Hyrje | Aktuale | Flamuri i Maqedonisë hiqet nga ‘NEWBORN’

Flamuri i Maqedonisë hiqet nga ‘NEWBORN’

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Zhvillimet e fundit në Maqedoni, përkatësisht dhuna ndaj të rinjve shqiptarë nga ekstremistë maqedonas, ka shtyrë disa qytetarë ta fshijnë flamurin e Maqedonisë nga obelisku i pavarësisë “NEWBORN”, raporton Telegrafi. Në disa video qe kanë qarkulluar në internet, janë parë një grup tifozësh që fshijnë flamurin e Maqedonisë në shenjë proteste për dhunën e ushtruar ndaj shqiptarëve në Maqedoni. Kjo është konfirmuar edhe nga ideatori i këtij monumenti, Fisnik Ismaili i cili përmes Facebook-ut ka konfirmuar se flamuri i Maqedonisë është hequr nga NEWBORN. Ky i fundit i ka sugjeruar Hajredin Kuçit të punojë më shumë për bashkëkombësit në Luginë e në Maqedoni. “I nderuemi Zavendës-Kryeministër, sa lodhesh tuj u brengosë se a po i shlyen dikush flamujt, apo jo, nisja lodhu për bashkëkombasit e tu në Shkup edhe Luginë (se për këta në Mitrovicë për çdo ditë po ta përkujtojmë). Nuk mjafton veç nji deklaratë e lodhët e Ministrisë së Punëve të Jashtme, e cila, si zakonisht, e "dënon" dhunën me dy paragrafa tekst, pa ndërmarrë asgjë konkrete”, ka thënë Ismajli. (Telegrafi)

Vlerëso tekstin
4.33

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Mbi 2000 fëmijë ditën e kalojnë në rrugë
Të dhënat e SOS telefonit për fëmijë dhe të rinj tregojnë se prej 408 fëmijëve viktima potencial, 62 fëmijë kanë qenë viktima të dhunës në familje. Numri më i madh i fëmijëve viktima të dhunës familjare kanë të bëjnë me dhunën psikike dhe fizike dhe pakujdesi ndaj fëmijës. Ndërkohë, më shumë se 2000 fëmijë në Maqedoni ditën e kalojnë në rrugë në kushte substandarde, duke jetuar nën qiell të hapur, pa kujdes prindëror...
image
Tre variante për lejen e lindjes
Leja e lindjes mund të paguhet nga kompania ose jo, në rast se ajo ka më pak se pesë të punësuar, por edhe nga Fondi i Sigurimit Shëndetësor. Janë këto tre variante që po shqyrtohen në Qeveri, të cilat do të rregullojnë kornizën ligjore të mënyrës së pagimit dhe shfrytëzimit të lejes së shtatzënisë. Kundër tyre janë jo vetëm sektori i biznesit, por edhe aktivistët për të drejtat e gruas ...
image
Boshkovski edhe një dekadë në qeli
Ish kreu i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Lube Boshkovski, do të kalojë në burg një dekadë. Kështu ka vendosur Trupi gjykues i Gjykatës Penale ...
image
Edhe Maqedonia kërcënohet me embargo
Maqedonisë i është dhënë afat nga Rusia që deri më 24 nëntor të dëshmojë se mallrat e eksportuara atje janë vendore dhe nuk kanë prejardhje nga Bashkimi Evropian ...
image
Maqedonia të jetë syçelë ndaj tendencave ruse
Rusia ka shfaqur hapur apetitet për të rritur ndikimin e saj në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe rrjedhimisht - për të penguar integrimin, veprim ky që ka shqetësuar Gjermaninë, e cila ka marrë primatin në rajon pas koncentrimit të SHBA-ve drejt Lindjes. Edhe pse nuk përmendet në planet ruse, analistët thonë se edhe Maqedonia është në fokusin e Moskës, ndërsa kërkojnë nga Qeveria që t’i përgjigjet më qartë tendencës ruse për të penguar integrimin e rajonit në BE dhe NATO...
image
Shqiptarët nuk ia dinë vlerën arsimit joformal
“Jetojmë në një kohë kur dijet dhe shkathtësitë duhet të jenë të certifikuara për t’i mbijetuar tregut të punës”, shprehet drejtoresha e QARR-së, Lindita Qazimi, ndërsa kërkon prej komunave shqiptare të jenë më vigjilente në shfrytëzimin e mundësive për kualifikimin e personave pa përgatitje profesionale. Certifikata përkatëse, jo vetëm që hap dyert e punësimit, por edhe mundësitë e marrjes së kredive për biznese të vogla...
image
Gruevski në UEJL: Qëllimi është që të kemi gjenerata të reja me njohuri më të fuqishme
Do të dëgjohen të gjitha mendimet për vlerësimin e studentëve. Qëllimi është që të kemi gjenerata të reja me njohuri më të fuqishme, deklaroi sot ...
image
Stambolli aviodestinacioni më i përdorur për qytetarët e Maqedonisë
Numri i udhëtarëve në aeroportet e Maqedonisë në tetor shënoi rritje për 19,8 për qind. Sipas informacioneve të Ministrisë  së Transportit dhe Lidhjeve, në tetor ...
image
Wohlers:Ndarja etnike rrezikon Maqedoninë
Ambasadori amerikan në Shkup, Paul Wohlers tha se ndarja e madhe etnike mes dy etnive më të mëdha në vend, shqiptarëve dhe maqedonasve mund ta ...
image
Besimi takon përfaqësuesit e odave ekonomike
Energjia të orientohet drejt zbatimit edhe më intensiv të reformave. Siguria juridike, konsultimi i kompanive gjatë miratimit të ligjeve të reja dhe ndryshimit të atyre ...
image
Rrahje mes nxënësve në Shkup dhe Tetovë
Disa minoren dje fizikisht janë rrahur në Tearcë të Tetovës dhe në Shkup. Siç informon MPB-ja, një nxënës 11-vjeçar në oborrin e SHF “Kiril Pejçinoviq” ...
image
Kryetari i BDI-së, Ahmeti priti ambasadorin kinez në vend, Zhenshun
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, sot ka pritur në takim pune në selinë e partisë në Tetovë, ambasadorin e ri të Kinës ...
image
Gjashtë shtetase të huaja kanë punuar si këngëtare dhe valltare
Në aksionin e mbrëmshëm të policisë së Gostivarit për zbulimin e personave me qëndrim dhe punë të parregulluar në vend, në fshatin Çegran janë zbuluar ...
image
Naumovski ia dorëzoi letrat kredenciale Obamës
Ambasadori i sapoemëruar i Republikës së Maqedonisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vasko Naumovski dje në Shtëpinë e Bardhë u takua me presidentin e ...
image
Dymbëdhjet të lënduar në aksidente në Shkup
Një këmbësor është lënduar rëndë, ndërsa katër shoferë dhe shtatë bashkëudhëtarë kanë marrë lëndime të lehta trupore në aksidente të komunikacionit, që kanë ndodhur gjatë ...
Next
Arkivi
first first Nentor, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull