Hyrje | Aktuale

Aktuale

first back 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 next last gjthsej: 10966 | Tregohen: 7211 - 7220
image

NATO përjashton mundësinë e ndarjes së Kosovës

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s thotë se të gjithë duhet të kuptojnë se kurrsesi nuk do të ketë ndarje të Kosovës. Shefi i NATO-s zotohet se Aleanca përmes misionit të KFOR-it në Kosovë do të bëjë çmos për të siguruar lirinë e lëvizjes për të gjithë
image

Zjarr në Karadakun e Kumanovës

Në orët e pasdites së sotshme, në Malësinë e Karadakut të Kumanovës, respektivisht në pyjet afër Liqenit të Gllazhnjës ka shpërthyer një zjarr i madh ...
...më shumë
image

Parlamenti e zyrtarizoi, por s’e respekton

Parlamenti edhe pse e miratoi ligjin dhe më pas edhe ndryshimet e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe, as vetë nuk respekton vendimin. Zyrtazimi i gjuhës shqipe në parlament i është lënë “vullnetit të mirë” dhe për pasojë komunikimi me mediat, mbishkrimet edhe më tej mbeten vetëm në gjuhën maqedonase, ndërsa materialet e përkthyera në gjuhën shqipe nuk janë zyrtare pasi nuk përmbajnë edhe vulë ...
...më shumë
image

AP apelon për parandalim të torturës

Me rastin e Ditës ndërkombëtare për mbështetjen e viktimave nga tortura, Avokati i Popullit i Republikës së Maqedonisë apelon deri te të gjitha institucionet relevante ...
...më shumë
image

Mesatarisht vdesin nga 53 persona në ditë

Sipas të dhënave të Entit shtetëror të statistikave, vitin e kaluar rezulton të kenë vdekur mesatarisht mbi 53 persona në ditë, që do të thotë se gjatë gjithë vitit kanë vdekur 19.465 persona. Vitin e kaluar në top treshin e qyteteve me më shumë vdekje janë gjetur Shkupi, Manastiri dhe Kumanova, ndërsa tre komunat e kryeqytetit me më shumë vdekje kanë qenë Gazi Baba, Kisella Voda dhe Kaposhi. Komuna e Shkupit me më pak vdekje ka qenë ajo e Haraçinës ...
...më shumë
image

Në Tetovë, 365 përdorues të drogës

Në vitin 2012, janë dy femra përdoruese të drogës të cilët trajtohen te ne. Fatkeqësisht, krahas kësaj, në Tetovë është shumë i lartë numri i adoleshentëve që provojnë apo eksperimentojnë me drogë dhe pastaj nga kjo ata bëhen edhe përdorues të drogë....
...më shumë
image

Shqiptarët stagnojnë me ndërtimet

Vendbanimet shqiptare krahasuar me ato maqedonase ngecin për nga ndërtimi. Statistikat e ESHS tregojnë se firmat më së shumti kanë ndëtuar në rajonin e Shkupit, 470 objekte banesore, pason Pellagonia me 203 dhe rajoni i Vardarit me 182, kurse Pollogu me 60 dhe Rajoni e verilindor me 35 objekte ndërtimi e ku bëjnë pjesë Kumanova, Likova dhe Kriva Pallanka, janë dy rajone të banuar me shqiptarë e ku më sa paku ndërtohet...
...më shumë
image

Emri, Maqedonisë i duhet partner serioz në Athinë

Shkupi dëshiron që të ketë partner serioz në Athinë që të realizohen marrëdhëniet midis Maqedonisë dhe Greqisë dhe të gjendet zgjidhje për kontestin për emrin, ...
...më shumë
image

Zekolli: Instituti nuk është i imi dhe as i partive!

Pasi mori në dorë drejtimin e institucionit i cili prej themelimit nuk arriti të sistemonte pikat e tij më esenciale, drejtori i tretë, Shefqet Zekolli, pohon se punët janë vënë në binarë, por jo mjaftueshëm. Ai është i bindur se çdo gjë e ka një kufi. Gjithsesi, Instituti ndodhet thuajse në pikën e njëjtë problematike, ashtu si edhe një vit më parë. Pa ambiente permanente dhe me një sërë kërkesash të arkivuara nëpër ministritë adekuate...
...më shumë
image

Bashkëshorten e fsheh në bagazhin e veturës

Një shtetas shqiptar është kapur në përpjekjen që ta “kontrabandojë” bashkëshorten e fshehur në bagazhin e veturës, të dielën në vendkalimin Bogorodicë.Sipas Drejtorisë së doganave, ...
...më shumë
first back 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 next last gjthsej: 10966 | Tregohen: 7211 - 7220
OPINION
image

Muslims & Qafirs

Agim MEHMETI ...
...më shumë
image

PD ka humbur kredon morale

Andrea STEFANI...
...më shumë
image

Ra kjo vdekje e u pamë

H. Sulejman Rexhepi...
...më shumë
Arkivi
first first Gusht, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Arkivi sipas gazetareve