Fillimi | Aktuale | Një mësim nga Shqipëria

Një mësim nga Shqipëria

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Vendimi, i cili nuk irritoi shumicën absolute të popullsisë shqiptare në Shqipëri dhe nuk shkaktoi tensione ndëretnike, vjen në një kohë kur në Maqedoni mbizotërojnë edhe më tej paragjykimet dhe rezistencë ndaj realizimit të të drejtave të shqiptarëve, të cilët janë shumëfish në numër më të madh se sa maqedonasit në Shqipëri

Arben ZEQIRI/KOHA
Vendimi i Komisionit parlamentar të ligjeve në Shqipëri për emërtimin zyrtarë të komunës me shumicë maqedonase nga Liqenas në Pustec, ashtu siç kanë kërkuar banorët e kësaj komune, ka befasuar vendet fqinjë, ndër ta edhe opinionin në Maqedoni. Fakti që shumica e deputetëve nga radhët e Partisë Demokratike të kryeministrit Sali Berisha e propozoi dhe miratoi vendimin, ndërsa opozita socialiste e Edi Ramës nuk kontestoi përmbajtjen por vetëm periudhën, ka dëshmuar një pjekuri politike të shoqërisë dhe vetë shtetit shqiptarë, thonë analistët politik në Maqedoni. Vendimi i cili nuk irritoi shumicën absolute të popullsisë shqiptare në Shqipëri dhe nuk shkaktoi tensione ndëretnike, vjen në një kohë kur në Maqedoni mbizotërojnë edhe më tej paragjykimet dhe rezistenca ndaj realizimit të të drejtave të shqiptarëve, të cilët janë shumëfish në numër më të madh se sa maqedonasit në Shqipëri. Ndërkohë, edhe 12 vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, në Maqedoni mbeten edhe shumë vendbanime me emra sllavë të trashëguara nga ish-federata jugosllave, ndërsa edhe një vendim më i vogël për ndryshimin e emrave të rrugëve dhe shkollave ngjallë reagime dhe tensione te popullata maqedonase, ndërsa atyre ju paraprijnë reagime të vrullshme nga partitë maqedonase si ato në pushtet, ashtu edhe në opozitë. Një hap i tillë i shtetit dhe shoqërisë shqiptare, e cila nuk reagoi negativisht ndaj vendimit, është një shembull që duhet t’ju shërbejë të gjithë vendeve të rajonit se si duhet të sillen ndaj komuniteteve të tjera joshumicë në vendet e tyre , thonë analistët politik në Maqedoni. “Është për t’u përshëndetur një vendim i tillë, pasi vetë gjesti në vete është pozitiv dhe në drejtim të respektimit të pakicave që jetojnë në Shqipëri. Ky është një hap shumë i mirë dhe kuptohet se një hap i tillë i Republikës së Shqipërisë dhe kryeministri Berisha duhet t’ju shërbejë edhe vendeve të rajonit. Ky hap është një shtytje për thellimin e raporteve të mira mes vendeve dhe komuniteteve në rajon dhe shpresojmë që do ta ndjekin edhe shtetet e tjera”, thotë profesori Vllado Popovski, njëri nga përpiluesit e Marrëveshjes së Ohrit. Megjithatë, ai shprehet skeptik se guximi i shtetit dhe politikës shqiptare do të arrijë të efektuojë te shtetet fqinje të cilat duhet të ndjekin një hap të tillë. “Këtë qasje dhe këtë politikë duhet ta ndjekin edhe shtetet e tjera, por nuk besoj që do të ketë menjëherë efekt duke i ditur qëndrimet politike. Kemi një Greqi e cila nuk pranon asnjë etnitet pakicë, ndërsa njeh vetëm një pakicë religjioze, atë të myslimanëve, ndërsa dihet se në Greqi jetojnë edhe shqiptarë, maqedonas dhe etnitete të tjera. Kemi edhe një Bullgari e cila të paktën ndaj çështjes maqedonase ka qëndrim të ngurtë, por ne përsëri shpresojmë se shembulli i Shqipërisë do të ketë ndikim edhe atje, ashtu si edhe në Serbi, Rumani dhe vendet e tjera të Ballkanit që ende kanë paragjykime dhe janë të ngurta sa u përket komuniteteve joshumicë”, thotë Popovski. Analistët shqiptarë në Maqedoni thonë se një hap i këtillë i elitës politike në Shqipëri ka kaluar të gjitha kufijtë e tolerancës dhe është një shembull që nuk presin ta ndjek asnjë shtet tjetër në rajon, madje as Maqedonia. Edhe pse ata vlerësojnë se  në fjalorin e gjuhës zyrtare shqipe nuk duhet lejuar të hyjë një term maqedonas dhe se do të mjaftonte që kjo t’u jepej si e drejtë vetëm minoritetit maqedonas, megjithatë ky vendim thonë ata, flet se shqiptarët nuk kanë fobi, paragjykime dhe stereotipe ndaj minoriteteve dhe janë të gatshëm të tolerojnë edhe përtej kufijve të tolerancës së parë ndonjëherë. “Kjo mënyrë e zgjidhjes së kësaj çështje mendoj që nuk do të pranohet, jo në Maqedoni por në asnjë vend tjetër. Shqipëria si duket do të jetë një shembull ‘sui generis’ në këtë drejtim. Kjo në fakt flet edhe për një çështje tjetër, se sa shqiptarët nuk kanë fobi ndaj të tjerëve, do të thotë nuk kanë paragjykime, nuk kanë urrejtje, dhe siç duket në një situatë të këtillë shkohet edhe aq larg në skajshmëri, që mund të jetë në dëm të gjuhës shqipe. Toponimia shqipe nuk e njeh akronimin Pustec, përkundrazi ka akronim tjetër. Unë jam dakord që banorëve të atij vendbanimi që mos t’ju imponohet, siç ka qenë këtu praktika, që në gjuhën e tyre të përdorin akronomin e toponimit shqip, por të futet në fjalorin shqiptarë mendoj që nuk është në rregull. Tek ne në Maqedoni kemi problem krejt tjetër, nuk bëhet fjalë që ne t’ua imponojmë të tjerëve toponimin shqip, përkundrazi maqedonasit na imponojnë neve”, deklaroi analisti Naser Ziberi. Një vendim i tillë, shton më tej ai, vjen në një situatë kur nuk ekziston asnjë dokument ndërkombëtarë që e imponon këtë çështje. Vendimi për emërtimin zyrtarë të Komunës së Liqenasit në Pustec, duhet të miratohet edhe në seancë plenare në Parlamentin e Shqipërisë. 

Votoni këtë tekst
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Maqedoni-Kosovë me letërnjoftime, Poposki në Prishtinë
Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Poposki, të hënën do të udhëtojë për vizitë zyrtare në Kosovë, ku me homologun kosovar Hashim Thaçi do të...
image
Ahmeti: Zgjedhje më 24 prill, ashtu jemi dakorduar
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, nga tubimi me aktivistët partiak në Tetovë ka përsëritur qëndrimin se zgjedhjet duhet të mbahen më 24...
image
Njësia 6 dhe 3 presin partitë
Për tejkalimin e plus 5 përqindëshit në Njësinë e 6 dhe minus 5 përqindëshit në Njësinë e 3-të, KSHZ thotë se që para një muaji ka dërguar të dhënat deri te Ministria e Drejtësisë, por kjo e fundit ende nuk ka mbledhur Grupin e punës nga të deleguarit e katër partive për ta diskutuar dhe mënjanuar këtë problematikë...
image
S'ka rrezik për kulturat bujqësore
Periudha prej një jave me temperatura kaq të larta për këtë periudhë është shumë e shkurtër për të pasur çfarëdo ndikimi negativ në vegjetacionin e kulturave bujqësore. Edhe te pemët nuk ka rrezik sepse duhet një periudhë më e gjatë me diel për të filluar vegjetimi ...
image
ESHS i bën llogaritë pa shqiptarët
Përqindja e shqiptarëve jo vetëm në qendrën e institucionit në Shkup, por edhe në zyrat rajonale mbetet e vogël. Sipas ndryshimeve të bëra deri në fund të vitit të kaluar, me punësimin e më shumë se 40 punonjësve maqedonas, numri i përgjithshëm i shqiptarëve mbetet 48, ndërsa i maqedonasve mbi 350. Përveçse asnjë shqiptar nuk është pozicionuar në ndonjë post drejtues, ka njësi të tilla ku numri i shqiptarëve është zero...
image
Jo koalicion parazgjedhor me LSDM-në
Përfaqësues të RDK-së dhe LR-PDSH kanë mohuar që në takimin e fundit me Zaevin të jetë biseduar për koalicionim parazgjedhore, ndërkohë që Ademi i LSDM-së nuk e fsheh "dëshirën" për një koalicionim ndëretnik, për siç thotë ai, "për jetë kualitative dhe me dinjitet, për shtet juridik, për media të lira..."...
image
S'kemi kapacitet për regjistrim adekuat të refugjatëve
"Greqia mund ta bëjnë fotografimin, regjistrimin e shenjave të gishtërinjve të emigrantëve, duke i pajisur me dokumentacionin përkatës, me të cilin ata do ta kenë më të lehtë rrugën drejt Evropës. E them me shumë përgjegjësi së Maqedonia nuk disponon me një kapacitet të tillë", thotë Jasmin Rexhepi nga organizata humanitare "Legis"...
image
Ikja e trurit, ende asnjë hulumtim përkatës
Zyrtarisht nuk duhet ende se sa është numri i të rinjve që kanë lëshuar Maqedoninë në dekadën e fundit, sa prej tyre janë me arsim të lartë, cilat janë arsyet dhe në cilat rajone është më e theksuar dukuria e "ikjes së trurit". Dihet vetëm se 37 për qind e atyre që presin punë janë të rinj dhe se nuk ka ende një analizë të detajuar se për çfarë kuadrosh ka nevojë tregut i punës në Maqedoni. KSHZ ka pohuar se numri i të shpërngulurve nga Maqedonia është mbi 78.000 persona, por nuk ka të dhëna për moshën e tyre...
image
Veljanovski: Zgjedhjet mund të shtyhen me marrëveshje të re
Kryetari i Parlamentit, Trajko Veljanovski në një intervistë për Zërin e Amerikës, duke folur për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare deklaroi se kur katër...
image
Gruevski: Nuk ushqejmë irredentizëm, duam zgjidhjen e emrit
Ish-kryeministri Nikolla Gruevski në një intervistë për gazetën greke “To Vima” ka mohuar se ndaj Greqisë ushqehen ndjenja irredentizmi. Sipas gazetës, kjo është intervista e...
image
Defterët e Perandorisë i citojmë nga maqedonishtja
Arkivat e Maqedonisë janë të pasura me dokumentacion në gjuhën e vjetër osmane. Një pjesë e tyre janë të përkthyera në gjuhën maqedonase, mirëpo jo edhe në gjuhën shqipe. Kjo, sikurse tregon zëvendësdrejtori Qerim Lita, është një hedikep, pasi defterët e Perandorisë citohen sikurse janë të përkthyera në maqedonisht. Edhe për historianin Myzafer Bislimi, zëvendësdrejtor në Institutin Nacional të Historisë, mungesa e osmanologëve shqiptarë është problem tepër i madh ...
image
Shpallje për punësim të 125 ushtarëve profesionistë në ARM
Ministria e Mbrojtjes sot ka publikuar shpallje për punësimin e 125 ushtarëve profesionistë në Armatën e Republikës së Maqedonisë. Siç inofmrojnë nga Ministria, procesi i selektimit...
image
Delegacion i BDI-së për vizitë në Shtabin komunal të Krushevës dhe Dollnenit
Një delegacion i BDI-së i kryesuar nga zëvendëskryeministri Musa Xhaferri, deputetët Ramis Merko, Vjollca M. Nuredini dhe Musa Ibrahimi si dhe funksionarë tjerë partiak gjatë...
image
Van Haute: Nuk është mirë të kopjohet ligji për mediat nga vendet evropiane
Ndërmjetësuesi në bisedimet për rregullimin e mediave, Piter Van Haute, fton partitë politike që të arrihet sa më shpejtë që është e mundur një kompromis...
image
Pa ndërkombëtarët, takim as me dreqin
"Nuk duhet të mbahet asnjë takim as me Zaevin dhe as me dreqër të tjerë, pa një kontratë të fuqishme politike të garantuar nga faktori ndërkombëtar", thotë Shpëtim Pollozhani lidhur me takimin e një dite më parë të LR-PDSH dhe RDK-së me Zaevin. Ai shprehet se vetëm me bashkimin e tre partive jashtëparlamentare shqiptare mundet të fillojë ndonjë ndryshim në skenën politike në vend...
Next
Arkivi
first first Shkurt, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag