kohadmin

image

SHBA: Ish-presidenti Carter i sëmurë nga kanceri

Ish-presidenti amerikan, Jimmy Carter, ka shpallur se është i sëmurë nga kanceri. “Operacioni aktual në mëlçi ka zbuluar se kam kancer që tash është në pjesët
image

Sot shënohet 14 vjetori nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit

Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit sot, me 13 gusht, do të shënojë 14 vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit. "Marrëveshja Kornizë e Ohrit...
 Më tepër
image

Presidenti mbret

Çfarë shkruante shtypi gjerman një vit para se Ahmet Zogu të bëhej "Mbret i Shqiptarëve". Situata dhe atmosfera e kohës, karakteri, sfidat dhe mëdyshjet e liderit. Përkufizimi i një të përditshmeje të madhe berlineze për vendin e vogël buzë Adriatikut: "Kronikë e një vdekje të paralajmëruar"...
 Më tepër
image

Filluan sulmet nga Inxhirlik mbi caqet e SHI-së

Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës njoftoi se aeroplanët e ngritur nga baza Inxhirlik kanë goditur objektivat e organizatës terroriste SHI, raporton AA. Në...
 Më tepër
image

Ahmeti takoi ambasadorin e sapoemëruar shqiptar në Maqedoni, Fatos Rekën

Kryteari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, sot në selinë e partisë në Tetovë,  e ka pritur Ambasadorin e sapoemëruar të Republikës së Shqipërisë...
 Më tepër
image

Filigrani, bukëpjekësit, Fishta dhe "dasat" e Sarajevës

Vlerësohet se në Bosnjë dhe Hercegovinë sot jetojnë mes 8 dhe 10 mijë shqiptarë, që përbëjnë një prej pakicave me numër më të madh në BeH. Por, sipas Kushtetutës së BeH, sikurse pakicat tjera - edhe shqiptarët llogariten si "të tjerët", që nuk mund të zgjidhen për anëtarë të Kryesisë së BeH, ose të jenë delegatë të Kuvendit. Disa përfaqësues të pakicës shqiptare pohojnë se ato funksione atyre nuk u janë të rëndësishme, por se më shumë janë të shqetësuar për gjendjen e vështirë ekonomike të shumicës së shqiptarëve të ardhur në Bosnjë ...
 Më tepër
image

Shënohet 103 vjetori i Çlirimit të Shkupit

Shoqata e Historianëve Shqiptarë në Maqedoni, të mërkurën shënoi 103 vjetorin e Çlirimit të Shkupit nga ana e kryengritësve shqiptarë. Me këtë rast, para shtatores...
 Më tepër
image

LSDM definitivisht kthehet në shtator

LSDM është e vendosur t'i del zot Marrëveshjes politike dhe e tërë opozita nga 1 shtatori kthehet në Parlament, paralajmëron zëdhënësi Petre Shilegov, ndërsa thekson se e gjithë kjo bëhet me qëllim që implementimi i Marrëveshjes politike të kryhet brenda afateve të parapara...
 Më tepër
image

Do të modernizohet Bit Pazari i Shkupit

Përfundimisht zgjidhet kaosi shumëvjeçar në Bit Pazar te Shkupit. Komuna e Çairit i jep fund kësaj pune duke miratuar planin urbanistik për këtë vend i...
 Më tepër