Hyrje | Aktuale | Flamuri i Maqedonisë hiqet nga ‘NEWBORN’

Flamuri i Maqedonisë hiqet nga ‘NEWBORN’

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Zhvillimet e fundit në Maqedoni, përkatësisht dhuna ndaj të rinjve shqiptarë nga ekstremistë maqedonas, ka shtyrë disa qytetarë ta fshijnë flamurin e Maqedonisë nga obelisku i pavarësisë “NEWBORN”, raporton Telegrafi. Në disa video qe kanë qarkulluar në internet, janë parë një grup tifozësh që fshijnë flamurin e Maqedonisë në shenjë proteste për dhunën e ushtruar ndaj shqiptarëve në Maqedoni. Kjo është konfirmuar edhe nga ideatori i këtij monumenti, Fisnik Ismaili i cili përmes Facebook-ut ka konfirmuar se flamuri i Maqedonisë është hequr nga NEWBORN. Ky i fundit i ka sugjeruar Hajredin Kuçit të punojë më shumë për bashkëkombësit në Luginë e në Maqedoni. “I nderuemi Zavendës-Kryeministër, sa lodhesh tuj u brengosë se a po i shlyen dikush flamujt, apo jo, nisja lodhu për bashkëkombasit e tu në Shkup edhe Luginë (se për këta në Mitrovicë për çdo ditë po ta përkujtojmë). Nuk mjafton veç nji deklaratë e lodhët e Ministrisë së Punëve të Jashtme, e cila, si zakonisht, e "dënon" dhunën me dy paragrafa tekst, pa ndërmarrë asgjë konkrete”, ka thënë Ismajli. (Telegrafi)

Vlerëso tekstin
4.33

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Shënohet Dita kombëtare e arsimit turk
Gostivar, 21 dhjetor – Dita kombëtare e arsimit turk u shënua me ndarjen e mirënjohjeve për mësuesit e pensionuar të komunitetit turk në Gostivar. Organizimi ...
image
Miqtë dhe familjarët përkujtojnë Fisnik Markun
Shkup, 21 dhjetor –Është mbajtur (të shtunën në ambientet e Panairit të Shkupit) mbledhja komemorative kushtuar Fisnik Markut që ndërroi jetë më 12 korrik të ...
image
Brengos cilësia
Sipas banorëve vendas, prodhuesit e duhanit edhe cilësia e sivjetme e duhanit është më e dobët si pasojë e kushteve atmosferike që mbretëruan këtë vit, kur kishte shumë shira dhe kjo është e dëmshme për llojin e duhanit që po prodhojnë bujqit nga Pellagonia...
image
Të punësuarit në “Proaqua” pa sigurim shëndetësor
Strugë, 21 dhjetor - Të punësuarit në Ndërmarrjen ndërkomunale “Proaqua” në Strugë sërish kanë ngritur shqetësimin se prej kohësh nuk mund të shfrytëzojnë sigurimin shëndetësor ...
image
Studentët e fizioterapisë trajnohen në Tiranë
Dibër, 21 dhjetor - Studentët e Fakultetit të Mjekësisë, dega fizioterapi pranë USHT-së – Dibër, të cilët janë aktivistë të shoqatave që ndihmojë personat me ...
image
Blegtorët shqiptarë me shumë halle
Manastir, 21 dhjetor - Punësimi i shqiptarëve të Manastirit nëpër institucionet dhe organizatat të ndryshme vazhdimisht ka qenë “Thembër e Akilit”, siç është edhe sot ...
image
Problem, numri i vogël i pacientëve
Banorët e fshatit fillimisht duhet të udhëtojnë deri në fshatin më të afërm, Shipkovicë, për të marrë shërbime mjekësore, kurse më pas udhëtojnë edhe në Tetovë. Kjo për këta banorë është dyfish harxhime dhe humbje kohe, sidomos në rastet më të rënda kur duhet të jepet ndihma mjekësore në vend...
image
Kërkesa edhe për pesë radiotelevizione të reja
Dy kërkesa janë nga Prilepi dhe Manastiri, me skemë programore në gjuhën maqedonase dhe tre kërkesa të tjera janë për në qytetin e Gostivarit, Tetovës dhe Shkupit, që do të emitojnë program në gjuhën shqipe...
image
Studentët e teologjisë vetëm teologë
“Të përfundojmë një herë me ndryshimet e propozuara në arsimin e larët dhe menjëherë pas kësaj do të merremi edhe me Fakultete Teologjike”, paralajmëron ministri Ademi. Sipas tij, ata që do të studiojnë në FSHI dhe FKO do të mund të merren vetëm me punët e fesë, kurse ata që dëshirojnë të ndërrojnë profesion do të duhet të kalojnë mekanizmat e kualifikimeve dhe aftësimeve përkatëse ...
image
Qeveria shpreson tek Siriza për kompromis
Jozyrtarisht, burime brenda Qeverisë në Shkup njoftojnë se kanë lindur shpresat se kriza politike në Greqi do të shkaktojë zgjedhje të parakohshme atje prej ku do të dalë një Qeveri majtiste e drejtuar nga e majta ekstreme Siriza. Kjo shihet si shpresë edhe për zgjidhjen e kontestit të emrit, megjithëse analistët sigurojnë se si partitë e djathta edhe ato të majta greke kanë një qëndrim të njëjtë për Maqedoninë. Me Siriza-n në Qeveri, thonë analistët, mund të lehtësohet vetëm komunikimi dhe asgjë më shumë...
image
Edhe pa ligje të reja, mësimdhënësit japin provime shtetërore
Aftësimi profesional, që synohet me Akademinë e Mësueseve, për Vllado Timovskin e FKO-së hap dilemën e përsëritjes së shkollimit. Ndërkaq, Sllavica Veleva - dekane e FBK-së, vëren se studentët edhe ashtu kalojë nëpër filtrat që tani propozohen si të reja. Studentët e programeve mësimore bëjnë praktikë në vitin e katër, ndërsa japin edhe provim pranues para se të marrin vendimet e punës ...
image
Terren i ri sportiv në SH.F. "Imri Elezi"
Shkup, 22 dhjetor 2014 (МИА) - Duke е pasur parasysh faktin që sporti dhe zhvillimi i tij paraqesin një ndër aktivitetet kryesore të cilat Komuna ...
image
Duraku: Xhaferi po nënçmon Likovën dhe Kumanovën
Shkup, 22 dhjetor - Nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, njëherësh kryetari i Komunës së Likovës, Sadulla Duraku ka akuzuar pa doreza ndaj zëvendëskryeministrit për ...
image
Ademi takoi ambasadorin e Zvicrës, Lazaroto
Ministri për Arsim dhe Shkencë, Abdilaqim Ademi të hënën u takua me ambasadorin e Zvicrës në Republikën e Maqedonisë, Stefano Lazaroto. Siç thuhet në kumtesë, ...
image
Aktorët në mesin e protestuesve
Në mesin e protestuesve të protestave të sotme kundër ligjit për honorarë ishin edhe aktorët tanë të famshëm Sefedin Nuredini dhe Bajrush Mjaku. ...
Next
Arkivi
first first Dhjetor, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull