Hyrje | Globi | Përplasje gjatë shkatërrimit të xhamisë në Kinë

Përplasje gjatë shkatërrimit të xhamisë në Kinë

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Agjencitë e lajmeve kanë raportuar për përleshje ndërmjet policisë dhe një grupi të madh myslimanësh në veriperëndim të Kinës, në kohën kur autoritetet po e rrëzonin një xhami.

Incidenti ndodhi në qytetin e Heksit, në rajonin Ningzia, më datën 30 dhjetor, kur qindra pjesëarë të komunitetit mysliman tentuan të ndalonin rreth 1000 policë, që po e shkatërronin një xhami, pasi, sipas zyrtarëve, ai ishte një vend ilegal religjioz.

Qendra Informative e Hong Kongut për të Drejta të Njeriut dhe Demokraci tha se të paktën 50 njerëz janë lënduar dhe më shumë se 100 të tjerë janë arrestuar. Pasi mbarimit të përplasjeve, policia përfundoi shkatërrimin e xhamisë.

Vlerëso tekstin
1.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaGlobi
Previous
image
Diplomacia e Maqedonisë, si bojler i prishur
Largimi i diplomatit profesional Nenad Kolev nga pozita e ambasadorit në Gjermani, për herë të dytë pas pesë muajve, e aktualizon çështjen e problemeve në diplomaci. Para tij, në muajin shkurt, diplomati i karrierës Nikolla Dimitrov e refuzoi postin e ambasadorit në Moskë. Ndërkohë, janë tërhequr edhe agremanet e ambasadorëve në Zagreb dhe Otavë, ku për pasojë - në Kroaci do të vazhdojë të mbetet edhe më tutje ambasadorja aktuale, kurse në Kanada do të kërkohet kandidat i ri, shkruan Dojçe Vele ...
image
Gjykata Kushtetuese rrëzon Isa Mustafën nga posti i kryeparlamentarit
Gjykata Kushtetuese ka pezulluar vendimin e Kuvendit të Kosovës për zgjedhjen e Isa Mustafës në postin e Kryetarit të Parlamentit, deri në vendimin e këtij ...
image
Autostrada Prishtinë-Shkup rrit numrin e të punësuarve
Nuk dihet ende se sa punëtorë vendorë do të angazhohen në projektin e autostradës Prishtinë-Hani i Elezit, e emërtuar Arbër Xhaferi”. Zyrtarë të kompanisë Bechtel-Enka, e cila tashmë ka filluar ndërtimin e saj, thonë se objektiv i tyre është që numri i të punësuarve lokalë të jetë sa më i madh.Gjatësia e autostradës do të jetë rreth 60 kilometra, punimet në të do të zgjasin 42 muaj, kurse kostoja është paraparë të jetë rreth 600 milionë euro...
image
Abot kërkoi kërkim më të thellë të mbetjeve të viktimave të aeroplanit
Kryeministri i Australisë, Toni Abot ka thënë se mbetjet e disa prej viktimave të aeroplanit të rrëzuar malajzian ndoshta kurrë nuk do të mund të ...
image
Gjendet edhe viktima e tretë në liqenin e Gazivodës
Është gjetur të mërkurën në mëngjes në Gazivodë trupi i pajetë i Dushan Nikoliq 35 vjeçar nga Mitrovica, i cili kishte humbur jetën javën e ...
image
Berisha: Ndarja e re territoriale Rama - Meta është harta e tyre elektorale
Me këtë ndarje teritoriale është shkelur çdo kriter gjeografik, demografik, ekonomik e kulturor dhe se ajo është e ndërtuar vetëm mbi kriterin elektoral dhe diskriminimin krahinor, një pazar banal ku Rama - Meta kanë ndarë Shqipërinë si plaçkën e tyre elektorale, ka reaguar ish kryeministri shqiptar Sali Berisha...
image
Harta e re, Shqipëria me 61 bashki
Janë shtuar 14 njësi të reja nga varianti me 47 dhe harta e re e Shqipërisë tashmë ka kaluar në qeveri me 61 bashki ...
image
52 nëpunës policorë arrestohen në Turqi për të ashtuquajturin "shteti paralel"
Dhjetëra nëpunës së lartë policorë janë arrestuar në operacione të njëkohëshme në 22 provinca në Turqi sot herët në mëngjes në suaza të hetimit për ...
image
Hetimet rezultojnë me akuzë për krime luftë kundër komandantëve të UÇK-së
Ekipi i prokurorit amerikan, Clint Williamson, ka gjetur prova për krime lufte të paktën kundër dhjetë ish- pjesëtarëve të UÇK-së, ka zbuluar “Koha Ditore” ...
image
Pacolli në pushime
Sipas këshilltarit të liderit të Aleancës për Kosovë të Re, Behgjet Pacolli, Jetlir Zyberaj, përkundër faktit që presidenti i AKR-së, nuk është parë në publik që nga shpallja e rezultateve të zgjedhjeve, ai po përcjellë me interes zhvillimet politike në vend...
image
Vrasje e pesëfisht në Fier
Një 73 vjeçar në fshatin Sukë të komunës së Strumës në rrethin e Fierit, ka vrarë me armë gjahu dy vëllezërit e tij, kunatën mbesën ...
image
Xhon Keri premtoi 47 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-ja për popullsinë civile në Gazë
Sekretari amerikan i shtetit Xhon Keri premtoi 47 milionë dollarë ndihmë humanitare për popullsinë civile në Rripin e Gazës, që është viktima kryesore e konfliktit ...
image
Të paktën 16 të vrarë dhe mbi 80 të lënduar në përleshjet në Libi
Të paktën 16 persona janë vrarë, ndërsa 81 janë lënduar në përleshjet midis armatës libiane dhe luftëtarëve islamistë në Bengazi, në pjesën lindore të vendit, ...
image
SHBA-ja i paralajmëroi qytetarët e saj që të mos udhëtojnë në Izrael, Bregun Perëndimor dhe Gazë
SHBA-ja i paralajmëroi qytetarët e saj që të evitojnë të udhëtojnë në Izrael, Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës për shkak të përleshjeve në këto ...
image
Lideri i separatistëve në Donjeck shpalli ndërprerjen e zjarrit
Ndërprerja e zjarrit vlen për një radius prej dhjetë kilometrash nga vendi ku u rrëzua aeroplani malezian ...
Next
Arkivi
first first Korrik, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull