Arrestohet trashëgimtari i Samsung-ut

175

Një gjykatë në Korenë e Jugut ka miratuar arrestimin e trashëgimtarit të Samsung, Lee Jae-yong. Ai akuzohej për ryshfet, përvetësim dhe dëshmi të rreme. Rasti është i lidhur me një skandal që çoi shkarkimin e presidentit të vendit Park Geung-hye. Gjiganti Samsung është akuzuar për dhënien e donacioneve për fondacione jofitimprurëse që operohen nga Choi- Soon-sil, mik i zonjës Park, në këmbim të Qeverisë së Koresë. Vendimi i gjykatës ka gjasa për të shokuar botën e biznesit.

Të Ngjajshme