Fillimi | Aktuale | Tentohet si në film të vidhet “Zirat Banka”

Tentohet si në film të vidhet “Zirat Banka”

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Ekspozitura e bankës “Zirat” ka qenë objekt i tentimit për vjedhje që ka ndodhur në orët e vona të ditës së diel. Gjithçka ka rrjedhur si në film dhe me një skenar të paramenduar. Por hajdutët kanë gabuar hapësirat dhe në vend se të futen në ato të bankës, kanë hyrë në objekt të gabuar. Edhe pse vjedhësit kanë patur plan se si të arrijnë deri te kasaforta e bankës, kanë ikur duke marrë vetëm 2 mijë denarë pasi është aktivizuar alarmi i bankës, ndërsa joprecizitetin ua ka prishur planet.
Hetimet kanë nxjerr në pah se hajdutët së pari kanë hyrë në hapësirat e USHT-së, nga ku kanë vjedhur 2 mijë denarë dhe prej aty nëpërmjet korridoreve dhe zyrave në shitoren “De koka trejd” e cila nga kasaforta e bankës është e ndarë me një mur prej gipsi.
Alarmi i sigurisë së bankës është aktivizuar së pari rreth orës 22.30. Roja e objektit ka kontrolluar objektin dhe pasi nuk ka vërejtur gjë të dyshimtë, nuk ka thirrur policinë.
Dy orë më vonë është aktivizuar alarmi dhe në bankë ka ardhur drejtori dhe disa të punësuar nga firma “Kondor”, e cila e ka instaluar alarmin.
Pasi edhe ato nuk kanë vërejtur asgjë të dyshimtë, e kanë fikur alarmin dhe kanë ikur. Të hënën në mëngjes të punësuarit e bankës kur kanë ardhur në punë kanë vërejtur se një pjesë e murit afër kasafortës ka qenë e rrëzuar, pas çka e kanë thirrur policinë.
Hetimet gjithashtu kanë vërtetuar se hajdutët janë futur brenda nga hyrja e pasme e “Ilindenit”, pastaj në hapësirat e USHT-së, dhe më pas nëpërmjet korridoreve dhe zyrave kanë hyrë në ambientet e “De koka trejdit” dhe në dy vende e kanë shpuar murin prej gjipsi, i cili e ndanë shitoren nga banka, në vendin ku është e vendosur pjesa e pasme e kasafortës. Por kur hajdutët janë bindur se kanë shpuar murin në vend të gabuar, afër kanë bërë edhe një shpuarje tjetër duke iu afruar pjesë së pasme të kasafortës. Pastaj me makinë janë munduar ta presin pjesën metalike të kasafortës, por shpejt është aktivizuar alarmi kundër zjarrit. Hajdutët e kanë fikur alarmin dhe kanë vazhduar me hapjen e kasafortës, por alarmi sërish është aktivizuar dhe vjedhësit me siguri janë frikuar dhe kanë ikur. Hajdutët ende janë në liri, kurse policia është në kërkim të tyre.

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Përfundoi takimi i liderëve pa ndonjë marrëveshje
Përfundoi takimi i liderëve të katër partive më të mëdha politike në Maqedoni, Nikolla Gruevski nga VMRO-DPMNE, Zoran Zaev nga LSDM, Ali Ahmetit nga BDI...
image
Benzina lirohen për gjysmë denari, dizeli për 1,5 denarë.
Benzina lirohen për gjysmë denari, dizeli për 1,5 denarë. Komisioni rregullator për energjetikë ka konfirmuar çmimet e reja me pakicë të derivateve të naftës në...
image
Çmime më të lira në roaming midis Maqedonisë, Serbisë dhe BeH-së
Prej nesër do të bisedohet me çmime më të reja në roaming në telefoninë celulare midis Maqedonisë, Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës, në pajtim me...
image
Bora zbardh majat e Sharrit /FOTO/VIDEO/
Një ndodhi e pazakontë për këtë muaj ka ndodhur në Sharr që ndan Maqedoninë dhe Kosovën.  Reshje të borës ka pasur mu në rajonin kufirit, mbi...
image
Takim i liderëve për zbatimin e marrëveshjes nga 2 qershori
Në Klubin e deputetëve sot pasdite duhet të mbahet takim i ri i liderëve midis kryetarëve të katër partive më të mëdha - Nikolla Gruevski...
image
Raport i rregullt i Bankës botërore për gjendjen e ekonomive në EJL
Zyra e Bankës botërore në Maqedoni sot do ta prezantojë raportin gjysmëvjetor për EJL-në. Ky është edicioni i tetë nga seria e raporteve për gjendjet...
image
Mision i FMN-së në Maqedoni
Ekipi i Fondit monetar ndërkombëtar i kryesuar nga Xhesmin Rahman prej sot e deri më 8 korrik do të qëndrojë në Shkup, me qëllim të...
image
Prej nesër pesë aviolinja të reja nga aeroporti i Shkupit
Avio kompania e buxhetit të ulët "Vizer" prej nesër nga aeroporti "Aleksandri i Madh" në Shkup vendos aviolinja të drejtpërdrejta drejt qyteteve evrpiane Barcelonë, Sollo,...
image
Përfundoi lustrimi kontrovers
Komisioni vërtetoi përfshirjen e 300 personave si bashkëpunëtorë të sigurimit të shtetit, ndërsa gjatë këtyre viteve shqyrtoi dosjet e mbi 30 mijë personave, mes të cilëve funksionarë aktualë dhe të dikurshëm, profesorë, shkrimtarë, e të tjerë. Sipas kreut të lustratorëve, Axhiev, kjo ka qenë një prej arsyeve kryesore që puna e këtij komisioni që në fillim ka qenë e sulmuar, pasi Komisioni ka prekur interesat e një grupi të madh njerëzish. Megjithatë, vërejtjet për punën e Lustrimit - kryesisht të ndërkombëtarëve, kanë qenë të shumta ...
image
Pesimizëm para takimit të katërshes
Lidhja Social demokrate mbetet në qëndrimin se Nikolla Gruevski duhet të japë dorëheqje, ndërsa ky i fundit nuk e ka ndër mend të tërhiqet. Asnjëra nga partitë nuk është optimiste se të hënën mund të arrihet marrëveshje për dalje nga kriza. Edhe më tepër pesimizmin e shton mosardhja e komisarit Han ...
image
10.000 nxënës nuk janë regjistruar ende
Në paraqitjen e parë të qershorit, dokumentet i kanë dorëzuar 82 për qind e gjysmëmaturantëve, të cilët në raport me vendet e planifikuara në Konkurs, nuk kalojnë as 50 përqindëshin. MASH bën të ditur se deri tani janë regjistruar 12.007 nxënës. Numri i gjysmëmaturanëtëve të këtij viti është 21.879 nxënës, kurse me Konkurs janë planifikuar 35.443 vende...
image
Një burrë i plagosur i Haraçinës
Një banor i Haraçinës I.J (56) në stacionin policor Gazi Babë ka paraqitur se gjatë ditës së djeshme kah ora 10 në afërsi të fshatit...
image
Misioni i FMN-së nesër në Maqedoni
Një ekip i Fondit Monetar Ndërkombëtar i kryesuar nga Xhesmin Rahman prej nesër deri më 8 korrik do të qëndrojë në Shkup me qëllim të...
image
Aksident tragjik në “Xhon Kenedi”, humb jetën një fëmijë
Një aksident tragjik ka ndodhur rreth orës 19:40 minuta në rrugën "Xhon Kenedi" në Çair. Një fëmijë është goditur nga një veturë dhe ka humbur jetën...
image
Hiqen rrethojat me kryqe prej te Qeveria
Qeveria të premten ka hequr rrethojat e vendosura një ditë më parë. Megjithëse nuk ka shpjegim zyrtarë për këtë, jozyrtarisht merret vesh se shkak për...
Next
Arkivi
first first Qershor, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag