Fillimi | Aktuale | Adem Jashari ngritët në Radushë

Adem Jashari ngritët në Radushë

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Shtatorja e heroit kombëtar Adem Jashari është vendosur të enjten në fshatin Radushë të Shkupit, në prani të familjarëve të komandantit legjendar dhe përfaqësuesve të BDI-së.

Shkup, 18 Nëntor - Shtatorja e heroit të madh kombëtar, Adem Jashari, tw dielën wshtw inauguruar në fshatin Radushë të Shkupit, në prezencë të një numri të madh tw qytetarëve, të cilët ishin pjesë e një manifestimi madhështor që u shoqërua edhe me program artistik. Të pranishëm në këtë manifestim ishin edhe pjesëtarë të familjes Jashari nga Drenica, si dhe funksionarë të lartë të partisë shqiptare në pushtet, Bashkimit Demokratik për Integrim të kryesuar nga Ali Ahmeti, si dhe mysafirw nga trevta tjera shqiptare. 

Kryetari i këshillit organizativ, Rafiz Haliti, heroin kombëtarë Adem Jashari e cilësoi si gurrëthemel të pavarësisë së Kosovës, lufta e drejtë e të cilit, shtoi më tej ai, alarmoi për gjendjen e rëndë të shqiptarëve asokohe të okupuar. “Ky rajon për herë të parë vendos një shtatore të simbolit të sakrificës për liri, të simbolit të rezistencës që riktheu dinjitetin dhe krenarinë e kombit tonë. Ai mobilizoi shqiptarët nga të gjitha anët e globit për një ideal, gjaku i tij dhe amaneti i tij e rreshtoi një komb të tërë në një emblemë të vetme, në një qëllim të vetëm për liri, unitet, dinjitet dhe krenari”, tha Haliti. 

Vendosja e shtatores së Adem Jasharit në Radushë, të dielën, koincidoi me ditëlindjen e nipit të heroit, Murat Jashari, i cili me këtë rast tha se kjo ishte dhurata më e shtrenjtë për të gjatë gjithë viteve të jetës së tij. “Adem Jashari nuk ishte vetëm një luftëtarë dhe një vizionarë i luftës, ai ishte dhe një familjarë i mirë, ishte ai i cili dinte të jepte dashuri edhe fëmijëve të tij, por edhe të tjerëve. Unë, njëri prej pjesëtarëve të asaj familje që pata fatin të rritem me të dhe ta kem prind edukativ, për mua nuk ka pasur dhe nuk do të ketë dhuratë më të mirë se sa zbulimi i shtatores së tij sot në Radushën heroike”, u shpreh Murat Jashari. 

Fjalim rasti mbajti edhe kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i cili tha se komandanti legjendar Adem Jashari, nuk ju takon vetëm shqiptarëve, por është nder për të gjitha kombet që jetojnë në Ballkan. Ahmeti në fjalimin e tij vuri theksin e veçantë në sakrificën e familjes Jashari, e cila u sakrifikua thuajse e tëra, që paraqet një shembull unik të rezistencës në mbarë rajonin. “Adem Jashari nuk u takon vetëm shqiptarëve por duhet të jetë nderë i gjithë kombeve të Ballkanit që të ngritin përmendore për Adem Jasharin, sepse as Evropa e as Bota nuk kanë ndonjë rast të tillë, që i tëri të shkrihet dhe të prek ndërgjegjen e të gjithëve.  U dashtë 100 vjet rrugëtim që hija e tij të zbres në këto shkrepa. Legjendat, zanat nga shkrepat zbresin dhe vendosen në lugina për të kuvenduar për punë të mëtutjeshme, që ne të gjithëve na presin. Ky është amaneti dhe Adem Jashari legjendë e gjallë me porosi vendoset mu në këtë luginë”, tha Ahmeti. Vendosja e shtatores së heroit kombëtar Adem Jashari në fshatin Radushë të Shkupit, ishte aktivitet në kuadër të shënimit të 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së shtetit shqiptar. Të pranishmëve në manifestim iu drejtua edhe Fazli Veliu, kryetar i Shoqatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe figura të tjera të ish UÇK-së dhe të jetës politike. 

Manifestimi u shoqërua edhe me program muzikor. Një këngë kënduar heroit Adem Jashari këndoi edhe këngëtarja e mirënjohur kosovare, Shkurte Fejza, ndërsa me pikë artistikë u paraqitën edhe artisë të tjerë shqiptar. (A.Z)

 

 

Votoni këtë tekst
2.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Vidhet stoli ari nga një shtëpi në Rzhaniçin
Një autor i panjohur dje ka kryer vjedhje në një shtëpi në fshatin Rzhaniçin të Shkupit, me ç'rast ka vjedhur ar dhe sende të tjera,...
image
Djali i mërgimtarit dibran, kandidat për prefekt në SHBA
Djali i një mërgimtari dibran në SHBA, është kandidat serioz për prefekt të qytetit Simot në shtetin Konektikat, nga radhët e republikanëve. Bëhet fjalë për...
image
Deskoska nënkryetare e Parlamentit
Renata Trenevska Deskoska është propozimi i LSDM-së për nënkryetare të Parlamentit, kumtoi në konferencë për shtyp koordinuesi i grupit të deputetëve, Goran Sugarevski. Deputeti Goran...
image
Pranohen 31 ushtarë profesional shqiptarë
Tridhjetë e një ushtar profesional shqiptar nga gjithsej 125 kandidatë janë pranuar në konkursin e fundit të Ministrisë së Mbrojtjes për pranimin e ushtarëve profesional....
image
Durimi i dhimbjes
Ahmeti me familjen ka jetuar njëzet vjet në shtëpinë e rrënuar dhe ka katër vite që kanë bërë një hyrje tjetër. Shtëpia ku ishin vendosur nuk kishte pamjen e një shtëpie të re. Muret e arnuara nga dora e tij, një dhomë e vetme sa për të futur kokën, një pjesë tjetër ku mëngjeseve të hershme lanin fytyrën me ibrik...
image
Maqedonia do përballet me krizë uji nga 2040-ta
Në radhitjen e 33 vendeve që do të përballen me mungesë të ujit në dekadat e ardhshme, Maqedonia është renditur në vendin e 17-të, menjëherë pas vendeve me rrezik ekstrem nga Lindja e Mesme. Prej vendeve evropiane, vetëm Maqedonia me notë 4.70 ndodhet afër notimit me 5.00, e që përfshinë vendet me nevoja të larta, kurse më poshtë ndodhen edhe Turqia dhe Greqia...
image
Çerdhja, e ngushtë për t'i pranuar të gjithë
Në këtë çerdhe e cila ka kushte shumë të mira dhe konsiderohet si një ndër çerdhet më të mira në vend, paralelisht me aktivitete ditore, realizohen edhe shumë projekte në interes të fëmijëve...
image
Maqedonia dhe Somalia, shtetet e vetme që nuk e dinë numrin e banorëve!
Maqedonia dhe Somalia janë shtet e vetme në botë, të cilët më tepër se dhjetë vite nuk e kanë mbajtur regjistrimin. Megjithatë, ndryshe nga Maqedonia, Somalia një gjë të tillë e ka paralajmëruar për vitin e ardhshëm...
image
Kulla e harruar e "Begut"
Konstruksioni i kullës përbëhet prej një ndërtimi katër anësh, në tre kate të cilët në brendi kanë qenë të lidhura me shkallë gurrash. Si material për ndërtimin e saj, sipas të dhënave me të cilat disponon Shehapi ka qenë i përdorur guri i gdhendur, ndërsa pjesa më e lartë ka qenë e ndërtuar me tulla...
image
Shtatori, muaji i ligjeve të reja
Ligji për ndërprerjen e lustrimit, Ligji për zonat industriale dhe ai për ndërtim nga dita e martë kanë hyrë në fuqi, kurse brenda muajit fuqizohen edhe 9 ligje të reja që më herët janë miratuar nga Parlamenti ...
image
Rruga Shkup-Bllacë prioritet deri në 2020-tën
Megjithëse për ndërtimin e rrugës Shkup-Bllacë në Samitin e Vjenës nuk u përmend dedikimi i mjeteve, nga Ministria e Ekonomisë theksojnë se ky aks u identifikua si prioritet për ndërtim deri në vitin 2020. Nga fondi prej 600 milionë eurove për Ballkanin, Maqedonisë do t'i financohen dy projekte: linja e interkonjeksionit Manastir-Elbasan dhe lidhja hekurudhore ndërmjet Maqedonisë, Kosovës dhe Serbisë...
image
ASHAM nis dialogun Lindje-Perëndim
Sesi mund të vendoset dialogu mes shkencës dhe religjionit, apo edhe sesi mund të niset dialogu në përgjithësi, ishin ndër pikat kryesore që po trajton konferenca e parë ndërkombëtare që po organizohet nga ASHAM. Se cilat janë pasojat e injorimit të shkencës, akademiku Kambovski i ka ilustruar me situatën në Maqedoni, ku dialogu i nisur mes partive politike është kthyer në një marrëveshje mes grupeve partiake që përjashton segmentet e tjera të shoqërisë ...
image
Me ditë të tëra pa pikë uji
Qytetarët, të cilët jetojnë në rrugët "Mendeleva" e "Ordan Çopella" të Gazi Babës, pothuajse gjatë gjithë verës kanë pasur probleme me furnizimin me ujin, ndërkaq situata javën e fundit është vështirësuar dukshëm. Situata ka ardhur deri aty sa nëpër shtëpitë e këtyre lagjeve problem paraqet mirëmbajtja e higjienës. Mungesë uji ka edhe në Hasanbeg, si dhe në Fushë Topanë, Xhon Kenedi dhe Dizhon...
image
Sallë e re sporti në Tetovë
Urim HASIPI Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi, së bashku me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti si dhe kryetarja e Komunës së...
image
Gjykata çmonton "bombat", LSDM shpreson te Prokurori special
"Vendimi i mbrëmshëm i Gjykatës themelore 1 të Shkupit është antiligjor. Gjyqi nuk ka të drejtë të procedojë me kërkesën e Gruevskit dhe të tjerëve për ndarjen e dëshmive në këtë fazë të procedurës gjyqësore. Gjykata më e lartë obligohet të nxjerrë vendim që të anulojë vendimet antiligjore të gjykatësit të procedurës paraprake. Gjykatësi që pengon drejtësinë duke ndihmuar të akuzuarin për vepër penale të krimit të organizuar, sipas praktikës gjyqësore, do të dënohet njëjtë si i akuzuari", ka deklaruar Spasovki në Klubin e Deputetëve pikërisht në kohën kur Grupi punues po zhvillonte negociata për Prokurorin Special ...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag