Hyrje | Aktuale

Aktuale

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjthsej: 11034 | Tregohen: 1 - 10
image

Shqetësimi i akademikëve

Akademikët vlerësojnë se Maqedonia edhe pas 16 viteve ka probleme të brendshme reale, si në aspektin politik po ashtu edhe atë ekonomik dhe se edhe në të ardhmen do të ballafaqohet me sfidën serioze të anëtarësimit në NATO dhe BE. Tani është koha që shteti së bashku me Akademinë e shkencave të krijojnë strategji të përgjithshme shoqërore dhe ekonomike, sepse vetëm kështu qartë do të definohej ardhmëria e Maqedonisë, thonë ata
image

Kryediplomatja e re e BE-së Mogerini e njeh Ballkanin

Vendosmërinë se dëshiron të ndihmojë në përparimin e Maqedonisë drejt BE-së, Mogerini e ka pohuar edhe gjatë vizitës së paradokohshme në Shkup, ku dha porosi të qartë se është i nevojshëm vullneti te Maqedonia, por edhe tek Greqia për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçarë...
...më shumë
image

Këshilli gjyqësor, katër vite me vetëm një shqiptar

Bazuar në statistikën e katër viteve të fundit, për nevojat e pasqyrimit të gjendjes faktike të përfaqësimit të drejtë të bashkësive etnike në institucionet shtetërore, Këshilli gjyqësor nga viti 2010 e këtej ka funksionuar vetëm me një shqiptarë të angazhuar në administratën e tij...
...më shumë
image

Sytë e shumicës rikthehen kah deputetet e “pavarura”

Katër deputetet femra të përjashtuara nga partitë e tyre bazë, do të rikthehen në qendër të vëmendjes, pasi së paku dy prej tyre do të nevojiten për sigurimin e shumicës së dyfishtë për të miratuar ndryshimet kushtetuese...
...më shumë
image

Jashari: Komsioni venecian do të deklarohet për ndryshimet kushtetuese më 9 shtator

Ministria e Drejtësisë ende nuk e ka marrë mendimin  e Komisionit venecian për ndryshimet kushtetuese. Qëndrimi  i ri, siç deklaroi sot në pres konferencë ministri ...
...më shumë
image

Ministri Neziri në shënimin e Ditës së minatorëve në Xhepçishtë të Tetovës

Ministri i Ekonomisë Bekim Neziri së bashku me kryetarin e Asociacionit të Maqedonisë për minatorë Nikollajço Nikollov sot ka marrë pjesë në solemnitet me rastin ...
...më shumë
image

Stuhia “Simeon” sot pasdite përfshinë Maqedoninë( UPDATE)

Sipas informacioneve te fundit, stuhia "Simeon" e ka goditur Kroacinë,Bosnje Hercegovinën dhe Malin e Zi dhe tashmë është drejtuar kah Serbia dhe Kosova ndërsa në orët e natës pritet ta godet edhe Maqedoninë.Ne Mal të Zi stuhia ka krijuar vërshime,ndërsa në Kroaci në disa vende ka rënë edhe borë në pikë të Verës...
...më shumë
image

"Gazda Nini": Nuk kam folur me Gruevskin për "Makedonska Banka"

Dëshmitari kyç në procesin gjyqësor mes kryeministrit Nikolla Gruevski dhe liderit të LSDM-së, Zoran Zaev e dha dëshminë e tij sot në Shkup. Dëshmitari Jovica ...
...më shumë
image

Shtajnmajer. Pa befasi për Maqedoninë në Samitin e NATO-s

Në samitin e NATO-s nuk pres befasi  në raport me pranimin e Maqedonisë në Aleancë, deklaroi shefi i diplomacisë gjermane Frank Valter Shtajnmajer, në forum ...
...më shumë
image

Filloi viti i ri shkollor 2014/2015, risi janë librat sipas programit të Kembrixhit

Ministri i Arsimit dhe Shkencës Abdilaqim Ademi u dëshiroi vit të ri shkollor të suksesshëm rreth 280.000 nxënësve të shkollave fillore dhe të mesme dhe ...
...më shumë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjthsej: 11034 | Tregohen: 1 - 10
OPINION
image

Britmat tona histerike?

Fadil LUSHI...
...më shumë
image

Profili psikologjik i shqiptarëve të sotëm

Në periudhën e sistemit komunist, shqiptarët kanë qenë konformistë të zellshëm dhe me natyrë të heshtur (gojëkyçur) në përgjithësi. Sot, në sistemin demokratik e të ekonomisë së tregut, elementë të tillë janë bërë latentë ose nuk kanë shfaqjen e dikurshme...
...më shumë
image

Danke Deutchland

Festim POLLOZHANI...
...më shumë
Arkivi
first first Shtator, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Arkivi sipas gazetareve