoi për në Vatikan, u detyrua të kthehet në aeroportin e Beogradit për...
image
Thaçi dhe Daçiq bashkë në Hagë
Thaçi e Daçiq, janë ndër më shumë 40 ministrat dhe sekretarët shtetërorë që do të marrin pjesë në Konferencën e 4-t Globale. Shefat e diplomacive...
image
Turqia e ka hedhur poshtë rezolutën e PE-së me të cilën është thirrur ta pranojë gjenocidin armen
Rezoluta e Parlamentit Evropian me të cilën thirret Turqia që ta pranojë gjeenocidin armen e ka kundërshtuar historinë dhe parimet e drejtësisë, deklaroi ministri turk...
image
"Blic": Një mjeke nga Serbia të huajve u ka shitur fëmijë me pengesa në zhvillim
Një mjeke nga Serbia shtetasve të huaj u ka shitur fëmijë me probleme në zhvillim për birësimin e mëtejmë, zbulon gazeta serbe "Blic".Në periudhën nga...
image
Vukçeviq: Thaçi mund të arrestohet nëse vjen në Beograd
Prokurori për krime lufte i Serbisë, Vladimir Vukçeviq ka paralajmëruar se fletarrestimi për Hashim Thaçin ende është në fuqi, kështu që ai mund të arrestohet...
image
Gjykata amerikane ia lehtësoi dënimin për terrorizëm boshnjakut që dëshmoi kundër shqiptarit
Sulejman Haxhoviq, 26 vjeç nga New Yorku, i cili dëshmoi kundër shokut të tij të fëmijërisë, Betim Kaziut në gjyqin e vitit 2011, është kursyer...
image
Goran Haxhiq lëshohet në liri të përkohshme nga Gjykata e Hagës
Ish lideri i rebelëve serbë të Kroacisë, Goran Haxhiq është kthyer në Serbi pasi Tribunali i Hagës ia ka mundësuar lirimin e përkohshëm pasi ai...
image
Thaçi viziton Beogradin nëse ka gatishmëri atje
Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, do të vizitojë Beogradin më 24 prill, nëse për një gjë të tillë ka gatishmëri atje.Thaçi është ftuar...
Next
Arkivi
first first Prill, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag