Fillimi | Aktuale | Nxënësit shqiptarë tejkalojnë 35 përqindëshin

Nxënësit shqiptarë tejkalojnë 35 përqindëshin

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Të dhënat që MASH ka përdorur zyrtarisht vetëm gjashtë muaj më parë tregojnë se 34.8 për qind e gjeneratës së fundit të gjysmë-maturantëve në nivel shteti ishin shqiptarë. Në Shkup, ndërkaq, kjo përqindje është ende më e larët, respektivisht 36.6 për qind. Pra, nga 7 324 nxënës që sivjet mbaruan arsimin fillor, 2 677 nxënës ishin shqiptarë

Laura PAPRANIKU/KOHA
Shkup, 4 gusht –
Zvogëlohet nga viti në vit numri i nxënësve nëpër shkollat e Maqedonisë. Si në arsimin fillor ashtu edhe të mesëm Maqedonia po shënon tkurrje të vazhdueshme të numrit të përgjithshëm, me tendencë të zvogëlimit të numrit edhe më të madh të nxënësve për vitet e ardhshme. Ky trend zvogëlimi i cili vërehet dukshëm nga viti në vit është karakteristikë e të dyja bashkësive më të mëdha etnike, sa i takon numri të nxënësve që regjistrohen për herë të parë. Mirëpo, llogaritur në përpjesëtim me numrin e përgjithshëm të nxënësve, përqindja e shqiptarëve shënon rritje gjithnjë e më shumë. Konkretisht, në nivel të Maqedonisë klasën e tetë e mbaruan 23 922 gjysmë-maturantë të vitit shkollor 2011/2012, prej të cilëve 8 323 ose 34.8 për shqiptarë. Ende më e larët është përqindja e shqiptarëve në shkollat e kryeqytetit. Në vitin shkollor 2011/2012, në të gjitha shkollat fillore të Shkupit arsimin fillor e mbaruan 7 324 nxënës. Prej tyre, 2 677 nxënës ose 36. 6 për qind shqiptarë. 
Ministra e Arsimit dhe Shkencës (MASH) në informatën për fillimin e vitit të ri shkollor ka publikuar vetëm numrin në përgjithësi të nxënësve, por jo edhe në bazë të përkatësisë etnike. Klasën e parë thuhet se e kanë regjistruar 20 700 nxënës dhe se ka shkuar në rreth 200 000 mijë numri i nxënësve në arsimin fillor. Një vit më parë ishin regjistruar 21 331 filloristë, kurse ishte 199 892 numri në total i nxënësve të shkollave fillore. MASH nuk jep të dhëna as për numrin e nxënësve sipas përkatësisë etnike në arsimin e mesëm. Vetëm tregohet se janë regjistruar 20 049 nxënës në të gjitha shkollat e mesme. Ndërkaq, nuk ka të dhëna për numrin në përgjithësi të nxënësve në arsimin e mesëm i cili mendohet të jetë mbi 90 000. Megjithë rezervimet e MASH-it për publikimin e të dhënave për përqindjen e nxënësve në bazë të përkatësisë së tyre etnike, KOHA arriti të sigurojë të dhëna nga shërbimet e MASH-it, të cilat ishin në përdorim zyrtar gjatë përpilimit të Konkursit për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme. Këto të dhëna tregojnë se shqiptarët po bëhen çdo herë e më shumë faktor dominues i shkollave. Përqindja e tyre ritet çdo vit, si në arsimin e mesëm ashtu edhe atë fillor, duke tejkaluar madje edhe shkallën e 35 përqindëshit. Konkretisht, në shkollat fillore të Shkupit, prezenca e nxënësve shqiptarë është pak më tepër se 36.5 për qind. E lartë është edhe prezenca e shqiptarëve në nivel shteti, respektivisht mbi 34 për qind.
Të dhënat që MASH ka përdorur zyrtarisht vetëm gjashtë muaj më parë tregojnë se 34.8 për qind e gjeneratës së fundit të gjysmë-maturantëve ishin shqiptarë. Në këtë numër nuk hyjnë nxënësit shqiptarë të cilët mësimin e zhvillojnë në ndonjë gjuhë tjetër, si maqedonisht apo turqisht. Raste të këtilla ekzistojnë edhe më tej në Maqedoni, edhe pse jo në përmasat e para dhjetë viteve. Sidoqoftë, edhe ato numra të cilat u referohen numrit të nxënësve sipas gjuhën në të cilën e ndjekin mësimin, numri i nxënësve në paralelet me mësim në gjuhën shqipe mjafton për të dëshmuar se prezenca e shqiptarëve nëpër shkolla është shumë më e lartë se të dhënat zyrtare prej 25.7 për qind, që përdorën shteti për të treguar përqindjen e banorëve shqiptarë.

Votoni këtë tekst
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Rasti i Kumanovës, rrëfehet dëshmitari i fundit i mbrojtur
Edhe sot seanca gjyqësore për Rastin e Kumanovës ka vazhduar me dyer të mbyllura, edhe pse u paralajmërua se do të jetë e hapur për...
image
Shqyrtim i bashkësisë së biznesit për vlerën tregtare të të drejtave autoriale
Përfaqësues të bashkësisë së biznesit sot do t'i parashtrojnë këndvështrimet e tyre për vlerën reale tregtare të të drejtave autoriale. Në konferencën për shtyp në Odën...
image
Vazhdon debati në Kuvend rreth raportit të PSP-së
Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive sot duhet ta vazhdojë debatin rreth Raportit për aktivitetet e Prokurorisë Speciale Publike (PSP) për periudhën...
image
Delegacion i OEMVP-së në takimin e Rrjetit të Bizneseve Botërore Shqiptare në Nju-Jork
Një delegacion i lartë i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore, ka udhëtuar drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të marrë pjesë në takimin vjetor...
image
Përzgjedhje të lokacionit për objekt qendror për mbeturina
Zëvendësministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Stevo Temelkovski sot do ta hapë punëtorinë në temën "Përzgjedhje të lokacionit për objekt qendror për menaxhim me...
image
Përmbaruesit ua marrin paradhënien
Disa banorë të lagjes Hasanbeg karshi pasojave nga vërshimet, tani po përballen edhe me përmbaruesit të cilët për shkak të borxheve, ua marrin paradhënien prej 500 euro që ua ndau shteti. Nga Oda e përmbarueseve se thonë se paratë ata mund t’i marrin sërish pasi bëhet fjalë për donacion ...
image
Nis ekspertiza e kafkave të gjetura në “Dardhë”
“Të gjitha mbetjet e gjetura janë dërguar në Institutin për mjekësi ligjore, kriminalistikë dhe deontologji mjekësore në Shkup, ku do të kryhet përpunimi tyre. Për të gjitha detajet të cilat do të konstatohen me analizë, Prokuroria Themelore Publike do ta njoftojë me kohë opinionin publik”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë Publike të Gostivarit ...
image
Fati i Njësisë 6 në duart e VMRO-së
Gazeta KOHA nga burime parlamentare merr vesh se koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-së, Ilija Dimosvki, ka qenë kategorik kundër ndërhyrjes në të gjitha njësitë zgjedhor. Po sipas këtyre burimeve, ai ka qenë edhe kundër propozimi të PDSH-së që të ulet pragu zgjedhor nga 5% në 1% dhe propozimit tjetër që të ndryshohet numri i deputetëve...
image
Zgjidhja e emrit akoma është larg
“Ekziston lëvizje e konsiderueshme në pjesën e atyre qëllimeve të cilat i kemi projektuar dhe mendoj se kemi arritur ndonjë nivel të mirëkuptimit se kushtet në të cilat ekziston një çështje që është problem shumë serioz dhe në të cilën kemi qëndrime të ndryshme, më së miri është të koncentorhemi në të gjitha temat tona të cilat na lidhin dhe për të cilat edhe Maqedonia edhe Greqia kanë interesa të përbashkëta strategjike dhe bashkërisht shohin drejt së ardhmes...”, ka thënë Popovski...
image
Të largohet gjykatësja e lëndës për DSK-në
Përmes një kumtese për media, Prokuroria Speciale Publike ka njoftuar se përsëri do t’i kthen dëshmitë tek Gjykata Penale e Shkupit, pasi kjo e fundit...
image
Më shumë magjistra sesa të diplomuar
Universitetet planifikojnë çdo vit më tepër vende për studime master se sa kanë realisht numrin e të diplomuarve në vitin paraprak. UKM ka 5827 vende, në UT 1596 vende, në UEJL 784 vende dhe kështu me radhë. Madje, çdo vit numri i vendeve nuk korrespondon asnjëherë me interesimin e atyre që paraqiten për studime të shkallës së dytë. Megjithatë nuk dorëzohen në kërkim të studentëve dhe në këtë drejtim, i zgjasin edhe afatet e regjistrimit ...
image
Thaçi takoi drejtorin e NDI-së, Kris Henshau
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi të premten në selinë e partisë realizoi takim me Drejtorin e Institutit Demokratik Kombëtar (NDI), Kris Henshau. Në...
image
Të lustruarit të dëmshpërblehen!
Deri tek ky konstatim ka ardhur Instituti për të drejtat e njeriut në Maqedoni(IDNJ), i cili nga tetori i viti të kaluar e deri në ditët e para të këtij muaji ka ndërmarrë aktivitete për detektimin dhe adresimin e mangësive që buruan nga procesi i lustrimit ...
image
Shqiptarët i fshehin buxhetet, maqedonasit më transparentë!
Për nga transparenca prinë Komuna e Kriva Pallankës dhe pas saj radhitet ajo e Velesit, Manastirit dhe Strumicës, komuna këto me shumicë maqedone. Përderisa si ministri - nivelin më të kënaqshëm ka treguar Ministria e Vetëqeverisjes Lokale, që në disa mandate udhëhiqet nga përfaqësues shqiptarë, kurse më jotransparente është vlerësuar Ministria për Ekonomi, që po ashtu udhëhiqet nga përfaqësues shqiptar ...
image
Bashkësitë lokale kërkojnë më shumë pushtet
Me ndarjen e re territoriale, bashkësitë lokale nuk kanë vula dhe të njëjtët funksionojnë pa asnjë kompetencë. Së këndejmi, bashkësitë lokale janë duke formuar një rrjet të tyre në nivel të rajoneve, pastaj në nivel të shtetit, me qëllim që të kërkohet ndryshim për ligjin e tyre ku të njëjtët të marrin statusin e shoqatës me fuqi vendimmarrëse...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag