Fillimi | Aktuale | Mediat e humbën toruan pas "terroristëve"

Mediat e humbën toruan pas "terroristëve"

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Edhe gjatë ngjarjes së radhës të bujshme mediat nuk arritën që t'i përmbahen etikës gazetareske dhe normave të informimit të drejtë dhe të paanshëm. Shumë prej tyre morën të drejtën për të linçuar publikisht dhe në mënyrë kolektive grupin prej 20 personave të arrestuar, shumë prej të cilëve janë lënë të lirë nga policia, pa arritur që forcat e rendit t'i marrin në pyetje, por edhe gjykata të vendosë për fajësinë apo pafajësinë e tyre

Shkup, 4 maj - Përpara se policia të merrte në pyetje të arrestuarit dhe gjyqësori të japë verdiktin, titujt bombastikë dhe etiketimet e shfrenuara për tre ditë me radhë kanë pushtuar faqet e para të mediave të shkruara dhe kanalet televizive në gjuhën maqedonase.

Të tilla si: "Monstra kap monstrat e Smillkovcit", "Interpol në kërkim të vrasësve të arratisur", "Islamistët radikalë, të arrestuar për Smillkovcin", "20 të arrestuar për terrorizëm", "Islamistët radikalë kryen ekzekutimin", "Xhirimet nga arrestimi i islamistëve radikalë", "Arrestohen vrasësit", "Islamistët radikalë hapën zjarr në Maqedoni", "Vrasës vendas me motive talibane", e të tjera, janë sa humane, po aq edhe joprofesioniste, vërejnë ekspertë të komunikimit dhe ligjorë. Edhe gjatë ngjarjes së radhës të bujshme mediat nuk arritën që t'i përmbahen etikës gazetareske dhe normave të informimit të drejtë dhe të paanshëm. Shumë prej tyre morën të drejtën për të linçuar publikisht dhe në mënyrë kolektive grupin prej 20 personave të arrestuar, pa arritur që policia t'i marrë në pyetje, por edhe gjykata të vendosë për fajësinë apo pafajësinë e tyre.

Sipas "gjyqit" mediatik, grupi i 20 të arrestuarve ishin terroristë, autorë krimi, mostra, islamistë radikalë e të tjera. Sipas Shoqatës së Gazetarëve, kjo nuk është hera e parë që mediat të raportojnë me një mungesë të theksuar profesionalizmi, duke mos i shërbyer jo vetëm konsumatorit, por edhe duke ngritur edhe tensionet ndëretnike. Naser Selmani, kreu i SHGM, pohon se që pas ndodhisë së Liqenit të Smillkovcit mediat në Maqedoni treguan një lloj profesionalizmi dhe vetëpërmbajtje, por kjo nuk do thotë se nuk kishte përpjekje nga disa media që të spekulojnë me motivet, autorët e vrasjes, duke dashur ose duke insistuar që të prodhojnë incidente ndëretnike. Por, pasi MPB doli me informacione se ka zbuluar ato që dyshohen se janë autorët e vrasjes, shton Selmani, pjesa më e madhe e mediave, në vend që të mbanin një distancë mes asaj që deklaroi MPB dhe asaj që ende nuk është vërtetuar nga Gjykata, gjatë këtyre tre ditëve ka raportuar sikur ata persona nuk janë të dyshuar për momentin, por si autorë të veprës penale, duke mos respektuar parimin se çdo qytetar është i pafajshëm deri në momentin kur të konfirmohet fajësia e tij.

"Ne jemi ende shumë larg kur gjykata do të marrë vendim të caktuar dhe për këtë arsye jam i mendimit se mediat nuk duhet që të shndërrohen në instrumente propagande, në rastin konkret të MPB-së, për të bindur opinionin se personat e arrestuar janë autorë të krimit. Për çdo shoqëri demokratike, ata persona deri tani janë vetëm të dyshuar dhe media duhet të orientohen nga fakti sesa janë kredibile dëshmitë materiale që disponon MPB-ja për padinë që ka ngritur kundër tyre dhe jo ta marrin si të mirëqenë faktin se ato janë fajtorë dhe media të marrë të drejtën t'i shpallë fajtorë. Mendoj se kemi të bëjmë me një sjellje krejtësisht joprofesionale dhe kjo nuk është hera e parë", thotë Selmani. Përqasje mediatike johumane, që shkel në formën më flagrante të drejtat e njeriut, vëren eksperti ligjor, Naser Zyberi. Por, ai vëren se mediat dhe raportimi është produkt i situatës së përgjithshme, shoqërisë së polarizuar në dy blloqe dhe çdo gjë që ndodh shikohet nga prizmi i vetëm njërës.

"Mediat maqedonase i servuan opinionit vetëm njërën të vërtetë, siç ishte edhe rasti i liqenit të Smillkovcit dhe u vunë në shërbim të drejtpërdrejtë të një kauze dhe të dëmtimit të prezumimit të pafajësisë, duke i shpallur apriori fajtorë persona të caktuar dhe në kolektivitet, gjë që është tërësisht e gabuar, johumane dhe joprofesionale", thotë Zyberi. Deri tani nuk ka pasur asnjë lloj reagimi, as nga Avokati i Popullit, lidhur me mënyrën abuzive të raportimit dhe propagandës mediatike, ndërsa nga SHGM, Naser Selmani, thotë se nëse ky trend i raportimit joprofesional do të vazhdojë, do të mundohen që të gjejnë mënyra që të reagojnë, pasi kemi të bëjmë me një sjellje që nuk i shërben as opinionit dhe që në një mënyrë mund të nxisë edhe tensione të brendshme ndëretnike. (E.H./KOHA)

Votoni këtë tekst
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
GNK: Maqedonia vend i pasigurt dhe i rrezikshëm
Grupi Ndërkombëtar i Krizës në listën e saj më të ri ka vendosur Maqedoninë në grupin e vendeve ku situata është duke u përkeqësuar. Maqedonia...
image
Komiteti i Helsinkit: Refugjatëve u jepet supë të prishur
Komiteti i Helsinkit në raportin javor mbi situatën e emigrantëve në pikat kufitare në Gjevgjeli dhe Kumanovë raportoi se numri i refugjatëve në kampin e...
image
Në "Alo doktor" 1.468 thirrje për një javë
Në linjën telefonike për këshillë mjekësore "Alo doktor" (02/15 123) javën e kaluar janë regjistruar 1.468 thirrje, ndërsa nga hapja e linjës 90.596, kumtoi shtëpia...
image
Maqedonia e shënon Ditën botërore të astmës
Takim ekspert me temën "Strategjia për ballafaqim me astmën në Maqedoni" do të mbahet sot me rastin e Ditës botërore të astmës, në organizim të...
image
Ministri Jolevski për vizitë zyrtare në Hungari
Një delegacion i Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Maqedonisë, i udhëhequr nga ministri Zoran Jolevski sot është për vizitë zyrtare në Hungari. Në suaza të...
image
Në UT Simpozium shkencor me temë: “Adem Demaçi: Atdhedashuria dhe intelektualizmi”
Sot në Amfiteatrin e Rektoratit të Universitetit të Tetovës dotë mbahet Simpoziumin shkencor me temë: “Adem Demaçi: Atdhedashuria dhe intelektualizmi”. Në Simpoziumin, i cili do të...
image
Në Sllupçan shënohet 15 vjetori i nisjes së konfliktit
Në fshatin Sllupçan të Kumanovës sot është shënuar 15 vjetori i fillimit të luftës së UÇK-së dhe shpallja e zonës së lirë të Karadakut. Për...
image
Lokacioni i ZLM-së, një mëkat socio-kulturor
"Është për të ardhur keq se ku i kalojnë vitet më të mira të rinisë mbi 2000 nxënës shqiptarë të Shkupit. Gjimnazi ku ata vijnë të mësojnë, nuk u ofron një mjedis urban, nuk është në kontakt me asnjë institucion tjetër relevant..., përveç që kufizohet më shkollën e personave të hendikepuar", deklaron Ruzhdi Ibrahimi, profesor në ZLM dhe njohës i mirë i çështjeve arsimore në Shkup...
image
Mjedra mbetet potencial i pashfrytëzuar
Në Maqedoni nuk ka interesim të madh për kultivimin e mjedrës, si rrjedhojë e mungesës së traditës edhe përkundër kushteve ideale natyrore, por nga ana tjetër problem paraqet plasmani i sigurt dhe ndihma së dobët nga ana e shtetit në ngritjen e plantazheve...
image
Mbi gjysma e grave pa gjinekolog
Të dhënat zyrtare thonë se më shumë se gjysma e grave në komunat Dibër, Qendër Zhupë dhe Mavrovë-Rostushë, ende nuk kanë gjinekolog amë ...
image
Dy profesione që i bashkon publiku
Elbasan Munishi është trajner i grup moshave të vogla në futboll, por njëkohësisht është edhe këngëtarë. Megjithëse këto dy profesione në shikim të parë duket se nuk kanë asgjë të përbashkët, ai thotë se ato kanë një të veçantë të përbashkët-publikun ...
image
Kocijançiq: Nuk ekziston letër nga Han deri te liderët politik të Maqedonisë
Komisari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johanes Han nuk ka dërguar asnjë letër deri te liderët politik të Maqedonisë në të cilin gjoja kërkon të...
image
Përgjimi telefonik, e vërteta e Ermirës
Politika shpesh konsiderohet si një xhungël, ku më i forti arrin t’i mbijetojë pushtetit, sulmeve dhe intrigave që mund të thuren në korridoret e dhunshme...
image
Ali Ahmeti uron besimtarët ortodoks për Pashkët
Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, me rastin e Pashkëve u dërgoi urim të gjithë besimtarëve ortodoks. “Kam nderin dhe kënaqësinë që në emër...
image
Moti sot në Maqedoni
Moti sot në Maqedoni do të jetë me re dhe me shi gjatë pasditë. Temperaturat e ditës do të lëvizin nga 12 deri në 19 gradë...
Next
Arkivi
first first Maj, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag