Hyrje | Aktuale | Ja profesionet më të paguara në vend

Ja profesionet më të paguara në vend

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Personeli mjekësor, informaticientët, administrata shtetërore dhe hotelierët mbeten profesionet më të paguara në vend. Nga 500 deri më 1000 euro e më shumë janë pagat mujore që marrin punonjësit e këtyre sferave

Shkup, 27 qershor - Të gjithë e dimë sa dhe prej ku përfitojmë, por shpesh mbi ne qëndron në ajër pyetja nëse në krahasim me profesionet e tjera, fitimi jonë është i madh ose i vogël. Prandaj, Enti Shtetëror i Statistikës ka bërë një raport preliminar ku ka prezantuar disa nga profesione aktuale në Maqedoni, me fitimin e tyre real.
Së pari për administratën shtetërore. Nëse jeni të punësuar në cilëndo prej institucioneve që janë pjesë e shtetit dhe të cilat normalisht paguhen nga buxheti, atëherë me siguri keni pagë mujore prej më shumë se 20 mijë denarëve. Para së gjithash, varet nga vendi i punës dhe nga koha, gjegjësisht vitet e stazhit. Në fillim të karrierës, në administratën shtetërore zakonisht marrin rrogë prej mesatarisht 12 deri në 15 mijë denarë. Me rritjen e obligimeve dhe viteve të kaluara në punë, fitohet 20 deri në 24 mijë denarë. Nëse jeni udhëheqës në ndonjë institucion, drejtor ose anëtar i organeve më të larta, rroga arrin mbi 30.000 denarë.
Më aktualët dhe më të kërkuarit për momentin në Maqedoni, janë informaticientët. Kur e fillojnë karrierën, zakonisht paguhen prej 200 deri në 300 euro, që më vonë - të ardhurat e tyre të rriten deri në 500 euro. Përparësia, të cilën ata e kanë është se lehtë mund të formojnë firmë me numër të vogël të të të punësuarve, janë të nevojshme vetëm kontaktet me subjektet e tjera juridike, me të cilët do të kishin bashkëpunuar. E tërë puna zakonisht përbëhet me punën në kompjuter, është lehtë të gjenden lokale përkatëse dhe me atë ata, të cilët formojnë kompani të re informatike që të vijnë deri tek të hyrat më të mëdha.
 
Inxhinierët elektro dhe teknik
Elektro-inxhinierët dhe inxhinierët e makinerisë gjithashtu janë profesione të kërkuara që për fillim paguhen me nga rreth 200 euro. Zakonisht, këta njerëz janë të punësuar në kompani më të mëdha, në të cilat vlerësohet mundi dhe avancimi i vazhdueshëm. Edhe pse vlerësohen si fakultete “të rënda”, avancimi dhe gjetja e vendit përkatës të punës për këto kuadro është më e rëndë. Avancimi sjell rrogë më të madhe, deri në 450 euro. Është e vështirë që kompanitë e pavarura, të reja dhe të vogla në këto fusha - të depërtojnë në treg, por nuk është e pamundur të mbijetojnë, sepse edhe një pjesë e këtyre kuadrove me lloj të këtillë të arsimit vendosen për një hap të tillë.
Inxhinierët e ndërtimtarisë dhe arkitektët janë profesione, të cilat për momentin përjetojnë ekspansion. Por, fakt është se çdoherë do të paraqitet nevoja për ndërtime të reja ose modifikim të të vjetrave. Gjithashtu, pjesa që i kushtohet interierit të brendshëm është fushë që tek ne tani ka filluar të zhvillohet. Për shkak të gjithë kësaj, këto profesione do të jenë të kërkuara një kohë të gjatë, por pak më vonë. Fitimi në të cilin mund të llogarisin këto kuadro nuk mund të definohet lehtë në ndonjë kornizë, por aspak nuk është e vogël. Megjithatë, të krijuarit e emrit, të punuarit me kualitet dhe mundësitë e klientëve, shumica e projekteve e definojnë fitimin, thuajse asnjëherë nuk është më e vogël se 1000 euro.
 
Mjekët mbeten të parët
Zejet e “bukura”, siç janë parukierët, makiazherët, stilistët, dizajnerët e modës e arrijnë ekspansionin e tyre, dhe mirë paguhet puna e tyre. Për fatin e tyre, nuk u mungon klientela në Maqedoni, por sërish emri dhe mënyra e tyre e punës e bën dallimin mes tyre. Kështu që ata, më të popullarizuarit kanë fitim të pastër prej 200 deri në 400 euro mesatarisht për vetëm një projekt, derisa të tjerët për shumën e njëjtë - duhet të punojnë tërë muajin. Megjithatë, edhe ata japin mund dhe prandaj ky fitim aspak nuk duhet të befasojë. Personeli mjekësor, pavarësisht nëse bëhet fjalë për mjekët, stomatologët, ose farmaceutët, fitojnë shumë. Fitimi i tyre mesatar është prej 1.000 deri në 3.000 euro, varësisht nga kualiteti i punës, numri i pacientëve dhe krijimi i brendit nga emri i tyre. Tek ne, në zhvillim e sipër është mjekësia private, ku mundi i këtyre profesionistëve vlerësohet edhe më shumë në të holla. Specialistët në fusha të caktuara, varësisht nga nevoja e atij kuadri, marrin paga edhe më të mëdha se sa të theksuarat më herët. Personat, të cilët janë në profesionet juridike dhe ekonomike, siç janë noterët, avokatët, përmbaruesit, kontabilistët, menaxherët, analistët, brokerët kanë fitime të mira mujore. Fitimi i tyre fillon me minimum 500 euro, por mund të arrijë shifra edhe më të mëdha. Këto profesione janë specifike sipas individualizmit që ata e kanë., me fitimin e pavazhdueshëm dhe jokonstant të njëjtë. Megjithatë, i vogël është numri i njerëzve të aftë të jenë bartës të këtyre funksioneve, ndërsa të gjithë të tjerët, të cilët janë pjesë e profesioneve juridike dhe ekonomike, ndërsa janë vetëm personel shoqërues, pagat i kanë mesatarisht prej 250 eurove.
 
Hotelierët para marketeve dhe tregjeve
Hoteleria, megjithatë e përjeton bumin e saj - vazhdimisht jemi nëpër kafiteri dhe dalim nëpër objekte hotelerie. Prandaj, fitimi i tyre është i madh. Vlerësimet thonë se pasi të mbulohen të gjitha harxhimet, pronarëve të objekteve hotelerike u mbesin nga rreth 2.500 euro fitim i pastër mujor. Kuptohet, numri është mesatare në nivel të shtetit, që do të thotë se ndokund fitimi është shumë më e lartë, ndërsa ndokund tjetër në shuarje të objekteve të hotelerisë. Minimarketet, të cilat zhvillohen në nivel të biznesit familjar mund të shuhen, por vetëm për shkak të punës së papërgjegjshme. Për ndryshe, sjellin fitim që një familje mesatare do të ishte e kënaqur dhe do t’i kishte mbuluar nevojat e tyre të tërësishme. Lë hapësirë për fitime edhe nga burime të tjera, ndërsa njëkohësisht paraqet mënyrë të realizohet fitim mesatar mujor prej 700 eurove.
Njerëzit, të cilët shesin në tregje realizojnë fitime prej 500 deri në 600 euro në muaj, por ajo asnjëherë nuk është e vazhdueshme dhe e sigurt. Plus asaj i shtohet edhe mundi i tërësishëm dhe puna që të vihet deri tek ajo, pastaj edhe udhëtimet e shpeshta dhe nervozat për shkak të plasmanit të pasiguruar të prodhimeve. Njerëzit të cilët e kanë bujqësinë si mjet ekzistimi më së shpeshti edhe në mënyrë familjare merren me të. (Z.V./KOHA)

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Pa mandat askush s’mund të bëjë marrëveshje
Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson se partitë politike duhet të bëjnë fillimisht marrëveshjen me popullin që pastaj të kenë legjitimitetin të bëjnë marrëveshje të tjera.  Sipas ...
image
Dëmtohen shtabet e BDI-së në Prilepit
Në fshatin Kantllari të Prilepit është shkatërruar tërësisht shtabi zgjedhor i BDI-së, duke iu thyer xhamat dhe duke u dëmtuar materialet promovuese të kësaj partie, ...
image
Kapen edhe 13 kilogramë marijuanë shqiptare
Në vendkalimin kufitar Tabanoc, Sektori për kontroll dhe hetime pranë Drejtorisë Doganore pengoi kontrabandimin e 13 kilogramëve marijuanë të cilësisë së lartë. Marijuaja e sekuestruar ...
image
E lëndon me thikë në fyt
Të dielën rreth orës 21.25 minuta në Spitalin Klinik të Tetovës është dërguar i riu me inicialet C.V., i lindur në vitin 1995 në fshatin ...
image
Për Pashkët te atë Spiroski
Me rastin e festës të Pashkëve Myftiu i Dibrës Ramazan Hasa vizitoi selinë e kishës ortodokse në Dibër, ku atit Bllagoja Spiroski ia uroi Pashkët. ...
image
BDI 16, PDSH 9, VMRO 62, LSDM 32 deputetë
VMRO-DPMNE-ja dhe kandidati i tyre për president Gjorge Ivanov udhëheqin para LSDM-së dhe kandidatit të tyre presidencial Stevo Pendarovski, theksojnë rezultatet nga sondazhi telefonik të ...
image
62 deputetë për të penguar qëllimet e BDI-së
Lideri i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski se të dielën, më 27 prill do të festojnë fitore të dyfishtë. Fitore të Gjorge Ivanovit për president të shtetit ...
image
Pendraovski shkon në Prishtinë
Kandidati për president të Maqedonisë, Stevo Pendarovski, do të vizitojë Prishtinën vetëm katër ditë para garës së balotazhit që do të përcaktojë nëse ai apo ...
image
Hoxha: RDK ka prioritet ligjin për UÇK-në
Në vazhdën e takimeve parazgjedhore të RDK-së në komunën e Kumanovës, Likovës dhe Studeniçanit u prezantua platforma zgjedhore nga Xhezair Shaqiri, Vesel Memdi, sekretari Izet ...
image
Foto e rrallë e Adem Jasharit
Një foto e rrallë po qarkullon nëpër imediat sociale në të cilin shihet heroi kombëtar Adem Jashari. Në këtë foto Adem Jashari shihet mbi një ...
image
BDI në Vrapçisht, PDSH në Kumanovë, RDK në Debresh
BDI në Vrapçisht, PDSH në Kumanovë, RDK në Debresh   Partitë politike sot e vazhdojnë fushatën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare  dhe për raundin e dytë të ...
image
Në kalatë e marijuanës, kamera e RAI-t futet në Lazarat (VIDEO)
Ndërsa emri i Lazaratit tani dihet nga të gjithë, edhe jashtë Shqipërisë, kamerat e shtetit fqinj, Italisë kanë mundur të futen në këtë fshat. Gazetari ...
image
Thaçi: Po përpilojnë lista si në kohën e Hitlerit
Partia Demokratike Shqiptare tubim mbajti në Zhelinë të Tetovës, ku para elektoratit u prezantua platforma politike dhe kandidatët për deputetë të njësisë zgjedhore gjashtë. Kryetari ...
image
“The Guardian”: Restoranti i shqiptarit më i miri në botë (Video)
Në faqen online të njërës prej gazetave më prestigjioze britanike, “The Guardian”, mund të haset një njoftim më tepër të formës këshilluese, i cili është ...
image
Gjermania “tregon muskujt” (VIDEO)
Pak kohë më parë në internet u bënë publike video me forcat dhe mjetet ushtarake të Rusisë. Më pas të tjera video u lancuan me ...
Next
Arkivi
first first Prill, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull